reklama

Zimní kontrola včelstev

Přes zimu naše včeličky samozřejmě odpočívají a nabírají síly, aby se mohly na jaře rozletět za novými květy a sbírat pyl. Ale i když včely spí, včelaři musí být vzhůru a připravit se na další sezónu. Musí svým včelkám připravit příhodné podmínky, především ošetřit staré plásty, vyčistit je, vyvařit a díky tomu z nich získat čistý včelí vosk.

i (Zdroj: Prima Doma)
Zimní kontrola včelstev zahrnuje kontrolu včel i plástů (Zdroj: Prima Doma)

Zimní období u včel

Včely jsou tvorové, kteří ke svému životu a produktivitě potřebují slunce a teplo. Znamená to, že přes zimu jsou schované ve svých úlech, kde odpočívají a nabírají síly. Shlukují se do zimního hroznu, který se postupně posouvá po plástech, a vybírají z nich potřebné zásoby. Jakmile se teplota okolí vyšplhá na přijatelnou a stálou teplotu, jsou včely připraveny na další sezónu.

Oproti tomu včelaři jsou během zimy v plné práci. Především je potřeba, aby měli připravené plásty, které včelám poslouží pro ukládání zásob a tvoření medu. Staré a zanešené plásty tak musí vyčistit, vyvařit a vydezinfikovat. Kromě silné voskové vrstvy mohou v takových plátech přebývat i choroboplodné zárodky a ty pak mohou včelám způsobit zdravotní obtíže a může to vést i k úhynu včelstva. Ještě na počátku zimy je také potřeba zakrýt vstupní vchod do úlů. Tato prevence se provádí ne kvůli chladu a mrazu, který by do úlu mohl vniknout, ale kvůli myším, které jsou schopny úly vyhledávat jako zimní útočiště a dokázaly by naše včely a jejich zásoby na zimu úplně zdecimovat. Zákryt vletového otvoru se provádí pomocí oplechované laťky. 

Uzavírání česna
i (Zdroj: Prima Doma)
Vletový otvor uzavřeme tak, aby se dovnitř nedostaly myši

Kontrola plástů

Tato kontrola spočívá především ve vizuální prohlídce. Vezměte plást a podívejte se skrze něj proti světlu. Pokud jím z velké části prosvítá světlo, je možné jej použít pro další sezónu. Takový plást, který je zcela černý, již vyřadíme a dáme ho vyvařit. Tím docílíme jednak získání velmi kvalitního vosku a plást tím samozřejmě vyčistíme a vydezinfikujeme. Vyvařujeme v horké vodě. Vosk použijeme na vytvoření mezistěn, které se umisťují do nových nebo očištěných rámků na drátky a vkládáme je do včelstev. 

Vyváření plástů
i (Zdroj: Prima Doma)
Plásty vyváříme vždy v horké vodě, slouží i k dezinfekci

Pravý a falešný vosk

Je nutné používat skutečně pravý včelí vosk. Na trhu se objevují napodobeniny vosku, které ale obsahují různé příměsi a označují se jako falešný vosk. Včelám takový vosk vadí, dokážou ho v plástech vykousat nebo odstranit, čímž dojde ke zborcení celých mezistěn. V takovou chvíli má včelař velký problém. Falešný vosk lze poslat na rozbor do laboratoře, ale tento proces je poměrně nákladný. Naštěstí máme spolehlivou a velmi levnou metodu určování pravosti včelího vosku. 

Krájení vosku
Vosk řežeme nahřátým nožem, jinak by se lámal (Zdroj: Prima Doma)
Voskové pásy
Voskové pásy používáme na tvorbu mezistěn (Zdroj: Prima Doma)

Vosk, u kterého si nejsme jisti kvalitou a původem, nařežeme nahřátým nožem na několik čtverců a přidáme k nim stejný počet čtverců z pravého včelího vosku. Střídáním a pokládáním do plástu vytvoříme šachovnici. Jakmile na jaře vykvete angrešt a rybíz, usadíme takový rámek do úlu a již za 48 hodin uvidíme výsledek. Včely bezpečně poznají skutečně pravý včelí vosk a pouze do něj budou ukládat své zásoby. Nepravý včelí vosk tak můžeme použít třeba na výrobu svíček nebo si s ním můžeme leštit boty. Rozhodně ho nebudeme nabízet včelám.

Vosková šachovnice
i (Zdroj: Prima Doma)
Jednoduchý test odhalí nepravý včelí vosk

Publikováno: 4. 1. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová