Květinové aranžmá skvěle doplňuje výzdobu interiéru v jakoukoliv roční dobu. I když nemáte rádi příliš dekorací, květiny nejsou kýčovité a nikdy nezklamou. Květinami si také můžete vyzdobit stůl při různých slavnostních příležitostech. A posezení u valentýnské večeře takovým svátkem jistě je.
Co budeme na výrobu květinového aranžmá potřebovat?
- aranžovací hmotu ve tvaru srdce
- jutovou stuhu ve dvou dekorech
- živé květiny
- špendlíky
- nůžky
Jak postupovat při práci
Nejdříve si namočíme zelenou aranžovací hmotu do vody, šedá hmota je vhodná pro suchou vazbu. Pokud neseženeme tvar srdce, můžeme si jej vyrobit. Buď pořídíme dostatečně velký blok hmoty a z toho si srdce vyřízneme v jednom celistvém kusu, nebo můžeme použít dvě půlky. Ty si opět vyřízneme z aranžovacího bloku a obě půlky k sobě připevníme pomocí špejlí či drátkem, který ovážeme po obvodu srdce. Nemusíme se bát, že by bylo vidět rozdělení korpusu, bohaté zdobení vše zakryje. Výhodou je, pokud má aranžovací hmota ve tvaru srdce již i spodní misku.
Jakmile máme hmotu dostatečně nasáklou vodou, přistoupíme k dekoraci. Začneme obalením boků srdce. K tomu můžeme použít látkový pás, který ustřihneme v potřebné délce, různě široké stuhy z rozličných materiálů, záleží jen na nás, jaký druh zvolíme. My jsme jako základ použili jutovou mřížku, která se dá koupit v metráži. Přichytíme špendlíky. Pokud nemáme dostatečně dlouhý pás, jednoduše ho nastavíme, bude se nám pak srdíčko i lépe tvarovat. Přes jutovou mřížku dáme jutovou stuhu v tlumené béžové barvě se vzorem puntíků. Pokud bychom sáhli po příliš výrazných barvách, mohlo by se stát, že dostatečně nevynikne květinová dekorace a barvy se budou příliš "tlouct".
Pro umístění květin do korpusu si nejprve seřízneme či ustříhneme stonky. Čím širší a větší plochu řezu vytvoříme, tím bude moci květina "pít" více vody a o to déle nám vydrží. Pokud bychom květinu pouze rovně ustřihli, můžeme si ještě pomoci tím, že konce trochu roztřepíme, popř. propícháme špendlíkem, aby se měla voda kudy vpíjet do rostliny.
Pro naši dekoraci použijeme jako základ růže a karafiáty. Dále můžeme dozdobit dle vlastní fantazie. Nejprve napícháme karafiáty. Pokud vám přijde červená příliš agresivní, zvolte třeba jemnější žíhané barvy, kde převládá bílá, ale nezapomeňte tomu přizpůsobit i volbu barvy růží a dalších doplňků.
Postupně vyplníme karafiáty celý obvod korpusu. Poté se pustíme do části tvořené růžemi. Jednotlivé květy neklademe již tak těsně k sobě, protože aranžmá budeme ještě doplňovat květinou známou spíš pod názvem nevěstin závoj, latinsky Gypsophila Xlence a několika větvičkami Hypericumy Magical (třezalka nevonná). K vyplnění vnitřku srdce volíme neutrální barvu, aby vynikla barva okolních květů. Zelená se v tomto případě jeví jako nejvhodnější barva. Zelená drobnokvětá chryzantéma splňuje naše požadavky.
Takto připravenou dekoraci můžeme umístit na svátečně prostřený stůl či na komodu, kde vydrží pro naši radost a potěchu i 2-3 týdny. První zvadlé květy můžeme jednoduše vyměnit za čerstvé. Nebo necháme květinu dovadnout celou, staré květy vyhodíme a pustíme se do výroby nové dekorace v jiných barvách.
Publikováno: 5. 2. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková