reklama

Které květiny jsou vhodné pro pěstování v předsíni?

Předsíň si můžeme za vhodných či méně vhodných podmínek vyzdobit i krásnými květinami. Některé z nich dokonce snáší i velmi špatné světelné podmínky a přitom krásně přirůstají a kvetou. Jaké druhy květin si můžeme vybrat pro světlou nebo tmavou předsíň? A co průvan, je zapotřebí jej omezit?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Květiny, které jsou vhodné do předsíně (Zdroj: Depositphotos)

Lze v předsíni pěstovat květiny?

Kupodivu ano. Prostor v předsíni mohou pokojové rostliny zkrášlit. Květiny do přesíně můžete vybírat z poměrně široké nabídky druhů, avšak mnoho rostlin nemá rádo déletrvající průvan, a to zvláště v zimním období, kdy jsou teploty vzduchu venku kolem bodu mrazu.

Calathea
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Calathea patří mezi stínomilné rostliny

Pro předsíň, kde je méně světla

Typicky nenáročnou a velmi věčnou pokojovou rostlinou je lopatkovec, známý svými špičatými, sytě zelenými listy a květy, které jsou tvarovány do bílého toulce. Lopatkovec se pěstuje ve větších skupinách a má rád každoroční přesazení do nového substrátu, kde nechybí ani zahradní zemina, velmi bohatá na živiny. Zaléváme jej tak, aby půda v květináči byla vždy mírně vlhká. Nikdy nesmíme přelít, protože pak začne rostlina velmi rychle chřadnout. Typické umístění lopatkovce s květy je do designového květináči na stolek nebo komodu, kde nadělá spoustu parády. Krátkodobý průvan mu nevadí, ale pokud potřebujeme mít vchodové dveře déle otevřeny, pak rostlinu přesuneme tam, kde průvan není, aby nenastydla. Po silném teplotním šoku začnou lopatkovcům žloutnout ve velkém listy.

Lopatkovec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lopatkovec je vhodný do domácnosti, čistí totiž vzduch

Podobné nároky má i toulitka, ta má srdčité listy a výraznější květenství, které je zvláště v červené verzi velmi kontrastní a přitahuje tak pozornost. Tyto rostliny se velmi snadno rozmnožují dělením trsů a přesazením do hlíny, která není pouze kupovaný substrát, musí obsahovat i zeminu ze zahrádky, která je těžší a lépe udrží živiny a vláhu.

Orchidea a anthurium
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Orchidej můrovec a toulitka v interiéru jsou okrasné hlavně květem

Nejúžasnější skupinou rostlin pro pěstování v horších světelných podmínkách jsou jednoznačně dračince. Mají rádi stinnou polohu, pravidelnou zálivku a také je jednou za čas dobré vzít tyto rostliny do sprchy nebo vany a dopřát jim pořádné osprchování vlažnou vodou. Voda přispěje k prevenci proti savým škůdcům a zároveň likviduje prach z listů. Pro prostor předsíně se hodí především méně šlechtěné kultivary s jednobarevným olistěním. Velmi hezké jsou pro předsíň třeba kombinace nízkých kultivarů dračince vonného a tzv.Lucky bamboo. Tyto druhy mají nároky podobné jako lopatkovec, avšak lépe snášejí i více světla.

Dracena
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dracena bude naopak vděčná za méně světla

V posledních letech velmi prudce vzrostla obliba Zamiokulkasu, což je velice dekorativní rostlina pro obývací pokoj, kancelář nebo předsíň. Na tuhých kulatých stoncích, které vyrůstají z podzemních hlíz, rostou malé a velmi lesklé listy. Zamiokulkas snese také některé prohřešky, protože vláhu dokáže skladovat ve svých podzimních hlízách, nevadí mu tedy krátkodobé sucho. Avšak mnoho pěstitelů tuto rostlinu pěstuje výhradně v designových samozávlahách. Co se týká květináče, tato rostlina potřebuje jen málo místa, tak nějak jí těsno v nádobě vyhovuje. Pěstební substrát by měl být stejný jako u výše jmenovaných druhů. Přesazování provádíme zásadně na jaře, kdy rozdělíme trs, a takto získané kusy zasázíme do květináčů. Nové stonky s listy vždy přirůstají od Vánoc do února.

Zamioculcas
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zamiokulkas je velký a nenáročný fešák

Předsíň s dostatkem světla

V předsíni s dostatkem světla nadělají radost například drobnolisté fíkusy. Avšak u nich se musíme zaměřit na důsledné omezení průvanu na minimum, protože tyto rostliny jsou poměrně citlivé a větší teplotní šok může vyústit v opadání listů. Substrát pro pěstování opět volíme tak, aby se neskládal pouze z kupované směsi, která je vylehčená a velice rychle sléhává. Do spodní části květináče je dobré přidat keramzit jako prevenci přelití a následného poškození kořenů. Množení u fíkusů se provádí pomocí řízkování, přičemž je zapotřebí využít stimulační prostředek pro vývin kořenového systému.

Dieffenbachie a benjamín
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pro pěstování rostlin využijte i okenní parapet v předsíni, ale pozor na průvan

Na dobře chráněných místech s dostatkem světla můžeme pěstovat i orchideje. Jejich pěstování není náročné, ale musíme se důsledně vyvarovat prudké změny teplot, která v tomto případě může být až smrtelná. V dobrých podmínkách a při pravidelném rosení orchideje na okenním parapetu pravidelně kvetou záplavou různobarevných květů, které uchvátí každého.

Publikováno: 29. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček