reklama

V lednu nám začíná plesová sezóna

Leden - začíná plesová sezóna. Ano, je tomu věru tak. Sotva skončily Vánoce, je tu plesová sezóna a je tomu již více než 400 let. Nejstarší záznamy spojené s plesy totiž pochází z šestnáctého století. Nutno však říct, že ve skutečnosti je jejich historie mnohem hlubší, protože se vyvinuly z tanců obřadních, které lidé provozovali už v době, kdy žili v jeskyních.

V lednu nám začíná plesová sezóna, připravte se na ni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V lednu začíná plesová sezóna

Jakmile se překlopí prosinec v leden, začíná plesová sezóna. Je tomu tak tradičně každou zimu. Vděčíme za to šlechticům, kteří plesům stanovili jistá pravidla. Největšího rozkvětu ve středověku zaznamenaly v renesanci. Provozovaly se především na francouzském dvoře, odkud se posléze rozšířily do celé Evropy. V 19. století se plesy dostaly k měšťanům. Městské plesy v té době sponzorovaly obvykle význačné a respektované osobnosti města.

30. létaPo celá staletí je ples vnímán jako společenská akce
Po celá staletí je ples vnímán jako společenská akce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč se plesy pořádají v zimním období?

A proč se plesy pořádají pouze v zimním období? Je tomu tak proto, že díky křesťanství nebylo vůbec jednoduché během roku najít nějaké vhodné období pro tyto radovánky. Situaci ještě k tomu komplikovalo to, že se na jaře obvykle pořádaly svatby, v létě se cestovalo a na podzim pak byly hony. V zimě se šlechta sjížděla do měst a nudila se.

Období po Vánocích se tedy ukázalo jako ideální, kdy plesy pořádat. A proto se nejvíce plesů koná v lednu a únoru. Ve skutečnosti se mohou konat až do konce března. Plesová sezóna oficiálně totiž začíná po Třech králích a trvá až do Popeleční středy.

V minulosti byly plesy určeny pouze pro šlechtu
V minulosti byly plesy určeny pouze pro šlechtu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plesy v Česku

Plesy se v Česku objevily před 180 lety, právě tehdy se konal v Konviktském sále první veřejný český bál. Jeho účastníky byly například Karel Hynek Mácha nebo Karel Sabina. Zajímavé však rovněž je i to, že již od roku 1830 se u nás pořádaly taneční kurzy, které byly jistým vyvrcholením maturitního vzdělávání. Jejich součástí pak byly maturitní plesy. Ty u nás dodnes patří k těm nejčastěji pořádaným plesům.

Tanec je na plese prvořadou, ale dobrovolnou povinností
Tanec je na plese prvořadou, ale dobrovolnou povinností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Typologie plesů v Česku

Plesy však v současnosti pořádají nejen školy a města, ale také různé spolky, firmy, a dokonce i politické strany. Mohou být proto nejen klasické, ale i tematicky laděné. Ať už jde o ples městský nebo jakýkoli jiný, vždy jde o místo, kde se setkávají lidi s touhou po zábavě, kteří se pravděpodobně nikdy dříve nesetkali.

Před plesem si raději zopakujte pár tanečních figur
Před plesem si raději zopakujte pár tanečních figur (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K těm nejznámějším typům plesů patří například:

Městské plesy

Městské plesy pořádá vedení města. Často proto tyto plesy patří k prestižním akcím. Na tyto plesy byste měli vyrazit ve večerní róbě a smokingu.

Na plese se předpokládá, že páry budou tančit a bavit se
Na plese se předpokládá, že páry budou tančit a bavit se (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hasičský ples

Hasičský ples pořádají hasiči. Vyznačuje se obvykle bohatou tombolou. Ples je mnohem uvolněnější a dress code není tak přísný.

Plesy se pořádají jako prestižní zábava s přehlídkou toalet
Plesy se pořádají jako prestižní zábava s přehlídkou toalet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Myslivecký ples

Myslivecké plesy pořádají spíše obce a menší města. Často se konají s poslední honitbou. Její součástí bývá obvykle zvěřinová tombola, lovecké fanfáry a troubení a podávají se rovněž i tradiční myslivecké speciality. Dress code je uvolněnější. Smoking proto můžete nechat doma. Ženy si na tento ples mohou obléct koktejlové šaty.

Květinový ples

Květinové plesy obvykle završují plesovou sezónu a vítají jaro.

Oblékněte si vhodné a decentní plesové šaty
Oblékněte si vhodné a decentní plesové šaty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Maškarní bál

Maškarní bál představoval uvolnění, kdy lidé nemuseli dodržovat přísný dress code. Dovolit si mohou přijít v kostýmu nebo v masce. Mají nejblíže k masopustním radovánkám.

Dodnes se pořádá celá řada nejrůznějších plesů, třeba maškarní
Dodnes se pořádá celá řada nejrůznějších plesů, třeba maškarní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Český ples v Opeře

Český ples v Opeře patří naopak k těm nejprestižnějším plesům vůbec. První takový ples se u nás konal v roce 1948. Po převratu se organizátoři pokusili tradici obnovit. Dnes to je však bohužel spíše přehlídka celebrit.

Nemusíte být mistrem světa ve společenských tancích, ale tančit byste měli umět
Nemusíte být mistrem světa ve společenských tancích, ale tančit byste měli umět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plesová etiketa

Nutno říct, že ani v minulosti nebyla plesová etiketa jednotná. Pravdou však je, že už tehdy měly plesy pravidla, jež existují a dodržují se (v pozměněné podobě) dodnes. A tak se vás ptáme, víte, na co si dát na plese pozor, abyste nespáchali společenskou sebevraždu?

Pánové zvolí smoking nebo frak, případně klasický oblek
Pánové zvolí smoking nebo frak, případně klasický oblek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • V prvé řadě je důležité, abyste na ples nedorazili pozdě. Na ples byste měli přijít před jejím oficiálním zahájením.
  • Dodržujte předepsaný dress code, který najdete vyznačený na pozvánce na ples. Žena by měla mít na sobě večerní šaty, střevíce, šperky, dokonalý účes i make-up. Muž by měl být oděn do obleku.
  • Důležité je i náležité chování. Své partnerce pomáhejte z kabátu, otevírejte dveře, přidržujte židli při posazování se ke stolu, dolévejte víno na vyzvání, seďte po pravém boku. Pamatujte si, muž se představuje a posléze uvádí svou partnerku. Nejprve se ruka podává ženě a až potom jejímu partnerovi. První tanec vždy patří ženě, se kterou jste přišli. Pokud žena přišla v doprovodu muže, nejprve se zeptejte dámy, zda by si s vámi zatančila, ale nezapomeňte požádat i o svolení jejího doprovodu.
  • Ideální chvíle k odchodu, je ta, když jsou už dvě třetiny účastníků pryč. Obvykle tomu tak je v době mezi půlnocí a druhou hodinou ráno.
Zvolte šaty podle toho, v jakém duchu se ples odehrává
Zvolte šaty podle toho, v jakém duchu se ples odehrává (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se obléci na ples

Plesového dress codu se není třeba bát, vše potřebné k tomu, abyste se správně oblékli na daný ples, najdete na své pozvánce. Na významné plesy je nutné si obléct smoking, případně oblek a čistě bílou košili. Pozor si dejte na výběr správné kravaty. Motýlek se k obleku nehodí. Smoking naopak vyžaduje černý hedvábný motýlek. Kapesníček v klopě obleku by měl být vždy ve stejné barvě jako kravata. Na nohách by muži měli mít boty z černé lakované kůže.

Pokud není na pozvánce uveden dress code, řídíme se zdravým rozumem
Pokud není na pozvánce uveden dress code, řídíme se zdravým rozumem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dámy by na tyto plesy neměly vyrazit v koktejlkách. Šaty by měly sahat minimálně pod kolena a rozhodně by neměly být bílé. Ramena podle věku odhalit můžete, ale když si k nim vezmete dlouhé rukavičky, nic tím nezkazíte. Na nohách byste měly mít boty na vysokém podpatku s uzavřenou špičkou. Boty i psaníčko musí ladit s šaty. Co se týká doplňků, hodinky v tomto případě nechte doma.

Zdroj informací: autorka článku; poshme.cz

Publikováno: 8. 1. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová