Většina žen se ráda zdobí a krášlí. Dlouhovlásky mají výhodu, že mohou své ozdoby umístit i do vlasů. Proto jsme pro vás připravili návod na výrobu spony do vlasů, jejímž ústředním bodem budou látkové kytičky kanzashi. Touto technikou můžete vyrobit nádherné variace, které se hodí na běžné nošení, do společnosti, ale také skvosty určené na takovou slavnost, jakou je třeba ples.
Materiál na výrobu látkových květin kanzashi:
- taftová nebo saténová stuha ve dvou barvách
- nůžky
- pinzeta
- svíčka nebo zapalovač
- tavná pistole
- francouzská spona bez zdobení
Jak budeme postupovat při výrobě?
K výrobě kanzashi květin potřebujeme stuhu o šířce 4 až 5 cm. Podle šíře stuhy si nastříháme potřebný počet čtverců. Tedy 4 x 4 cm nebo 5 x 5 cm. Jestliže budeme vyrábět kanzashi poprvé, zvolíme raději širší stuhu. Lépe se s ní pracuje. Na naši květinku potřebujeme 8 lístků po dvou barvách a na strany 2x trojlístek složený ze dvou barev. Dohromady tedy 14 čtverců bílých a 14 čtverců meruňkových. Výběr barev je zcela na každé tvořitelce. Čtverce na ustřižené straně lehce zatavíme nad plamenem.
Vezmeme si jeden bílý dílek a přes delší stranou jej přehneme napůl. Prsty přitlačíme sklad. Poté ještě přehneme napůl a opět přitlačíme sklad. Snažíme se, aby nám rohy přesně pasovaly k sobě. Takto vytvořený 2x přeložený trojúhelník si odložíme bokem. Můžeme si jej přichytit mezi články prstů levé ruky, chce to jen trochu zručnosti.
Naskládáme si druhý čtverec, tentokrát meruňkový. Opět přeložíme napůl a napůl, snažíme se o stejný směr skladu. Meruňkový dílek přiložíme na bílý, o kousíček posuneme níž, aby byly barvy dobře viditelné, a opět celý trojúhelník přeložíme napůl.
Protože je dílek drobný, můžeme si nyní pomoci pinzetou. Uchytíme vzniklý trojúhelník pevně do pinzety a spojený konec trochu zastřihneme. V tuto chvíli se můžeme obejít i bez pinzety, pokud dílek chytneme do prstů. Ale při manipulaci s plamenem od svíčky či zapalovače je lepší používat raději pinzetu.
V místě, kde jsme odstřihli konec trojúhelníku, potřebujeme spoj zatavit. Tím se stužka zafixuje a již se nám nerozpojí při další práci. Opatrně nahřejeme nad plamenem, postupujeme pomalu, aby nedošlo k přílišnému seškvaření látky. Jedná se o hořlavý materiál, je potřeba počítat s tím, že pokud setrvá nad plamenem déle, než je potřeba, můžeme nadělat spoustu škod. A nemuselo by jít jen o ohořelý dílek květiny. Zatavený spoj přimáčkneme pinzetou, popř. opatrně prsty.
Spodní část musíme trochu zúžit, proto ji také odstřihneme. Aby se stuha dále netřepila, zatavíme ji také nad plamenem. Ale ne moc, aby lístek zůstal s otevřeným dnem. Postupně takto nachystáme všechny lístečky jak na květinu, tak na postranní části.
Připravené dílky musíme spojit v květinu a postranní trojlístky. K tomu použijeme tavnou pistoli. Při práci musíme být velmi opatrní, abychom neaplikovali roztaveného lepidla příliš. Po ztvrdnutí by nadělalo nepěkné hrudky. Květinu tedy slepíme z 8 dílků. Dalších 6 dílků použijeme na dva trojlístky.
Naneseme trošku roztaveného lepidla na tenký konec dílku, přiložíme druhý a prsty trochu stlačíme. Chvíli počkáme, až zaschnou a poté mezi ně přilepíme třetí kousek. Nezasuneme jej příliš hluboko, aby mezi oběma lístky trochu vyčníval.
Květinu stvoříme z osmi lístků. Postupně budeme přilepovat další a další, až upotřebíme všechny kousky. Naneseme na konec lístku z jedné strany trochu lepidla a přitiskneme druhý. Chvilku počkáme, až lepidlo zatuhne a pokračujeme dalším kouskem. Netřeba spěchat, dbáme na to, aby květina měla lístky pravidelně seřazené jeden vedle druhého a žádný nevyčníval. Poslední dílek přilepíme k prvnímu, přimáčkneme a květina je hotová.
Abychom zakryli nehezký střed, je potřeba jej něčím zaplnit. Použijeme ozdobnou placičku, kterou můžeme koupit v galanterii nebo v hobby prodejnách. Pokud takové neseženeme, můžeme použít ozdobný drobný perleťový knoflík s očkem na přišití nebo korálek. Přilepíme tavnou pistolí a dobře přimáčkneme.
Kovovou francouzskou sponu potáhneme stuhou. Vyměříme si stužku meruňkové barvy, délku navýšíme o 0,5 cm z každé strany. Ustřižené strany opět zatavíme nad plamenem. Na vrchní část spony naneseme po celé délce lepidlo tavnou pistolí. Musíme pracovat rychle, aby nám neztuhlo dřív, než na něj přilepíme stuhu.
Dobře přitiskneme po celé ploše spony. Odstřihneme si část, která nejde kvůli sponkovému mechanismu přilepit, a kraje opět zatavíme nad plamenem.
Přilepíme dále malý kousek na koncích. Delší stranu nejdřív trochu zastřihneme, aby nebylo z rubové strany spony látky příliš. Naneseme po celé délce lepidlo, stuhu přehneme přes kraj a dobře přimáčkneme.
Spona je celá potažená látkou, můžeme přistoupit k nalepení květiny. Vyměříme si střed spony, naneseme dostatečné množství lepidla a přiložíme květinu. Pevně přimáčkneme a necháme chvíli zaschnout. Dáváme pozor, aby se kytička nevychýlila ze středu.
Trojlístky přilepíme z každé strany na sponu. Naneseme lepidlo po celé délce spony, konec trojlístku zasuneme mezi lístky květiny a dobře přimáčkneme. Trojlístek by měl sponu lehce přesáhnout. Pokud by byla spona delší, než vytvořený spoj, je lepší si připravit delší postranní díl, místo trojlístku vyrobit pětilístek.
Vytvořenou květinu můžeme ještě doplnit nalepeným ozdobným knoflíčkem či perleťovou placičkou. V místě spoje lístků tedy nalepíme po jednom kousku. Použijeme opět tavnou pistoli, naneseme trochu lepidla na rubovou stranu a trochu přitiskneme na dané místo.
Publikováno: 12. 1. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková