reklama

Kdy vyhledat veterináře u psa a kdy to zvládneme bez něj?

Kdy vyhledat veterináře u psa? Návštěva veterináře může být preventivní, např. pravidelné očkování proti vzteklině, odčervení, nebo jen kontrola před cestou do zahraničí nebo na výstavu. Jsou ale případy, kdy se svým psem musíme navštívit veterináře neplánovaně. Jedná se především o různé úrazy, zranění nebo méně či více závažná onemocnění. Pokud se rozhodneme s naším mazlíčkem cestovat, je dobré si dopředu zjistit, zda se v blízkosti místa pobytu nachází veterinární ordinace nebo klinika, která by našeho psa ošetřila v případě potřeby.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Víte, kdy navštívit se psem veterináře? (Zdroj: Depositphotos)

Kdy vyhledat veterináře u psa?

Návštěvu veterináře se psem určitě nebudeme oddalovat v případě, kdy se pes stal účastníkem dopravní nehody nebo vážného úrazu. Bude se jednat především o masivní krvácení, ochrnutí, podezření na zlomeninu, křeče, pes je apatický nebo upadá do bezvědomí. I v případě šarvátky s jiným psem je dobré veterináře navštívit, zvláště pokud má pes viditelná tržná zranění.  

Vyšetření
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vykazuje váš pes nezvyklé chování? Navštivte veterináře

Zjevné obtíže

Všimli jste si, že váš pes nebo fenka pije a močí více než obvykle, opakovaně zvrací, má problémy s močením nebo stolicí, má průjem trvající více než 3 dny, pomočuje se doma, nezvykle hubne nebo naopak má enormní hlad? I to jsou příznaky, kdy určitě návštěvu veterináře nebudete odkládat. Stejně tomu bude, pokud si všimnete, že pes kulhá více než 5 dnů, na kůži se mu objevuje vyrážka nebo nehojící se boláky, škrábe se jen v určitých místech nebo ztrácí srst, nadměrně slintá nebo má hnilobný zápach z tlamy, zvětšuje se mu břicho, není schopen kousat tvrdou potravu, trpí nechutenstvím déle než 2 dny.

Také byste měli zpozornět, pokud pozorujete u psa, že je dýchavičný, kašle, krvácí z tlamy, nosu nebo rekta, objevují se u něj záchvaty, náhle kolabuje a mívá záchvaty slabosti. To je jen základní výčet příznaků, které byste neměli podceňovat a veterináře navštívit. Mnohdy včasná návštěva odborníka odhalí začátek méně či více závažného onemocnění, které se dá léčit bez vážných komplikací a váš mazlíček má dobrý předpoklad na úplné uzdravení.

Zraněný pes
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jakékoliv zranění by měl posoudit veterinář

Včasný zákrok a následná léčba vám výrazně ušetří náklady za veterinární péči. Jednotlivá pracoviště se mohou cenově odlišovat, záleží na konkrétním vyšetření, zákroku, operaci, hospitalizaci psa, ale i na práci konkrétního lékaře či celého týmu, který se bude snažit vašeho psa léčit. V neposlední řadě se bude jednat i o přístrojové vybavení, přes použití léčiv nebo spotřebovaného materiálu, až po cenu energií a dalších nutných položek. Rozdíl může být v řádech sto až tisíců korun, a proto je dobré mít určitou finanční zálohu na případné nenadálé výdaje spojené s ošetřením vašeho pejska. 

Rentgen
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Podle potřeby je možné i u zvířat rentgenovat

Veterinární ordinace

Většina veterinárních ordinací má pevně stanovenou otevírací dobu, která bývá ve všední den od rána do odpoledne. Mimo běžnou otevírací dobu fungují veterinární pohotovosti, jedná se většinu o veterinární kliniky nebo nemocnice, které si za ošetření účtují ještě příplatek v řádech stokorun, a to většinou v období pozdního večera a noci, a také o víkendech nebo svátcích. V tomto období některé pohotovosti vyžadují ohlášení akutního případu ještě před příjezdem na pohotovost, protože má většinou službu jen jeden lékař.

Ošetření tlapy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Menší zranění na tlapě je lepší ošetřit sterilní gázou

Veterinární pohotovost

Ve většině krajů České republiky se nachází několik veterinární pohotovostí, které si můžeme v případě našeho pobytu mimo domov vybrat. Dostupné informace o adrese, tel. čísle, emailu nebo webové stránce na konkrétní veterinární pohotovost je možné vyhledat na internetových stránkách např. Českého kynologického svazu: http://www.kynologie.cz/veterinarni-pohotovost.htm.

Léky do očí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I psům je potřeba podávat léky

Tyto informace se vám budou hodit i v případě, že se nebudete s vaším psem nacházet doma a mít v blízkosti vašeho veterinárního lékaře, který by vám s náhlým problémem poradil a psa ošetřil. V každém případě vždy, když bude nutné ošetření vašeho psa z důvodu úrazu, zranění nebo špatného zdravotního stavu jiným veterinárním lékařem, je dobré s ním tuto skutečnost dopředu konzultovat. Předejdete tak řadě komplikací a problémů, které by neinformovaností daného veterináře mohly vzniknout. Může se jednat o zaneprázdnění lékaře ošetřením, např. operuje jiné zvíře, nebo nedostatečným vybavení daného pracoviště.  

Publikováno: 15. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská