reklama

Nepleťte si krmení lesní zvěře s vynášením odpadků

Krmení lesní zvěře zbytky domácí stravy není vůbec vhodné. Může je dokonce ohrozit na životě. Pomoc zvířatům v zimním období je hezká, ale má svá pravidla. Pro zvířata v lese ani v rybnících není rozhodně vhodná lidská strava. Není pro ně přirozená a neumí ji dostatečně strávit. Pokud tedy chceme na procházce přilepšit i obyvatelům v přírodě, vezměme pro ně vhodnější svačinku.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nepleťte si krmení lesní zvěře a na rybnících s vynášením odpadků (Zdroj: Depositphotos)

Procházky jsou příjemné i v zimě. Rádi vyrazíme s pejskem, kamarády nebo celou rodinou na zdravotní procházku. Často s sebou vezmeme svačinku nejen pro sebe, ale i pro zvířata. Není tak snadné je potkat a už vůbec ne krmit je přímo, ale rádi jim něco na přilepšení na místě ponecháme. Máme dojem, že jim tak pomůžeme překonat zimní hladové období. Bohužel si neuvědomujeme, že zvířata ve volné přírodě nejsou zvyklá na potraviny, které standardně konzumujeme my. Krmení lesní zvěře má svá pravidla. V žádném případě jim nedělají dobře vařená jídla, smažené pokrmy, pečivo, chleba nebo koláče. Lidi si často pletou volnou přírodu s velkokapacitním kontejnerem. Přebytky z domácnosti je možné krmit domácí nebo hospodářská zvířata, i když zde je také nutné zvážit, co jim nabízíte.

Lesní stráž
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krmení lesní zvěře má po celý rok svá pravidla

Nejednou se stalo, že volně žijící zvěř, stejně jako ta v zoo, doplatila na naši nevědomost zdravím nebo dokonce životem. A to by se nemělo opakovat. Pokud chcete krmit volně žijící zvířata, přineste jim to, co jim opravdu prospěje.

Vhodné krmení lesní zvěře

Seno a jiné traviny – je určitě pro vysokou zvěř na zimu nejvhodnější. Můžete ho uložit do krmelců nebo volně položit na zem. Nosit můžete také vysušené trávy, byliny a letorosty keřů. Nevadí jim ani navlhlé krmení, ale nesmí být napadené plísní.

Jádroviny – Kaštany, žaludy, bukvice, kukuřice a hrách jsou velmi vhodné, ale v přiměřeném množství. Některá zvířata se umí přežrat. Například kaštany obsahují látky, které ve velkém množství můžou působit na zvířata až toxicky. Takže raději střídmě, nebo se poraďte s ohledem na výskyt konkrétní zvěře v dané oblasti.

Krmelec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Seno najdou zvířata v lese v připravených krmelcích

Obiloviny – tady se zaměřte jenom na oves. Ostatní druhy obilovin můžou zvířatům způsobit nadýmání a nejsou proto nejvhodnější.

Šrot – myšleno ten jedlý, tedy hrubě mleté obiloviny či luštěniny. I tady platí, že jenom v přiměřeném množství na jedno místo. Můžete ho v okolí krmelce rozsypat, abyste mohli pohostit i menší lesní zvířata.

Ovoce – ideálně takové, které u nás přirozeně roste. Jablka, hrušky, švestky a špendlíky. Exotické ovoce a citrusy pro zvířata vhodná nejsou. Nemusíte se bát kvašení, ale i tak nenechávejte zbytečně velkou zásobu na jenom místě. Přemrzlé nebo plesnivé ovoce vhodné už není.

Zelenina – opět v přiměřeném množství a ideálně kořenová, například mrkev, řepa nebo brambory (s bramborami opatrně).

Sůl – platí sůl nad zlato a zvířata jí potřebují po celý rok. Můžete jim přinést sůl kamennou nebo v podobě speciální pasty. Ptejte se v chovatelských potřebách.

Sýkorka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ptáčci v zimě ocení nadrcené ořechy nebo různá semínka

Čím rozhodně zvířata nekrmit

Chleba a pečivo – v žádném případě! I malé množství chleba či pečiva může být pro zvěř nebezpečné, dokonce ji může i zabít. Tento typ krmení má svá přísná pravidla, raději se mu tedy vyhněte.

Cukroví a sladkosti – také v žádném případě! Podobně jako pečivo jim může velmi vážně ublížit. Jakékoliv jiné sladkosti jsou pro ně absolutně zbytečné, nepotřebují mlsat.

Masové zbytky – ne! Jakékoliv upravované nebo syrové zbytky masa do lesa nenoste. Tepelně upravené strávit nedokážou, a ani syrové maso pro ně není nijak vhodné.

Uzeniny – ne! Ty nejsou nejvhodnější ani pro nás, natož pro volně žijící zvířata.

Plesnivé ovoce, či zelenina – také ne! Je to zbytečné a pravděpodobně se toho ani nedotknou, musela by být nouze největší a zbytečně jim jen přitížíte. Takové ovoce a zelenina nepatří ani na kompost.

Vždy používejte selský rozum a nesnažte se jenom zbavit přebytků. Pokud si nejste jistí, zda je krmení vhodné, poraďte se se správou lesa, nebo třeba u záchranné stanice. Můžete si také předem zjistit, kde jsou vybudovaná stanoviště a krmelce. Na tato místa jsou zvířata již zvyklá a vaše snaha určitě nevyjde nazmar. Pokud na stanovišti už najdete stejný typ krmiva, raději se přesuňte jinam. Přidávat další by bylo zbytečné a jinde bude zase chybět.

Srnky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Srnky

Pokud jste jenom na procházce a chcete přinést něco malého pro ptáčky nebo zvířátka na rybnících, tak tady platí podobná pravidla. Nic vařeného, smaženého, oslazeného, chemického, a také žádný chleba a pečivo. Pro městské holuby to možná neplatí, ale pro labutě a kachny na jezeře určitě ano. Ptáčkům můžete nabídnout jakékoliv semena, například slunečnice, proso, mák, konopí, lněné semínko nebo řepku. Ocení také ořechy, třeba vlašské a lískové budou skvělou volbou. Přilepšit jim můžete strouhanou mrkví, nesoleným sádlem nebo malinkými kousky syrového masa.

Krmítko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ptáčkům nasypte míchaná semena a obilí

Čím krmit labutě a kachny

Zapomeňte na tašky plné nakrájeného chleba a pečiva. Platí stejná zásada jako pro krmení v lese. Pokud nesete pečivo, tak by mělo být hodně suché, bez náplní a dalších ochucovadel. A jenom opravdu v malém množství, spíš jako krajní řešení. V žádném případě nesmí být vlhké nebo plesnivé. Mnohem vhodnější jsou ovesné vločky, hrách, kukuřice nebo nakrájený salát. Určitě nepohrdnou ani jinými kousky zeleniny, klidně i slupky a odřezky. Dodají jim potřebné vitaminy a živiny. Vodní ptáky můžete krmit také obilovinami, ptačím zobem nebo rýží. Ta může být syrová nebo vařená.

Labutě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Labutě a kachny v zimě ocení výživné krmení, nenoste jim pečivo

Publikováno: 13. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná