Konec roku je spojen s bujarým veselým, které je provázeno nejen hlučnou zábavou, ale i množstvím ohňostrojů, které se pouští před domy, v zahradách nebo parcích. Mnohdy jsou těmito petardami, světlicemi a dělobuchy ohroženi jak naši domácí mazlíčkové, tak i zvířata ve volné přírodě. Může se u nich projevit panika, úzkost, strach, stres nebo šok. Díky tomuto si mohou přivodit bolestivá zranění nebo trauma, a mnohdy to může končit smrtí zvířete. Proto bychom měli být ohleduplní a množstvím vypálených petard šetřit a pouštět je v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí.
Co máme dělat, aby se zvířata nebála silvestrových oslav?
Některým domácím mazlíčkům pomůže změna místa oslav. Odjeďte s nimi někam na klidnější místo, třeba na chalupu nebo na venkov. Pokud tuto možnost nemáme, musíme si poradit jinak. Při odpalování ohňostroje mohou být zvířata ve velkém stresu a chovat se zmateně. Psi mohou začít více štěkat nebo vrčet, mohou být ze strachu i agresivní. Pokud již máme s takovým chováním zvířete zkušenost, můžeme využít několik rad, jak mu tento čas zpříjemnit například oblíbenou hrou nebo hračkou.
Základní rady
Pamlsků se budeme vyvarovat, abychom ve zvířeti nevzbudili pocit, že se chová správně a my ho odměňujeme za to, že se bojí. Někdy se zvíře zklidní pouhým mazlením, v každém případě jej nenecháváme doma samotné. Můžeme si pomoci zavřením oken, stažením žaluzií a zatažením závěsů. Tím zmírníme hluk, zápach a záblesky, které zvíře zneklidňují.
Psi a kočky mají vyvinutější sluch než lidé, a proto veškerý hluk mnohem více vnímají. Zábavní pyrotechnika způsobuje hluk o intenzitě 190 dB, jen pro představu startující letadlo vyvine hluk o intenzitě 120-130 dB. Předejít tak stresu ze zvuků ohňostroje můžeme pouštěním klidné a tlumené hudby. Pokud i přesto problém přetrvává, budeme se snažit se zvířetem zůstat v místnosti, kde hluk nebude tak intenzivní, například v předsíni, koupelně či komoře.
Léky ano či ne?
Některým mazlíčkům budeme muset opatřit léky, které mu pomohou stres lépe překonat. V takovém případě budeme muset navštívit veterináře. Jaký preparát nejlépe zvolit a s jak velkým předstihem jej aplikovat? Nejčastěji se jedná o týden až dva před Silvestrem. Je mnoho produktů, které jsou na přírodní bázi - například feromonové přípravky. Takové obsahují feromon, který je velmi podobný tomu, který vylučuje fena štěňatům. Dále je možné použít takové léky, které obsahují alfakasozepin podobný diazepamu, který nemá žádné vedlejší účinky, anebo další produkty, které nám veterinář doporučí. Přírodní potravinové doplňky na zvládnutí úzkosti a psychické nepohody z ohňostroje jsou k dostání taktéž na e-shopech nebo v kamenných obchodech. Může se jednat o doplněk stravy složený z kozlíku lékařského, meduňky nebo mučenky.
Procházky pouze na vodítku
Na procházku půjdeme co nejdřív, nebudeme ji nechávat na půlnoc, kdy je intenzita ohňostroje nejvyšší. Psa opatříme obojkem a připneme na vodítko. A to i takového psa, který je vycvičený a poslušný. Nikdy nemůžeme předem vědět, zdali nebude pes nevhodně reagovat. Kočku raději necháme doma. Útěkem ze strachu si může zvíře přivodit od pyrotechniky poškození očí, popáleniny nebo jiná těžká zranění. V lepším případě jej nalezneme v některém z útulků. Máme-li zvíře celoročně venku, uděláme výjimku a pustíme je do našeho obydlí, aby se mohlo schovat před půlnočním ohňostrojem.
Prevence
Nejlepší prevencí před strachem zvířete z ohňostroje je ho naučit, jak z něj nemít strach. Začneme nejlépe několik měsíců před koncem roku, ideální je období po Velikonocích. Máme tak dostatečný časový prostor naučit psa nebo kočku na nový zvuk. Můžeme použít audionahrávku imitující zvuk novoročního hluku a postupně mazlíčka na tento nestandartní jev zvykat. Začneme nejprve co nejtišší hlasitostí a pozorujeme reakce zvířete. Pokud je v klidu, odměňujte jej oblíbeným pamlskem. Postupně hlasitost zvyšujeme, a pokud je zvíře klidné, opět jej odměníme, nebo můžeme čas proložit hrou s oblíbenou hračkou. Obrníme se trpělivostí.
Publikováno: 29. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská