reklama

Boží hod vánoční je významným svátkem

Boží hod vánoční nastává v první vánoční svátek, tedy 25. 12., den po Štědrém dnu. Jde o den oslavy narození Ježíše Krista. Na rozdíl od jiného světa však u nás zůstává trochu ve stínu Štědrého večera.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Boží hod vánoční je pro křesťany slavnostním dnem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Boží hod vánoční

V minulosti se v tento den nikam nechodilo, rodina trávila svátky pohromadě doma, odpočívala a rozjímala. Dnes je tomu jinak, dnes se chodí po návštěvách. Boží hod vánoční je tím nejvýznamnějším ze tří hodů, které křesťanský kalendář zná. I když k tomu jeho pojmenování láká, ve skutečnosti nemá s hodováním nic společného.

Pochází totiž z praslovanského god, což znamenalo čas nebo také časový úsek. Později se tento význam proměnil v označení “pravý čas” nebo také “vhodný čas” ke slavení. Odtud už je jen krok ke slovu svátek.

Boží hod je nejvýznamnějším křesťanským svátkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Boží hod je nejvýznamnějším křesťanským svátkem

Boží hod vánoční je pro křesťany skutečným začátkem Vánoc

Je totiž dnem narození Ježíše Krista Vykupitele. A je to důkaz toho, že i přes veškerou snahu o potlačení mnohem starší tradice se to církvi nakonec u nás nepovedlo. Církev ho začala slavit až od sedmého století. Naše tradice a zvyky se u nás stále více pojí s oslavou slunovratu. V kostelích se v tento den stavěly betlémy a hrály se různé vánoční hry, které měly většinou podobu pásma scén spojených s narozením Ježíše a koled.

Věřící v tyto dny ve větší míře navštěvovali kostely a přistupovali ke svatému přijímání. Podle církve měl člověk Boží hod trávit v tichu, klidu a v míru rozjímat o příchodu Mesiáše na svět. Dodnes papež v tento den z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu pronáší tradiční vánoční poselství Urbi et Orbi, jímž požehnává všem věřícím z celého světa.

Tři králové jedou do Betléma pozdravit boží dítě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tři králové jedou do Betléma pozdravit boží dítě

Tradiční Boží hod je plný zákazů

Podle lidových tradic se v tento den nemá pracovat. Nesmí se ani uklízet, stlát postele nebo sklízet ze stolu. Pokud v tento den v ohništi vyhasl oheň, nikdo si ho netroufl znovu rozdělat. V tento den bylo naopak vhodné se celý den válet v pyžamu. Lidé totiž měli po náročných přípravách na Vánoce odpočívat a užívat si sváteční atmosféry.

Nikde v ten den nesmělo viset žádné prádlo, protože se věřilo, že by to do domu přineslo neštěstí. Návštěvy na rozdíl ode dneška byly v tento den ve skutečnosti zapovězené. A pokud už tedy někdo přišel, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. Dnes je však tento den naopak návštěvní. Lidé obvykle navštěvují příbuzné a přátele. Je tomu tak proto, že v průběhu roku na taková setkání nemají čas.

Tradice na Boží hod dovolují zůstat v pyžamu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tradice na Boží hod dovolují zůstat v pyžamu

Na Boží hod se hoduje

Je sice pravda, že řada domácností 25. 12. dojídá to, co se na Štědrý večer ještě nesnědlo, tradice jsou však spojeny s jinými pokrmy. Tradičním jídlem připravovaným na Boží hod vánoční je pečená husa se zelím a knedlíkem. Pokud nemáte rádi husu, zvolte jiného opeřence. V Čechách, na Moravě, i ve Slezsku se servírovala i tradiční svíčková s houskovým knedlíkem, vepřová pečeně nebo také vánoční šunka.

Boží hod je den dobrého jídla, pohody a setkávání s přáteli
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Boží hod je den dobrého jídla, pohody a setkávání s přáteli

Pranostiky spojené s Božím hodem

  • Mráz na Boží narození - zima se udrží bez proměny.
  • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
  • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
  • Jasné Vánoce - hojnost vína a ovoce.
  • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
  • Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro 12 měsíců příštího roku.
  • Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud ozářily při mši faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.

Zdroj informací: autorka článku; Wikipedie

Publikováno: 25. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová