reklama

Historie plesových šatů sahá hluboko do minulosti

Nastává nám plesová sezóna a zejména dámy začnou vyhledávat nejkrásnější a nejzajímavější modely, ve kterých by na plese vzbudily zaslouženou pozornost. Takové snažení o nejkrásnější róbu provází ženy už od nepaměti a troufneme si tvrdit, že již od prvního oficiálního plesu. Troufly byste si i dnes, milé dámy, obléci modely z minulých století? Pojďme se podívat na historii plesových šatů.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plesové šaty mají svou dlouhou a velmi zajímavou historii (Zdroj: Depositphotos)

Plesové šaty napříč historií

První společenskou událostí, která ovšem měla do plesu hodně daleko a také zvolený oděv jaksi neodpovídal společenskému bontonu, byl dozajista tanec okolo ohně v době paleolitické, kdy si první člověk začal uvědomovat, že pohybem těla lze vyjádřit pocity a myšlenky. A od té doby se tanec stal součástí lidstva. Jak šel čas, pohyby se zdokonalovaly, také přibývalo oděvů a zejména ženy již v prvobytně pospolné společnosti dbaly na parádu. Dlužno dodat, že první tance patřily výhradně mužům, kteří za zvuku primitivních nástrojů, a ještě primitivnějšího zpěvu přivolávali úspěch při lovu, déšť a plodnost. 

Pravěký tanec
První lidé tančili nad ohněm a téměř nazí (Zdroj: Depositphotos.com)
Řecká tóga
Řecké oděvy vycházely u mužů i žen ze stejného základu (Zdroj: Depositphotos.com)

Od starověkého Řecka do klasicismu

Jak se ale společnost vyvíjela, zušlechťoval se i tanec a společenské oděvy. Již staří Římané a Řekové znali společenské tance a jejich promenády lze vnímat jako první plesy. Ačkoliv jejich róby byly podle střihu spíše jednodušší, nápaditými doplňky z nich zvláště ženy dokázaly vytvořit zajímavý oděv. Raný středověk spoléhal na jednoduché tuniky, které svojí délkou ukazovaly na společenské postavení majitele. Gotika a další středověké směry pak již vymýšlely, zdokonalovaly, přetvářely a zkrášlovaly šaty dámské i pánské a například renesance byla skutečnou revolucí ve výrobě plesových a společenských šatů. 

Románský styl
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Románský styl podtrhl ženské křivky a množství látky

 Ostatně napříč dějinami se plesové šaty lišily dokonce oblast od oblasti, v každém království či státě se daly nalézt rozdíly. A nebývaly zrovna malé. Taktovku pomyslně držela v ruce Francie, ačkoliv renesance měla kolébku v Itálii. Zde se kladl důraz na honosné a bohatě zdobené šaty, zatímco třeba španělská móda dbala na upjatost a střízlivost. Uherská móda pak zkombinovala od každého něco a vznikly unikátní modely. Baroko převzalo renesanční tvary, nákladné materiály i bohaté zdobení.

Důkazem byl dvůr krále Ludvíka IVX., kde byly plesy na denním pořádku, a přehlídka toalet přítomných dam vyprazdňovala měšce přítomných kavalírů. Rokoko pak ubralo na těžkosti látek, ale přidalo na zkrášlování účesů a vznikaly někdy i nadmíru velmi originální nápady. Po Velké francouzské revoluci přišlo období empíru a biedermeieru a plesy se staly společenskou událostí i nižších vrstev, což do té doby bylo naprosto nemyslitelné. 19. století přineslo revoluci v odívání celkově, a to se odrazilo i na plesových šatech. Místo jednolitých šatů se začaly objevovat samostatné sukně, doplňované nařasenými živůtky s vysokým límečkem.

Baroko
Barokní plesové šaty byly těžké, zdobené zlatem a drahými kameny (Zdroj: Depositphotos.com)
Renesance
Renesance znamenala pro ženy i muže nákladné a drahé toalety (Zdroj: Depositphotos.com)
Klasicismus
Období 18. a 19. století bylo praktické a přitom honosné, co se týkalo společenských akcí (Zdroj: Depositphotos.com)
Rokoko
Rokoko sázelo na lehké materiály a množství výrazných doplňků (Zdroj: Depositphotos.com)

20. století bylo dobou chaosu, neboť téměř každá dekáda ovlivnila odívací styly natolik, že nezbytně pronikla i do plesových sezón a plesové šaty prošly radikální změnou především v délce. Zdálo by se, že moderní současnost již nemá co nabídnout. Někdo by mohl podotknout, že je to dobře, protože co se týče plesových šatů, proč modernizovat něco, co představuje historickou společenskou událost. A tak se i v 21. století plesové šaty v mnoha směrech neliší od těch 300 let starých. Spíše se zdá, že se kola dějin obrací zpět a plesům opět vévodí dlouhé a honosné róby s bohatou dekorací.

Přehlídka šatů
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dnešní móda je proměnlivá

Plesová sezóna bude co nevidět v plném proudu a je jen na vás, zda dáte přednost stylovým dlouhým šatům nebo vsadíte spíše na jednoduché koktejlky. Předem, než na ples vyrazíte, měli byste si zjistit, jaký dress code daná společenská událost vyžaduje. Jinak se můžete dopustit vážného společenského faux pas a také by vás ve špatně zvoleném oděvu nemuseli na ples vůbec pustit. 

Dress code
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud je uveden dress code, je vhodné jej dodržet

Publikováno: 11. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová