reklama

Zázračná technika uklízení podle Marie Kondo

Zázračná technika uklízení podle Marie Kondo vám uklidí nejen v bytě, ale také v hlavě. Získáte čas, prostor a vypadá to, že i sebevědomí. Už vás nebudou stresovat každodenní uklízecí činnosti, vlastně už nikdy nebudete muset uklízet každý den. Zaujalo vás to? Nás hodně!

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zázračná technika uklízení podle Marie Kondo vás naučí uklízet s chutí (Zdroj: Depositphotos)

Uklízení je staré jako lidstvo samo a odpor k němu asi také. Někoho to baví, někdo to prostě udělá a neřeší, a část z nás to velmi silně řeší, nadává a skřípe u toho zuby. Každý den něco odkládat, hledat, vytírat, vysávat a kdo ví, co ještě. Také u toho vždy sníte o položených nohách na stole, pití kávičky nebo procházce v parku? Pokud si nastavíte úklid podle Marie Kondo, už o tom nemusíte jen snít, ale budete mít prostor to i dělat. A navíc bez výčitek, protože uklizeno bude.

Barevné oblečení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Marie Kondo ráda třídila oblečení podle barev

„Se čtením časopisů pro hospodyňky jsem začala, když jsem byla dítě. Bylo mi zhruba pět let, ale moc ráda jsem četla o uklízení,“ prozrazuje o sobě světoznámá úklidová konzultantka Marie Kondo v upoutávce na její knihu Zázračný úklid. Jak už jistě tušíte, ráda uklízela už na základní škole a nejen to. Hledala cesty, jak uklízení zjednodušit a udělat z něj pomocníka. Později se stala uklízecí konzultantkou. Denně učí lidi, jak mohou správně uklízet a jak vše v domácnosti co nejlépe uspořádat. Základem její techniky je minimalismus a efektivita. Bydlení je nutné zbavit věcí, které nepoužíváte, všemu určit jednoznačné místo a oblečení skládat úsporně.

Třídění
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Naházejte vše na jednu hromadu, ať víte, kolik toho skutečně máte

Úklid podle Marie Kondo

  • Dejte stejné věci na jednu hromadu. Věci nakupujeme a dostáváme. Postupně je v bytě hromadíme, ale na různých místech. Když si dáme třeba všechny časopisy, všechny knihy, všechno oblečení nebo všechnu kosmetiku na jednu samostatnou hromadu, zjistíme, kolik toho ve skutečnosti máme. Vše, co nás již nezajímá a nepoužíváme, nebo je dokonce nefunkční, vyhoďte.
  • Vybírejte pomocí pocitu. Každou věc vezměte postupně do ruky a zaměřte se na pocit, který z ní máte. Pokud je to radost a spokojenost, nechte si ji. Pokud máte nepříjemné nebo žádné pocity, zbavte se jí. 
  • Všemu najděte přesné místo. Pokud každá věc bude mít své jasné místo, zvládnete ji také mnohem rychleji uklidit. Nebudete se zdržovat řešením, kam to uklidit a následně pak hledáním, kde to vlastně je.
Uklízení do krabic
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Používejte praktické úložné boxy
  • Používejte přihrádky a krabice. Stejné věci na stejné místo, do stejné krabice. Používejte plastové průhledné krabice s víkem. Uvidíte, co v nich je a při hledání nemusíte otevírat každou, než se trefíte. Víko zase zabezpečí, že se na uložené věci nebude zbytečně prášit.
  • Třiďte podle velikosti. Co jde, ukliďte tematicky. Knihy v jedné knihovně. Oblečení ve společné skříni. Nářadí v jedné krabici. Ostatní různorodosti a drobnosti ukliďte podle velikosti. Malé věci spolu, střední věci spolu a velké věci také u sebe. Tady hodně pomůžou právě průhledné úložné boxy.
  • Přeneste se přes nostalgii. Hodně věcí odkládáme pro vzpomínky. Zbavte se tohoto zlozvyku. Pár kousků připomínající třeba milovanou osobu, která už není s námi, si ponechte, suvenýr ze skvělé dovolené, možná první botičky dětí. Rozhodně si ale nenechávejte vzpomínky na expartnera, nebo cokoliv negativního. Už se to nevrátí, ani nezlepší. Nekompromisně to vyhoďte.
  • Oblečení ukládejte vertikálně. Toto zní pro nás trochu divně, ale jde to a prý se tak i rychleji obléknete. Marie Kondo na to má vlastní skládací techniku. Navíc odpadá vztekání se u vytahování trika ze spodní části hromady a neustále bortění pracně vyskládaných komínků. Jednotlivé věci vám pomůžou na svém místě udržet opět různé přihrádky a krabice, tentokrát bez víka.
Srovnání oblečení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Úklid podle Marie Kondo učí i jak správně skládat a ukládat oblečení
  • Zbavte se zbytečných papírů. V dnešní elektronické době není nutné skladovat veškeré dokumenty, časopisy, noviny nebo štosy poznámek. Vše se dá dohledat na internetu, účtenky po uplynutí reklamační doby vyhoďte. Přehledně uložte jenom úřední dokumenty, osvědčení a účty, které potřebujete ze zákona, nebo pro jiné důležité účely. Ostatní můžete vyhodit, případně si je pro jistotu naskenujte.
  • Kuchyň uspořádejte podle preferencí. Co používáte nejčastěji, nechte po ruce. Klidně varnou konvici, odšťavňovač i mixér. Ostatní ukliďte. Nepotřebujete ani 20 talířů stejné velikosti, 60 hrníčků nebo tři sady příborů. Snižte vše na množství, které v týdnu opravdu využijete, ostatního se zbavte.

Techniku uklízení podle Marie Kondo, kterou nazvala jednoduše KonMari, můžete aplikovat postupně na vše ve vašem životě. Zbavíte se nakupování zbytečností, z dovolených a výletů si přinesete vzpomínky, a ne lapače prachu. Fotky si ponechte na úložném disku a vytisknete si jenom několik vybraných. Hodně knih je k dispozici v elektronické podobě, recepty snad na cokoliv najdete na internetu a noviny a časopisy jsou tam také.

Uklizený pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Čím méně věcí si ponecháte, tím snadněji udržíte pořádek

Naučte se nenakupovat potraviny do zásoby, dnes už to není nutné. Nakupujte jenom to, co v nejbližší době spotřebujete. Budete tak mít větší přehled, méně vyhazovat a jíst budete hlavně potraviny čerstvé. A to prospěje i vašemu zdraví.

Publikováno: 5. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná