Vánoční výzdoba již není aktuální, můžeme ji tedy vyměnit za jinou. Nemusí být nutně z přírodních materiálů, dekoraci si můžeme vyrobit sami třeba ze stuh. Jednou z metod, které můžeme použít při její výrobě, je metoda nešitého patchworku, tzv. artyčok. Doplníme kanzashi květinou.
Materiál na výrobu zimní dekorace
- atlasová stuha
- špendlíky s kovovou hlavičkou
- nůžky
- polystyrenový věnec
Postup výroby věnce technikou nešitého patchworku
Pro náš věnec jsme vybrali barvy bílá, vínová a bílá se stříbrnými puntíky a okrajem. Stuhy si musíme nejdřív nastříhat. Pokud máme stuhu širokou 2,5 cm, nastříháme ji na dílky široké 5 centimetrů. Stříbrná stuha má 1,5 cm šířku, stříháme tedy na 3 centimetry široké proužky. Pro jednodušší práci si všechny dílky přehneme napůl a prsty zmáčkneme, aby se vytvořil sklad. Ten potřebujeme pro vpichování špendlíku. Na polystyrenovém korpusu si vytlačíme kříž, do jehož středu umístíme střed ornamentu. A začneme vpichovat první dílek. Vrchol uprostřed umístíme do středu vyznačeného kříže a zapíchneme špendlík.
Kraje obdélníku ohneme do středu a přichytíme pomocnými špendlíky. Ty nezapichujeme až do konce, budeme je postupně vytahovat a opakovaně používat k přichycení rohů. Takto připíchneme první čtyři dílky, až vyplníme celý střed vzoru. Snažíme se, aby každý vzniklý trojúhelník přesně doléhal k sousednímu a nikde nám nevykukoval polystyren. Pokud s tím máme v začátku problém, pomůžeme si tím, že místo tmavé základní barvy zvolíme bílou a tím se vyhneme problémům s prosvítáním podkladu.
Pokračujeme dalším patrem. Použijeme ovšem již 8 dílků. Nejprve si připíchneme čtyři dílky na ty původní, snažíme se uchytit je vždy ve stejném odstupu od vrcholu předešlého. Jako dobrou pomůckou se mi osvědčil nehet na palci. Je to pomůcka, kterou mám vždy při sobě a snadno si vyznačím místo, kam vpíchnout špendlík. Nemusím nic měřit či spoléhat na vlastní oko při odhadování vzdálenosti. Jakmile mám čtyři bílé kousky napíchané, vždy mezi dva sousední vpíchnu doprostřed další bílý díl, ohnutím okrajů vytvořím trojúhelník a přichytím pomocnými špendlíky. Rohy se mi začínají překrývat, čehož chceme dosáhnout.
Další vrstvu zvolíme opět ve vínové barvě, použijme opět 8 dílků. Mezeru mezi druhým a třetím patrem držíme stále stejnou (ovšem záleží jen na nás, jak bude vzor vypadat, není to tedy nutnost. Můžeme udělat jak širší, tak užší.), používáme pro vyměření stále stejný prst. Doplníme všechny dílky, přichytíme rohy pomocnými špendlíky.
Nyní místo bílé použijeme vzorovanou stuhu. Opět není nutné se držet našeho postupu, můžete popustit uzdu své kreativitě a udělat třeba dvě patra ze stejné barvy, střídat je ve větších či menších odstupech, pouze si hlídáme, aby byly rohy stále u sebe a nikde nám neprosvítal korpus. Po stříbrné vrstvě musíme vzhledem k velikosti ornamentu zvýšit počet použitých dílků na 16. Připravíme si tedy ještě 16 vínových a 16 bílých obdélníčků. Bílou barvou ukončíme ornament.
Tím máme hotový ornament a přistoupíme k omotání zbylého polystyrenového korpusu stuhou. Poslední pomocné špendlíky na rozích trojúhelníčků nyní zapícháme zcela, překontrolujeme si zároveň, zda jsou kousky pěkně upevněné a nikde se neodchlípají. Kdyby se stalo, že při omotání stuhy někde prosvítá polystyren okolo ornamentu, přistřihneme ještě pár bílých obdélníčků a doplníme vzniklé mezery tak, aby byla všude jen stuha.
Pro omotání věnce můžeme zvolit jednu ze tří použitých barev z ornamentu. Vyzkoušejte si alespoň částečným obmotáním, jak bude výsledek vypadat. Ustřihněte až tu stuhu, kterou skutečně použijete, ať zbytečně neplýtváte materiálem.
Nyní ze spodní části přichytíme stuhu a postupně obtáčíme kolem korpusu věnce. Pevně utahujeme a snažíme se o stejně široké odstupy. Na konci celého věnce stuhu odstřihneme a opět přichytíme z rubové strany špendlíky. Tím máme korpus hotový a můžeme se věnovat přípravě dalších prvků dekorace.
Jak vytvořit kanzashi květinu
Technika kanzashi už dle svého názvu pochází z Japonska. Jedná se o způsob skládání čtverečků látky do tvarů květiny, ale také například motýlů. Způsobem, jakým čtvereček či obdélník látky poskládáme, vznikají různé tvary květin. K vytvoření kanzashi květiny potřebujeme opět stuhu, ostré nůžky, pinzetu, svíčku (popř. zapalovač), tavnou pistoli a ozdobný knoflík.
Nastříháme si malé čtverečky o velikosti 2,5 x 2,5 cm (dle šířky stuhy), pro větší lístky pak obdélník 2,5 x 5 cm. Čtvereček stuhy přeložíme diagonálně napůl a ještě jednou napůl, až vznikne malý trojúhelník. Protože dílky stuhy jsou malinké a špatně se s nimi manipuluje, použijeme k držení pinzetu.
Rohy na nejdelší straně trojúhelníku přitiskneme k sobě. V tomto případě nepotřebujeme konce zastřihnout a rovnou je zatavíme nad plamenem svíčky. Dbáme, aby stuha nechytla plamenem, roztavený konec chytneme do pinzety a přitiskneme. Tím se látka spojí.
Květinu nechceme mít příliš vysokou, zastřihneme si tedy na roztřepané straně trojúhelníček do užšího tvaru. Chytneme ho do pinzety a podélně odstřihneme. Ustřihnutou stranu opět zatavíme nad svíčkou. Musíme mít opravdu ostré nůžky, jinak se nám vrstva látky pod neostrými nůžkami roztřepí.
Postupně si takto připravíme všechny lístky květinky. U větších lístků před prvním svárem spojené rohy trochu zastřihneme, aby vznikla tupá špička. Lístky nyní k sobě musíme přilepit. K tomu použijeme tavnou pistoli.
Tento krok je trochu obtížnější, je potřeba pracovat rychle a snažit se nepoleptat hmotou zbytečně mnoho látky, vznikne nehezká stopa s lepidlem, která nejde odstranit. Z každé strany velkého lístku nalepíme po jednom malém lístku. Vznikne nám tedy 5 trojlístků.
Nyní můžeme trojlístky přilepit k sobě do tvaru květiny. Já jsem navíc ještě mezi jednotlivé trojlístky vlepila pro větší kontrast lístek z bílé stuhy se stříbrným okrajem. Nakonec ještě přilepíme ozdobný knoflík, popř. speciální střed, který se dá pořídit v galanterii a který nemá očko pro přišití. Jedná se v podstatě pouze o tvarovanou placičku v perleťové barvě, dají se koupit také s barevným skleněným kamínkem. Přilepíme tavnou pistolí do středu květinky. Tím zakryjeme nehezký spoj a zároveň docílíme vzhledu květiny, který potřebujeme.
Hotovou kanzashi květinu přichytíme na opačný konec věnce, než máme artyčokový ornament. Můžeme buď přilepit tavnou pistolí, nebo použijeme špendlíky, které nezapíchneme kolmo, ale došikma. Květinu lze kdykoliv sundat a buď použít na jinou dekoraci, nebo vyměnit za jinou dekoraci.
Patchworková koulička
K výrobě patchworkové kuličky budeme opět potřebovat stejný materiál, jako jsme použili pro výrobu věnce. Jsou to tedy stuhy ve 3 barvách, špendlíky s kovovou hlavičkou, polystyrenovou kouličku o průměru 5 cm a nůžky.
Stuhy si opět nastříháme na délku 5 cm, protože jejich šířka je 2,5 cm. Volíme tedy dvojnásobnou délku. Opět si vyznačíme na kouličce křížem střed, ve kterém začneme s napícháváním ornamentu. Protože je koulička malinká, uděláme pouze jediný ornament. Při výrobě větších kouliček o průměru cca 8 cm většinou vypícháváme dva ornamenty, každý z jedné strany. Proužky stuhy si naohýbáme a vytvoříme si uprostřed sklad, do jehož vrcholu budeme vpichovat špendlík.
Ornament začneme ze 4 dílků. Protože je koulička malá, nebudeme mít problém s prosvítáním podkladu. Rohy jednotlivých dílků se nám hned od začátku překrývají. Další bílou vrstvu vytvoříme také ze 4 dílků, stejně tak následující vínovou. Pokračujeme bílou stuhou se stříbrným vzorem, vpichujeme již 8 dílků.
Následuje vínová řada a dále pokračujeme po celém obvodu kouličky. Od poloviny koule již netřeba dbát na střídání barev, vytváříme nepohledovou stranu, může být tedy celá z jedné barvy, Ke konci, kdy máme dílky opět blízko sebe, se vrátíme ke 4 dílkům v jedné řadě. Nakonec vezmeme jeden obdélníček, přeložíme napůl a překryjeme jím ukončení kouličky.
Z bílostříbrné stuhy vytvoříme mašličku s poutkem a špendlíky ji přichytíme na vrchol kouličky. Máme hotovo a můžeme ji připevnit do věnce. Máme několik možností, jak kouličku přidělat, buď ji upevníme zezadu pod kanzashi kytičku, z přední strany, kdy kytičkou zakryjeme upevnění a nebo z vnitřní části kruhového věnce. Špendlíky vpichujeme opět zešikma.
Abychom mohli dekoraci zavěsit, vytvoříme si ze stuhy očko, které připevníme špendlíky, nejlépe s ozdobnou hlavičkou na vršek věnce. Vpichujeme opět došikma, špendlíky se tak nemohou vysunout tíhou dekorace z polystyrenu.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 5. 1. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková