reklama

Máte bojácného pejska, co má strach z veteriny? Odnaučte ho to.

Jako každý člověk má svého praktického lékaře, na kterého se obrací v případě prevence či nemoci, tak bychom měli mít svého veterinárního lékaře pro našeho psa. Můžeme si vybrat podle dostupnosti, kvality péče, ale i podle finančních možností. Většinou si v rámci preventivních kontrol, především povinných očkování, zjistíme, který veterinární lékař našemu psovi vyhovuje. Někteří psi mohou být ale nedůvěřiví nebo mají špatné zkušenosti z návštěvy veteriny. Jak je tomu odnaučit, jak zvládnout strach a psovi pomoci?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Víte, jak odnaučit psa strachu z veteriny? (Zdroj: Depositphotos)

Víte, jak lze odnaučit psa strachu z veteriny?

Odnaučit psa strachu z veteriny kupodivu lze. Nejlépe je začít od štěněte a postupně jej s prostředím veterinární ordinace seznamovat. Můžeme ji například na zkoušku navštívit. Sedneme si na 5 minut, psa za dobré chování odměníme a můžeme v klidu odejít. Můžeme se seznámit i s veterinářem, promluvit s ním pár slov a zároveň necháme s lékařem seznámit i psa. Rovněž můžeme veterináře navštěvovat kvůli nákupu krmiva nebo oblíbených pamlsků. Procházky okolo veterinární kliniky nebo ordinace nejsou vůbec na škodu. Pes bude chodit do známého prostředí a bude se s veterinářem znát. I z nás pes vycítí, že je vše rutinní a neděje se při návštěvě nic neobvyklého. Pokud půjde pes na preventivní očkování nebo bude pejsek nemocný, snáze kontrolu zvládne a my nebudeme potom muset řešit tak častý problém strachu z veteriny.

Veterinář
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I veterinární prohlídky lze s bojácným psem natrénovat

Někdy se může stát, že je nutné navštívit jinou veterinární ordinaci a psa nechat prohlédnut veterinářem, kterého pes nezná. Často je to v momentě, kdy je pes nemocný a mnohdy je velmi citlivý na cokoliv nového. Pes se může před veterinou chovat velmi nedůvěřivě, může se klepat, někdy si pes i lehne a nechce se hnout nebo naopak chce utéct. Nejdůležitější je dodržet jednoduché pravidlo. Příchod před veterinu by měl probíhat jako každá nová situace, kterou pes musí zvládnout. Psa máme na krátkém vodítku, nijak jej nechlácholíme, neprosíme, nelákáme, jen co nejrychleji a rozhodně projdeme vstupním vchodem do čekárny.

Z našeho hlasu a jednání musí pes pochopit, že chceme, aby nás následoval, a my ho chceme pouze podpořit. Po příchodu do čekárny nebo recepce psa pochválíme a podle potřeby odměníme pamlskem. Důležité je, aby si pes mohl čekárnu prohlédnut a očuchat, aby se seznámil s novým prostředím. Vybereme si místo, sedneme si a snažíme se, aby byl pes před námi. Nikdy ho nenecháme se kamkoliv schovat např. pod židli, ani ho nebereme do ruky nebo na klín. Pes musí pochopit, že je v čekárně sám za sebe a nás má jen jako doprovod. Rovněž by se neměl pes na vodítku dostat do kontaktu s ostatními psy.

Pes před veterinou
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
K veterináři by měl jít pes klidně a beze strachu

Ordinace veterináře

Po vstupu do ordinace by si měl pes opět prostor prohlédnout, o tomto se domluvíme s veterinářem, který nám určitě vyjde vstříc. Psa dovedeme ke stolu, který slouží k prohlídce, a budeme se snažit, aby si na něj dal alespoň přední packy, můžeme ho opět pochválit a odměnit. Následně psa vysadíme a otočíme podle potřeb veterináře.

V ordinaci
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pes by v ordinaci u veterináře neměl cítit strach a paniku

Pokud je nutné psa položit, vezmeme ho za krk a snažíme se, aby si pes lehl. Následně psa uchopíme za spodní nohy a zafixujeme ho. V této poloze je pes připravený na prohlídku od lékaře.  

Pokud máme psa, který má první špatnou zkušenost s návštěvou veterináře, bude jeho každá další návštěva zde velmi stresující a strach psa se bude prohlubovat. Proto bude vhodné zajít na veterinární kliniku třeba jen na preventivní kontrolu, kdy se nebude psovi dít nic bolestivého a nepříjemného. Psa za jeho vzorné chování chválíme a také odměňujeme nejlépe oblíbeným pamlskem. Další návštěva při nemoci psa může být už bez projevů strachu.

Bojácný pejsek
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pokud se pejsek bojí, věnujeme se mu

Chronický strach

Chronicky bázlivého psa, který se bojí každé návštěvy a je velmi vystresovaný, se snažíme jemným, ale důsledným jednáním usměrňovat. Nepřenášíme na psa nervozitu a stres. Výhodou jsou psi, kteří mají výcvik a jsou zvyklí reagovat na povely. Za každý zvládnutý povel psa chválíme a odměňujeme. Pes, který žádným výcvikem neprošel, bude nejproblematičtější. Nikdy psa nebudeme trestat, nebudeme na psa nijak agresivní. Naše jednání musí být klidné, důsledné, povely dáváme jasně a srozumitelně, nekřičíme. Za každý zvládnutý krok k tomu, aby pes prohlídku u veterináře zvládl, psa pochválíme a odměníme.

Pes a strach
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zkušený veterinář vám může poradit, jak psí strach zvládnout

Je možné se domluvit i na návštěvě veterináře u nás doma, kde je pes ve známém prostředí a nebude tak bojácný. Toto lze doporučit při preventivním očkování, nikoliv pokud je pes nemocný, protože doma nemáme potřebné vybavení, které veterinář potřebuje pro důkladnou kontrolu psa.

Publikováno: 29. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská