Nástěnné police v předsíni jsou potřebné i praktické. Kam jinak bychom pokládali klíče, deštníky, čepice a v podstatě všechny důležité zbytečnosti, které obvykle zašantročíme ihned, jakmile je odložíme. Jak takovou polici vybrat a co od ní očekávat? Podívejte se na náš malý přehled.
Nástěnné police do předsíně
Přijdete domů z práce, vyzujete boty, které uklidíte do botníku, kabát pověsíte na věšák. Ale kam uložit čepici, rukavice, klíče, deštník a další drobnosti, které je potřeba mít na jednom místě, abyste pak každé ráno nepobíhali zmateně po bytě a všechno nehledali? Řešením jsou buď zásuvkové skříňky, které ovšem velmi snadno svádí k ukládání všech zbytečností a nepotřebného haraburdí, nebo nástěnné police. Ty jsou malé, praktické a nevejde se na ně víc než právě těch pár potřebných drobností, bez nichž nemůžete odejít z bytu.
Co by měla nástěnná police splňovat?
Především by měla pevně držet. Toho docílíme upevněním na vhodné hmoždinky a vruty nebo usazením do držáků, které jsou rovněž přivrtány do zdi. V některých případech, kdy je povrch stěn v předsíni z hladkého a neporézního materiálu, můžeme přistoupit k nalepení police nebo jejích držáků ke zdi. Podmínkou je silné montážní lepidlo nebo lepidlo dvousložkové. Taktéž je možné použít oboustrannou lepicí pásku, určenou na namáhané materiály.
Další podmínkou je, aby nástěnná police nevyčnívala do prostoru předsíně tolik, že by mohla osobám se zde pohybujícím způsobit úraz. Instalujeme je tedy do takové výšky, abychom na ní pohodlně dosáhli a zároveň police nepřekážela.
Police by měla být z takového materiálu, aby byla snadno čistitelná a udržovatelná. Dbáme také na design. Police v předsíni je vidět ihned při vstupu do bytu, a proto by měla být esteticky ztvárněná a měla by celkově ladit se zbytkem prostoru. Lze využít dřevo, kov, sklo i plast, případně jejich vzájemné kombinace. Barvu volíme podle barevnosti stěn, police by měla být k barvě zdi kontrastní.
Ideální je, pokud je police spojena s přídavnými šuplíčky nebo opatřena háčky. Tím se její funkčnost zvyšuje a nabízí více variant využití. Na polici můžeme taktéž umístit nejrůznější misky, košíčky, krabice nebo další úložné předměty. Police může být rovněž součástí celého šatního setu nebo předsíňové stěny. Pak bývá obohacena o velké zrcadlo, nástěnný věšák a botník. Nezřídka jsou police součástí velkých úložných skříní.
Nástěnné police mohou být jednoduché - jedna police s úchyty do zdi, ale také jako celý set několika polic v různých délkách, tloušťkách i tvarech. Výhodou je, že zručný kutil si dokáže polici vyrobit doma prakticky z jakéhokoliv pevného materiálu, který snese přiměřenou zátěž. Není nutné se zaměřovat pouze na moderní styl, nástěnnou polici si může každý vyrobit podle vlastní fantazie. Současná doba nabízí spíše jednoduchý styl bez zbytečných příkras, ale také tvorbu DIY, kdy si můžeme polici vyrobit například ze staré palety, z kartonu nebo proutí. Konečná podoba police je tedy jen na nás.
Publikováno: 1. 2. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová