reklama

Víte, jak se zbavit cigaretového zápachu v bytě?

Kouření už není taková hitovka a už dávno nekouříme v kancelářích. Stále je ale dost jedinců, kteří si rádi zapálí, a nejednu cigaretu vykouří přímo doma. Taková domácnost není po čase nijak příjemná, a zápachem nasákne postupně vše. Pokud si také neumíte odepřít cigaretu nebo s někým takovým žijete, stanovte si základní pravidla, pravidelně větrejte a používejte pohlcovače pachů. Cigaretového zápachu se totiž lze zbavit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zbavit se cigaretového zápachu v bytě není vždy úplně snadné. Víte, jak na to? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se v bytě či domě pravidelně kouří, zápach se vryje do hloubky. Nasáknou záclony, závěsy, koberce, čalouněný i dřevěný nábytek, a dokonce i zdi. Také by se měl brát ohled na nekuřáky v domácnosti, hlavně na děti a domácí zvířata. Buďte ohleduplní a myslete nejen na sebe, ale také na ně. Určitě se vám bude všem mnohem příjemněji bydlet v místnostech, které voní čistotou.

Možností, jak se zbavit cigaretového zápachu v bytě a na záclonách, je více. Stanovte si základní pravidla, kde je možné kouřit a pravidelně uklízejte. Zápach, který se usadí z cigaretového dýmu, je v z velké části usazený v podobě jemných částic na povrchu. Je potřeba se jich pravidelně zbavovat, hodně větrat a skvělou službu vám udělají také zelené rostliny.

Pokud je to možné, kuřte mimo bytu nebo u okna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud je to možné, kuřte mimo bytu nebo u okna

Stanovte si základní pravidla

  1. Vymezte si prostor, kde bude možné kouřit. Někdo volí kuchyň, někdo obývací pokoj. Ani jedna místnost není ideální volba, ale určitě by to nemělo být v blízkosti dětského pokoje nebo přímo v ložnici. Pokud je to možné, zvolte třeba pracovnu. Nejlepší je ale balkon, terasa nebo zahrada.
  2. Pravidelně větrejte. Při kouření vždy otevřete okno nebo pak pořádně vyvětrejte. Čím více cigaretového dýmu se dostane ven, tím méně se ho usadí v interiéru.
  3. Často vysávejte a utírejte prach. Zápach dost vsáknou textilie a koberce. Závěsy a další bytový textil snadno sundáte a vyperete. Koberce je potřeba v kuřácké domácnosti vysávat mnohem častěji. Prach také utírejte pravidelně a nezapomínejte na vyšší místa, jako je kuchyňská linka a horní část skříní.
  4. Vyperte závěsy a záclony. Hodně zápachu zachytí záclony, závěsy, polštářky a různé přehozy a ubrusy. To vše pravidelně perte a používejte vyšší dávku aviváže. Provoní byt a přebije zápach.
  5. Častěji myjte okna. Na skle se drží tenká vrstva mastnoty a do ní se zachycuje i cigaretový dým. Proto, pokud kouříte v bytě, pravidelně otírejte okna aspoň suchým hadrem. Určitě je myjte víc jak jednou za rok.
Pokojové rostliny jsou schopné čistit vzduch i v bytě kuřáků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokojové rostliny jsou schopné čistit vzduch i v bytě kuřáků

Osvěžovače a pohlcovače cigaretového zápachu

Skvělým pomocníkem jsou pokojové rostliny. Umí pročišťovat vzduch a nezaleknou se ani domácnosti kuřáků. Pořiďte si velké množství zdravých a silných rostlin. Ideálně velkolistých. Dobrou volbou jsou tchynin jazyk, aloe, juka, dracéna a pelargonie. Pelargonie čili muškáty známe hlavně jako balkónovou kytku, ale trochu opomíjený muškát s citrónovou vůní se skvěle hodí do bytu kuřáků. Ve chvíli, kdy se prostorem nese cigaretový dým, tento muškát ho nejen pohltí, ale zároveň se rozvoní příjemnou citronovou vůní.

Citronový muškát je skvělý přirozený pohlcovač cigaretového zápachu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Citronový muškát je skvělý přirozený pohlcovač cigaretového zápachu

Svíčky pohltí zápach a umí také provonět prostor. V drogeriích najdete také přímo svíčky určené pro eliminaci zápachu z cigaret. Oheň sám o sobě umí pročistit vzduch a pohltit pachy. Pokud použijete zároveň voňavou svíčku, prostor hezky provoníte. Příjemnou volbou, jak eliminovat pachy a provonět prostor, jsou esenciální oleje.

Můžete je používat v aromalampě nebo nakapat do misky s vodou a položit na radiátor, či jen tak volně někde v místnosti. Při větším zamoření, třeba po party, rozmístěte misky s vodou a octem. Vonné oleje můžete také nalít do rozprašovače s vodou a pravidelně nastříkat na závěsy, záclony a volně do prostoru.

Skvělým pohlcovačem pachů z ovzduší jsou svíčky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skvělým pohlcovačem pachů z ovzduší jsou svíčky

Naše babičky pro osvěžení vzduchu využívaly misky s octovou vodou, jedlou sodou, mletou kávu v pytlíčkách a slupky z citrusů. Ocet pohlcuje pachy. Můžete octovou vodou umýt také hodně zamořené stěny, nebo otřít nábytek a vyčistit páchnoucí koberec. Jedlou sodu nasypte v tenké vrstvě na nábytek a na koberec, nechte aspoň dvě hodiny působit a pak setřete a vysajte. Mletou kávu využívají i prodejci parfémů. Mezi čicháním jednotlivých vůni vám dají přičichnout ke kávě, a tím si zneutralizujete vůni v nose. Pytlíky s mletou kávou vám v kuřáckém prostoru poslouží podobně.

Použijte jednoduché metody našich babiček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použijte jednoduché metody našich babiček

Jak se zbavit cigaretového zápachu z bytu a záclon

Pokud se v bytě intenzivně kouřilo, konečně jste s kouřením přestali nebo jste se nastěhovali do bytu po kuřácích, je potřeba vzít to z gruntu. Úklid a čištění musíte provést opravdu důkladně, a to včetně všech zákoutí a celých stěn.

Prostor krásně provoní levandule, vonné krystaly a esence
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prostor krásně provoní levandule, vonné krystaly a esence
  1. Stěny umyjte a vymalujte, tapety rozhodně sundejte. Stěny v kuřáckém prostoru hodně nasáknou dýmem a zápachem, navíc zežloutnou. Je nutné je umýt octovým roztokem a přemalovat novou barvou. Můžete použít také hloubkovou impregnaci. Pokud jsou na zdech tapety, nemilosrdně je sundejte. Ani omyvatelné tapety nestačí očistit. Dým se dostal i za tapety a do zdí.
  2. Sundejte a vyperte veškeré textilie. Závěsy, záclony a jakékoliv textilie v bytě včetně oblečení pořádně vyperte nebo rovnou vyhoďte. Klasické záclony ještě můžete zachránit bělením, třeba osvědčenou Škrobenkou Z s levandulovou vůní. Pokud chcete používat původní polštáře, peřiny, deky a čalouněný nábytek, je nutné vše důkladně vyčistit. Co je možné, to vyperte v pračce a použijte nejdříve krátký program a ocet. Poté vyperte normálně podle druhu tkaniny. Ostatní vezměte do čistírny. Čalouněný nábytek nechte vyčistit profesionálně.
  3. Důkladně vyčistěte koberce. Pořádně je několikrát vysajte a poté důkladně zasypte jedlou sodou. Pro účely čištění seženete velké balení určené pro úklid v domácnosti. Sodu nechte působit aspoň tři hodiny, nasákne zápach a vydezinfikuje koberec. Pak znovu pořádně vysajte.
  4. Veškerý povrch otřete octovou vodou. Veškerý nábytek, kuchyňskou linku, koupelnu i podlahy vytřete octovou vodou. Zápach octa rychle vyprchá. Vše bude neutralizované a dezinfikované. Poté můžete nábytek i podlahu ošetřit ještě roztokem s vhodným přípravkem, například Diavou, Prontem apod. Slabým octovým roztokem otřete i všechny drobnosti a dekorace, které si chcete po kuřákovi ponechat.
  5. Pořádně umyjte okna. Všechny okna pořádně umyjte a hodně větrejte.
  6. Vyměňte žárovky. Ano, vidíte dobře. Žárovky na svém povrchu také zachytí cigaretový dým, a navíc při rozsvícení se nahromaděné částečky působením tepla opětovně uvolňují do prostoru. Důkladně omyjte a otřete veškeré lampy a lustry a všechny žárovky raději vyměňte za nové.
  7. Ocet a soda v posledním útoku. Po důkladném úklidu a čištění ještě můžete udělat poslední tah a rozmístit v prostoru misky s octovou vodou nebo sodou, podle toho, co je vám bližší. Obě varianty poslouží stejně a vytáhnou ze vzduchu poslední stopy po cigaretovém zápachu.
  8. Nakonec vše provoňte, ideální jsou svěží citrusové vůně.

Zdroj informací: autorka článku; mambyt.cz

Publikováno: 5. 1. 2023, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná