reklama

Úklid po vánocích aneb čistota bez dřiny

Uklidit obydlí po vánocích bývá spojováno s celodenní dřinou, kdy byt nebo dům vyčistíme od stropu přes okna až k podlaze, a to vše za použití pouze ručních prostředků, jako je hadr a jarová voda. Jenže mnoho z nás je na omylu, když si myslí, že to nejde snadněji. Úklid po vánocích se dá vyřešit jednoduše, pomocí několika šikovných pomocníků, kteří práci výrazně urychlí.

Povánoční úklid někdy znamená celkově vygruntovat byt (Zdroj: Depositphotos)

Úklid po vánocích nemusí být žádnou katastrofou, a to ani tehdy, i když vaše obydlí vypadá po mnoha návštěvách jako po výbuchu. Úklidem sice strávíte část svého volného dne, ale se šikovnými pomocníky bude domov zase jako před svátky.

Mytí trouby
Vyčištění trouby zvládne hadr ve společnosti se speciálním přípravkem (Zdroj: Depositphotos.com)

Vezměte to pěkně od nábytku. Během několika dní stačí, aby se zde usadila mírná vrstvička prachu, která rozhodně žádné osobě v domácnosti nesvědčí. Nejúčinněji se s čištěním nábytku bojuje speciálním ošetřovacím prostředkem ve spreji. Stačí jej nastříkat na zaprášenou plochu, utřít hadříkem z mikrovlákna a skříně, komody a stůl jsou rázem jako nové. Jejich naleštění nejednou působí tak, jako by to byly úplně nové kusy, které jste před několika dny přivezli z nábytkového centra.

Utírání prachu
Setřením prachu celý úklid začíná (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny na sedačce nebo křeslech

Klasický úklid doma je vcelku příjemná a rychle proveditelná záležitost. Mnohem horší situace nastává ve chvíli, když zjistíte, že vaše světlá sedací souprava je po smršti návštěv znečištěná od jídla nebo pití. Malé nehody jsou vcelku běžné a jde je poměrně dobře odstranit. Velmi účinným prostředkem je aktivní pěna. Ta se nastříká na znečištěné místo, nechá chvíli působit, následně se otře savým hadrem a pak se jen vyčká, až místo zaschne. Tím bývá většina problémů vyřešena. Ale když je sedačka znečištěná hodně, na úklidovou firmu nespoléhejte. Vaše vybavení se vysavačem pro mokré vysávání s příslušnou mycí tryskou umožňuje velmi rychle vyčistit i tu nejšpinavější sedačku na světě. Využijte buď tepovací směs na sedací soupravy nebo do mycí vody pro vysavač přidejte mýdlo s jelenem. Výsledkem je krásně čistá plocha sedačky a lesklé koženkové plochy, které však musíte vyčistit ručně pomocí houbičky a hadru. V žádném případě nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky.

Praní sedačky
S vhodným vysavačem si vyčistíte i sedačku (Zdroj: Depositphotos.com)

Na podlahu bez sáčků

K velkým oblíbencům na čištění podlah a koberců patří již mnoho let bezsáčkové vysavače. Mají nejen dobrý sací výkon, ale přitom je po každém úklid stačí jen vyprázdnit a jsou ihned zase připraveny k práci. Pokud z bezsáčkového vysavače vyjmete papírový filtr, je možné prachovou nádobu vymýt vodou, nechat uschnout a zase používat. Určitě se vyvarujte použití zásobníku, který není dokonale suchý. I malé množství vody může vysavač nenávratně poškodit. Největší výhodu mají ti uživatelé, kterým se podařilo si sehnat vysavač ještě před nástupem restrikcí ze strany Evropské Unie, které nařizují příkon vysavačů snížit na maximálních 900 wattů. K zahájení platnosti tohoto nařízení došlo k 1. září 2017, před tímto datem měly motory vysavačů běžně příkon i 1600 W, což bylo zárukou vysokého sacího výkonu. Úplně původně, ještě před rokem 2014, byly příkony běžně až kolem 2000 W a nedocházelo k jejich omezování. Každý vysavač má dnes energetický štítek, a ačkoliv se příkon postupně zásadně snížil, sací výkony příliš nepoklesly. Je to z toho důvodu, že výrobci velmi důmyslně pracovali na vylepšení vysavačů tak, aby se pád příkonu přístroje neodrazil na jeho užitných vlastnostech.

Luxování
Z vysavačů jsou nejpohodlnější hlavně ty bezsáčkové (Zdroj: Depositphotos.com)

Špinavá okna jsou minulostí

Malé elektrické spotřebiče jsou neuvěřitelně oblíbené pro jejich snadnou obsluhu, důmyslné řešení a nízkou hlučnost. Obrovský boom zažívají AKU stěrky na okna. Zapomeňte na kbelík s jarovou vodou a hadr, protože v sadě se stěrkou je i set na navlhčení oken. Takže v jednom kroku okna omyjete a v druhém stáhnete a vysajete nečistoty a vodu. Jde o velmi praktického pomocníka, který na jedno nabití zvládne očistit okna panelákového bytu dispozice 3+1. Tento uklízecí set rozhodně nesmí chybět rodinám s dětmi, které jsou nenechavé, a proto otisky jejich rukou nebývají na oknech žádným překvapením.

Mytí oken
Mytí oken zvládnete i hadrem, nicméně lepší je využít techniku (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 27. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček