reklama

Jak vykouzlit to pravé teplo domova?

Pravé teplo domova není spjato ani tak s topením, jako s harmonií v domě. Je ho obtížné definovat, ale všeobecně můžeme říct, že jde o prostředí, v němž se cítíme dobře. Takový hřejivý domov je příjemný, pohodový, pozitivně naladěný a bezpečný. Když jsme v takovém prostředí, tak se zklidňujeme, uvolňujeme a relaxujeme. Takový domov je oázou pro naše tělo, mysl i duši. Přejete si mít domov, který dýchá teplem? Prozradíme vám, jak jej vykouzlit.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
To pravé teplo domova vám honosný nábytek nevytvoří (Zdroj: Depositphotos)

Pravé teplo domova

Pravé teplo domova je závislé na výmalbě, osvětlení, výběru nábytku, dekorativních doplňků a v neposlední řadě i na jejich uspořádání. Teplo domova dělají drobnosti, dekorace, fotografie, obrázky, kresby i vlastní výtvory. Souvisí s hřejivými přírodními materiály (dřevem a tkaninami), a také květinami, které dělají domov domovem. Možná se budete divit, ale teplo domova až tolik nesouvisí s dokonalým úklidem. Domov nemusí být jako ze škatulky, aby byl útulný a abyste se v něm cítili dobře. Kdyby tomu tak bylo, teplo domova by pak sálalo z každého hotelového pokoje. Teplo domova je spojeno s lidmi, kteří v něm bydlí.

Modrá kuchyň
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pravé teplo domova najdete obvykle i v kuchyni

Jak vytvořit teplo domova

 • Prázdné stěny vždy působí studeně a neosobně. Pokud se toužíte vracet do hřejivého prostředí, je zapotřebí stěny nejen natřít příjemnou barvou, ale i zaplnit obrazy, fotkami nebo plakáty. Ty na stěny nevěšte podle nějakých přímek, ale pěkně halabala.
Zelený pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kontrastní barvy, obrazy, rostliny a textilie, rovněž dělají domov domovem
 • Při zařizování interiéru se držte dvou až tří dominantních barev, které si spolu rozumí. Kombinace vícero barev nepůsobí příjemně, ale disharmonicky. Nic se však nemá přehánět. V případě, že je interiér naopak vyveden jen v neutrálních tónech, nebojte se jej oživit barevnými detaily.
 • Při výmalbě zvolte světlé stěny v případě, že máte tmavý nebo barevně výrazný nábytek.
Studentský pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I místnost zařízená starým nábytkem může vypadat útulně a hřejivě
 • Rohy místnosti jsou důležité a dost opomíjené. Použijte je k tomu, abyste v nich vytvořili malý koutek k lenošení. Nebojte se, není to nic složitého, chce to jen pohodlné křeslo, odkládací stoleček a dobré světlo. Pokude si chcete s prostorem vyhrát, teplo domova umocňují poličky s knihami, obrázky, gramofon nebo jiný přehrávač hudby, květiny a svíčky.
Šedé stěny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Teplo domova je spojeno i s oblými tvary
 • Do interiéru zakomponujte zaoblené kusy nábytku.
 • Útulnou a hřejivou atmosféru zajistí různé textilie. Pokud na vás váš domov působí studeně, zaplňte místnost textiliemi. Do obýváku pořiďte polštáře, přehozy a deky, do kuchyně přidejte zase ubrus a podsedáky.
Textilie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Teplo domova vytvoří i přidané bytové textilie
 • Teplo domova rovněž umocňuje plápolání ohně. To však nemusí být vysloveně spojeno s krbem, ale také se svíčkami. Je až s podivem, co dokážou obyčejné bílé svíčky.
 • Své udělá i vůně. To, jakou vůni zvolíte, dost ovlivní, jak se doma budete cítit. Vůně dokáže velmi významně ovlivnit pocity i náladu přítomných. Hodně pozitivně působí vůně čistoty, vypraného prádla, a ještě více dobrého jídla. Doporučujeme také vůni skořice a vanilky.
Teplo krbu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Teplo domova podporuje plápolání ohně
 • Domov dělá domovem různá kombinace stylů.
 • Dost zásadní roli má i světlo. Bohužel jeho síla je mnohde podceňována. Jedno centrální světlo přitom pro navození hřejivého domova skutečně nestačí. Abyste se doma cítili dobře, potřebujete mít doma světla dostatek. To z jedné strany sice zajistí okno, ale i tak potřebujete různé stojací lampy a lampičky s různou intenzitou a barvou světla.
Pokoj pro dítě
Teplo domova může sálat i z místa, které je zařízeno bílou a šedou barvou (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokojíček
Teplo domova je spojeno s pozitivními pocity (Zdroj: Depositphotos.com)
 • Celoplošné používání koberců už dávno není v módě. Nicméně, pravdou také je, že pokud do svého interiéru zakomponujete nějaký malý koberec, získá váš byt na útulnosti. Proto tuto skutečnost zvažte a vyberte si takový, který váš interiér podtrhne.
 • Moderní minimalistické prostory zapomínají na sílu květin. Jenže pak působí chladně a neosobně. V případě, že se pro nějaké květiny rozhodnete, vězte, že je jedno, zda si do svého domova pořídíte květiny řezané nebo v květináči. Každá rostlina interiér oživí. Zapomeňte však na rostliny umělé nebo sušené.
Květiny v pokoji
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Záplava zeleně v bytě je vždy vítaným prvkem
 • Teplo domova není vysloveně o moderním a novém nábytku, a dokonce ani o dokonale uklizeném domě.
 • Teplo domova zajistí i různé dekorace a doplňky. Pozor, dekorace by neměly být lapači prachu. Do interiéru se proto příliš nehodí suvenýry, ale spíše různé vázy, mísy, šperkovnice, porcelán, keramika nebo sošky, které se dají snadno otírat a čistit.
Barevný pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při zařizování svého domova neopomeňte na drobnosti, vdechnou prostoru život

Jak to při tvorbě hřejivého domova nepřehnat

Mezi útulným a přeplácaným je tenká hranice. Pokud to přeženete, výsledek je pak podobný jako u studeného a neosobního obydlí a je spíše nepříjemný. Tentokrát však máte pocit, že nejste v hotelovém nebo vybydleném pokoji, ale ve skladišti nebo dokonce v cirkusu. Jak to ale při tvorbě útulného domova nepřehnat? Ve své zásadě je nutné se držet hesla: “Všeho s mírou.”

Svíčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nemusíte mít zrovna krb, někdy postačí i vonné svíčky
 • Je fajn mít doma svíčky, kosmetiku, sošky, nádobí, ale čeho je moc, toho je příliš. Zvlášť, když to všechno budete mít vytažené venku. Zaplněné police pak působí neuklizeným a přeplácaným dojmem. Mimo to znesnadňují úklid a mohou působit i poněkud kýčovitě. A proto mějte vyloženo jen to, co vážně potřebujete. Stačí jen několik svíček, jen tu kosmetiku, kterou používáte každý den a podobně. Zbytek schovejte do skříněk a košíků. Sezónní dekorace obměňujte.
 • S mírou je nutné domov zařizovat i v případě textilií. I zde byste to neměli s jejich množstvím, vzory a barvami přehánět. Abyste pak nebyli dekami a polštáři zahlceni.
 • Pozor si dejte i při výběru nábytku. Divně působí i nábytek různých stylů. Pokud je každý kus nábytku vyveden v jiném stylu, je jiné barvy, a je i z jiného období, může v konečném výsledku působit dost divoce a neharmonicky. Interiér je pak neútulný.
Dekorace
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kontrastní barvy, obrazy, rostliny a textilie, rovněž dělají domov domovem

Publikováno: 24. 1. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit vánoční andílky z papíru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu vánočního anděla za papíru zabere jen pár minut