reklama

Rady a tipy pro chov fretky

Mezi námi je mnoho takových, kteří by rádi chovali doma nějaké zvířátko, ale mají málo času, malý byt nebo obojí dohromady. Nejen pro pracovně vytížené se jako ideální „panelákový“ miláček jeví fretka. Je malá, její chov nezatíží rodinný rozpočet, až 20 hodin denně spí a svou hravou a milou povahou vnese do našich životů mnoho radosti.

Víte, kolik druhů fretek je vhodných na chov v bytě? (Zdroj: Depositphotos)

Chov fretky

Chov fretek není příliš rozšířen a základní informace často chybí. O fretce si leckdo myslí, že je to zvíře hloupé, zlé, nečisté a odporně páchnoucí. Opak je pravdou, fretky jsou ideálními společníky pro každého, kdo tráví mnoho času v práci, nebo má malý byt a chov třeba psa by byl poněkud problematický. Fretka je v podstatě přirovnatelná svou povahou ke kočce, je velmi chytrá, porozumí skoro všemu, ale jen na ní záleží, zda poslechne nebo ne. Oproti kočkám má velkou výhodu - i ve stáří (okolo 10 let) je stále čilá, hravá a veselá.

Různé druhy fretek
Fretky jsou kamarádské a hravé (Zdroj: Depositphotos.com)

Zápach

Fretka je v podstatě domestikovaný tchoř a má proto snad jediné synonymum - nevoní. Stejně jako tento druh i fretka má pachové žlázky, z nich je při stavu ohrožení schopná vystříknout páchnoucí tekutinu. Pokud je zvíře v klidu a chováme se k němu mile a nestresujeme ho, nemusí tuto svou zbraň nikdy použít. Dříve se přistupovalo k jejich odstranění, ale podle novelizace zákona o týrání zvířat je tento zákrok dnes již zakázán.

Žlázky jsou jedna věc. Také platí, že toaleta fretky se musí pravidelně čistit a pelíšek fretky, který musí být omyvatelný, často pereme. Pokud držíme fretku v čistotě, nemusíme se zápachu bát. Jak již bylo zmíněno, fretka se velmi snadno naučí používat stejnou toaletu jako třeba kočka. Stačí plastová miska s kočičím pískem (stelivem).

Chování fretky
Fretka je milým a přítulným mazlíčkem (Zdroj: Depositphotos.com)

Povaha, útočnost

Podobně jako jakákoliv jiná zvířata i fretka dospívá. Z hravého mláďátka se najednou stane tvrdohlavý a kousavý útočník. Je to období puberty fretek, přichází okolo jednoho roku života a trvá asi dva měsíce. Fretka začíná být drzá, útočná a zřejmě i poprvé použije svou pachovou voňavku. Za čas se však vše zklidní a fretka bude zase jako dřív. Chybou by bylo dát v tomto období fretku pryč nebo ji jednoduše vyhodit. Nesmíme se nechat zastrašit a musíme vyčkat. Může ale nastat i ten případ, že fretka kouše a je zlá stále. Téměř na 100 % to bývá chyba majitele. Pokud se totiž svojí fretce nevěnujeme a nevšímáme si jí, nemůžeme se divit, že nebude příliš ochočená.

Fretčí rodinka
Fretka je příkladným rodičem (Zdroj: Depositphotos.com)

Obydlí

Fretku v žádném případě nesmíme nastěhovat do skleněného terária. Pro její chov v bytě budeme potřebovat klec nebo voliéru (velikost by měla být 1 x1,5 m x 0,7 m na výšku). Dále bude fretka potřebovat pelíšek (měl by rozhodně být z nějakého dobře omyvatelného materiálu), misku na jídlo a napáječku. Fretce bychom určitě měli pořídit nějaké hračky. K důležité výbavě patří ještě již zmíněná toaleta s pískem a vodítko na procházky.

Fretka na procházce
Fretku bereme na procházky hlavně kvůli socializaci (Zdroj: Depositphotos.com)

Někdo chová svojí fretku i na balkoně ve venkovní voliéře. Je to možné, fretce se nic přes zimu nestane, ale hrozí zde ta skutečnost, že na ní jednoduše budeme zapomínat. Výsledek bude jako v případě stálého uzavření v kleci v bytě - neochočenost fretky a možná kousavost.

Snášenlivost

Vyjde se psem i s kočkou. Pozor musíme dát na papoušky nebo myši, které považuje za svou přirozenou kořist. Chovat samozřejmě můžeme zároveň s fretkou myši i opeřence, jen je nepouštíme po bytě dohromady.

Potrava

Fretka toho jí celkem málo. Vhodné jsou kočičí konzervy nebo granule. Ale prodává se i kvalitní krmivo určené přímo fretkám. Vhodným dopňkem potravy jsou i vitamínové pasty, které fretky milují.

Potrava fretky
Fretka si pochutná na zelenině i ovoci (Zdroj: Depositphotos.com)

Procházky

Podstatou vycházek s fretkami určitě není venčení nebo vyvětrání. Fretka se, jak již bylo řečeno, naučí používat svoji domácí toaletu. Význam vycházek je v první řadě socializační. Na vycházce jde zejména o vzájemný kontakt více jedinců. Vyplatí se venčit svoje zvířata společně s jiným chovatelem fretek, zvířata si spolu dovedou báječně pohrát.

Kromě vodítka je dobré mít i cestovní batůžek nebo tašku. Fretka, která se rychle unaví, se má kam schovat a vyspat se. Ještě větší význam má batůžek při cestě dopravními prostředky.

Fretka
Fretka se snese i s většinou domácích mazlíčků (Zdroj: Depositphotos.com)
Fretka na polštáři
Fretka umí být velmi společenská, pokud má správnou náladu (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 5. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková