Pod pojmem kaligrafie se můžeme setkat s naukou o písmu. Ti, kteří se kaligrafii a její výuce věnují, učí své žáky jak pokládat štětec, jak tvořit písmena, jaký jim dávat tvar a další užitečné věci. Pokud se tomuto umění také naučíte, můžete si pak doma vyzdobit nejrůznější dekorace a vytvářet originální dárky a přání.
Kaligrafie neboli krasopis
V asijských zemích se před staletími vyučovala kaligrafie jako unikátní obor a ten, kdo mistrně vládl úzkým štětcem a dokázal psát ony tajemné "domečky" krasopisně a srozumitelně, byl považován za mistra. Dnes se můžeme takové kaligrafii naučit i my. Není na tom ostatně nic složitého, chce to mít jen trochu trpělivosti, vhodné šablony na učení a správný štětec. Ty tehdejší se vyráběly z pravých lidských vlasů a byly nesmírně cenné. My si kaligrafické štětce zakoupíme ve specializovaném papírnictví, kde seženeme i příslušné šablony.
Jak začít?
Základem je držení štětce. Kromě těch správných štětců lze zakoupit i štětcové fixy, které budou při učení vhodnější. Pomocí předkreslených šablon pak budeme trénovat pokládání štětce při psaní a tlakem na štětec v různých místech budeme tvořit tenké či silné tahy. Není potřeba při psaní nikam spěchat, i zde platí - práce kvapná, málo platná. Využijte učení kaligrafie jako relaxaci.
Jakmile ovládnete svůj štětec natolik, že jste schopni začít psát krasopisem, máte vyhráno. Vyzkoušejte si i různé typy písma, a nemusíte se držet ani linky. Naopak, pokud budete střídat roviny, velká a malá písmena, písmo psací i tiskací - budou vaše výtvory originální a jedinečné. Kromě černé tuše pak můžeme stejně dobře používat vodovky nebo jiné barvy.
Takovým způsobem si můžete vyrobit nejrůznější cedulky, nápisy, jmenovky, etikety nebo vlastnoručně psaná přání. Zkuste takto popsat kořenky v kuchyni, motivační citáty nebo jmenovky na dárky a uvidíte, že vás přátelé ocení za výborný nápad.
Publikováno: 11. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová