reklama

Vyrobte si na ples elegantní fascinátor jako módní doplněk

Fascinátor je módní doplněk, který nejvíc proslavila britská vévodkyně Kate. Má obvykle podobu nevšedního klobouku připevněného na hlavě. Britky se do fascinátorů vysloveně zamilovaly a nosí je při každé slavnostnější příležitosti. A jelikož je svět malý, obliba nošení fascinátoru se dostala i k nám. A tak, pokud chcete na plese okouzlit, již víte, čím svou hlavu ozdobit. V případě, že chcete mít na hlavě skutečně originální kousek, zkuste si ho vyrobit. Pro inspiraci tu pro vás máme návod na jeden takový originál.

Vyrobte si na ples elegantní fascinátor jako módní doplněk a budete královnou večera (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co je fascinátor

Fascinátor je výraznou ozdobou hlavy, jež má za úkol okouzlovat čili fascinovat. Jde o náhradu klobouku, která se začala nosit v době renesance. V 18. století jeho nošení proslavila královna Marie Antoinetta. Velký boom zažil pak ještě ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Dodnes se nejvíc objevuje ve Velké Británii, kde jej ženy nosí ke každé slavnostní události. Typické pro něj je, že na hlavě bývá připevněn pomocí sponek nebo je na čelence. Fascinátory jsou vyrobeny z různých materiálů a zdobí je korálky, brože, krajkové závojíčky, květiny, flitry, pera i tyl.

Fascinátor gothic
Fascinátor ve stylu gothic bude budit zaslouženou pozornost (Zdroj: Depositphotos.com)

Pravidla pro správné nošení fascinátoru

Tato ozdoba se z hlavy nesundává, a proto si vyberte (či vyrobte) takový, jehož styl a velikost vám bude sedět a je vám pohodlný. Před odchodem na akci se ujistěte, že vám dobře drží na hlavě. Fascinátor se nosí na straně nebo těsně nad čelem. Pokud budete sedět v davu, berte ohled na své okolí, příliš velké kreace mohou komplikovat vidění těch za vámi.

Jednoduchý doplněk
Vyrobit si několik fascinátorů je dílem okamžiku (Zdroj: Depositphotos.com)

Co na jeho výrobu budete potřebovat

 • korpus kloboučku pro výrobu fascinátoru o průměru 13,5 cm. Můžete ho pořídit ve výtvarných potřebách a galanterii. Dostupný je v široké škále barev a stojí jen pár korun. Tento klobouček je již ze spodní strany opatřen sponkami, s nimiž je možné klobouček připevnit do vlasů
 • tavnou pistoli s lepidlem
 • růžičky ze stužek 
 • šedou růžičku z plsti
 • stuhu o šíři zhruba 1,5 cm
 • jemné peří různých barev a velikostí
 • jemné lepící perličky pro scrapbook
Potřebujeme
Základem je polotovar kloboučku, který seženete v galanterii (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby

 • Výroba tohoto fascinátoru je poměrně jednoduchá a hotovi budete asi tak do 15 minut. Základem všeho je stuha, která tvoří šerpu klobouku. Šerpu vyrobíte ze stuhy, kterou odstřihnete z návinu přesně podle obvodu klobouku. Při jejím lepení si dejte pozor, aby konce stuhy byly na zadní straně kloboučku. K lepení použijte tavnou pistoli.
Stuhy
Použijte širokou stuhu jako obrubu (Zdroj: Adriana Dosedělová)
 • Vyberte si peří, naaranžujte na boční stranu klobouku a přilepte tavnou pistolí.
Dekorace
Přilepte stuhu a za ní vkládejte peří (Zdroj: Adriana Dosedělová)
 • Pro větší plastičnost odstřihněte druhý pruh stuhy a přilepte přesně v průchozí linii první stuhy. Šerpa tak získá na plastičnosti a přikryje spodní nepříliš pěkné okraje peříček.
Peříčka
Peříčka lepte různě přes sebe (Zdroj: Adriana Dosedělová)
 • V místě peříček pak nalepte na stuhu šedou růži.
Kytičky
Dodekorujte různě posazenými kytičkami a korálky (Zdroj: Adriana Dosedělová)
 • Do oblouku kolem dominantní růže přilepte i drobnější růžičky ze stužek. I ty si můžete koupit již hotové, nebo si je můžete sami vyrobit.
Klobouček
Jak klobouček ozdobíte je jen na vaší fantazii (Zdroj: Adriana Dosedělová)
 • Po spodním obvodu šerpy nalepte scrapbookové perličky. Ty obvykle ze své spodní strany mají lepící vrstvu, ale pokud je slabá, použijte k jejich přilepení tavnou pistoli.
 • Hotový fascinátor pak zakomponujte do plesového účesu.
Korále
Okolo stuhy ještě nalepte šňůrku korálků (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 19. 1. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová