reklama

Čím ošetřit zvířecí tlapky v zimě?

Psi a kočky v zimních měsících velmi trpí, především jsou náchylní na časté změny teplot a střídavé působení chladného a teplého vzduchu. Dalším problémem je sůl, která se používá k ošetření chodníků a silnic ve městech i led, který zvířatům může namrzat na tlapkách. Posypová sůl je velmi agresivní a pokud nebudeme preventivně provádět ošetření tlapek, je velmi pravděpodobné, že se kůže na tlapkách odře a rankami se do pacek dostane infekce. Tato poranění jsou pro kočky nebo psy nepříjemná a bolestivá.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Víte, čím ošetřit tlapky vašeho miláčka v zimě? (Zdroj: Depositphotos)

Ošetření tlapek našich mazlíčků v zimě

Ošetření tlapek našich mazlíčků je dobré preventivně provést před každou procházkou. Asi nejlevnější variantou bude obyčejná lékařská vazelína, která se v lékárně dá pořídit za několik desítek korun. Nahrazuje na tlapkách přirozený maz, zároveň působí konzervačně a dodá tlapkám ochrannou vrstvu, na které se nečistoty nemohou udržet. V potřebách pro domácí mazlíčky je mnoho preparátů, které mohou velmi citlivou kůži na tlapkách ochránit. Jejich cenová relace se pohybuje okolo 100 Kč. Ve většině případů se jedná o masti, které mají velmi malé množství vody. Některé speciální masti chrání tlapky nejen před posypovou solí, ale v létě mohou třeba pomoci s rozpáleným asfaltem.

Krém
Na ošetření psích tlapek použijte krém pro zvířata (Zdroj: Depositphotos.com)
Sprej a krém
Pes v zimě trpí hlavně na posoleném chodníku (Zdroj: Depositphotos.com)

Spreje, krémy, mastičky

Postačí před procházkou nebo před pobytem venku tlapky namazat malým množstvím masti. Ochranný sprej má stejné účinky jako ochranná mast. Působí preventivně a vytvoří ochranný film, který je voděodolný a působí proti tvrdnutí tlapek, ochrání před solí, ale i při dešti. Ochranná vrstva je tzv. druhá kůže, která chrání tlapky před rozpraskáním. Po každé procházce nebo venčení je dobré tlapky, jak u psů, tak i u koček, důkladně opláchnout vlažnou vodou a dostatečně osušit. Poté je vhodné tlapky namazat ochranným krémem k tomu určeným, nebo použít obyčejnou indulonu, či některý z krémů na tlapky.

Pes
Ne každý krém se hodí na zvířecí tlapky (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí krém
Tlapky ošetřujte pouze kréme pro zvířata (Zdroj: Depositphotos.com)

Co třeba indulona?

U indulony dáme pozor, aby si náš mazlíček tlapky neolizoval. Krémy na ruce a nohy, které používáme sami mohu obsahovat škodlivé látky, které zvířatům spíše uškodí, než pomohou. Mohu způsobit problémy s trávením nebo otravu. Důležité je před nanesením krému dostatečné očištění tlapek. Pokud bychom nanesli ochranný krém bez očištění, tak například uvízlé malé kamínky budou pro našeho mazlíčka velmi nepříjemné.

Botičky
Ne všichni psi mají botičky rádi, ale rozhodně jim ošetří bolavé tlapky (Zdroj: Depositphotos.com)
Malý pes
Malým pejskům raději do sněhu pořiďte teplý obleček (Zdroj: Depositphotos.com)

Když už problém nastal a tlapky jsou popraskané, je vhodné je omýt vlažnou vodou, osušit a natřít krémem nebo lékařskou vazelínou. A po několik následujících dnů nechodit na dlouhé procházky a tlapku opatřit ponožkou nebo speciální psí botičkou z kůže nebo neoprenu.

Psí botičky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Naučte psa venku chodit v botičkách, nebudete muset řešit bolavé tlapky

Poraněné tlapky

Pokud budou polštářky říznuté např. od ledu nebo sedřené, je vždy dobré navštívit veterináře, aby psa nebo kočku prohlédl. Před návštěvou tlapky omyjeme vlažnou vodou, osušíme a případně ovážeme, abychom zabránili dalšímu krvácení a mazlíček měl tlapky v teple.  

Psí noha
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí tlapky potřebují v zimě ošetřit

Psi nebo kočky s dlouhými chlupy mají v zimě problém se zmrazky. Pokud se s něčím takovým u svého mazlíčka setkáme, je dobré jej nechat odpočívat v teplejší místnosti a kusy zmrazků nechat roztát. Teprve potom tlapky omýt a osušit, případně ostříhat chomáče srsti a až poté namazat krémem.

Psí obleček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V zimním období dbejte na ošetření tlapek a zahřátí vašeho miláčka

Předcházet poranění tlapek můžeme pravidelnou péčí, která spočívá v kontrole tlapek během celého roku. Především u dlouhosrstých plemen je dobré pravidelně zastřihávat srst v okolí prstů tlapek a kontrolovat i okolí mezi prsty, zda se nehromadí nečistoty a srst neplstnatí.

Dlouhé chlupy
Na dlouhých chlupech se zachytávají zmrazky (Zdroj: Depositphotos.com)
Pes ve sněhu
Ve sněhu bude pes šťastný, ale musíte ho doma pak pořádně osušit (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 22. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská