reklama

Přírodní stromeček z větví

Možná nejste příznivci klasických živých vánočních stromečků a každý rok hledáte variantu, jak mít doma krásný stromek, a přitom nezatěžovat přírodu. Pak právě pro vás máme návod na úžasný stromek vyrobený z větví. Vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru u vás doma nebo může být stylovou dekorací třeba na balkóně nebo terase. Zdobení stačí jednoduché, stromek je originální sám o sobě. Pokud nevěříte, nechte se inspirovat.

Přírodní stromeček z větví (Zdroj: archiv FTV Prima)

Co budeme na výrobu stromečku z větví potřebovat?

K výrobě stromečku z větví a klacíků nasbíráte potřebný materiál na procházce přírodou. Zde je potřebného materiálu na výrobu na zemi spoustu. Stačí se jen ohnout a sesbírat starší ulámané větve a klacky. Budete jich celkem potřebovat asi 30-35 v délce od jednoho metru, postupně až do asi deseti centimetrů. Jako základna postačí menší kulatinka.

výroba stromečku z větví
Jako základní materiál pro výrobu stromečku nám poslouží větve a klacíky (Zdroj: archiv FTV Prima)

Postup výroby stromku

Dále budete potřebovat kovovou tyč, kterou pořídíte prakticky v každém hobby marketu. Tyč by měla mít délku asi jeden metr. Její délka nám zároveň určí i výslednou výšku stromečku. A pak stačí jen trochu zručnosti při práci s aku vrtačkou. Vrták použijeme jen o něco málo širší nebo stejně široký, jako je průměr středové kovové tyče.

vrtání do dřeva
Jako základna stromečku nám poslouží menší kulatinka, do které navrtáme otvor pro umístění středové tyče stromečku (Zdroj: archiv FTV Prima)
výroba stromečku z větví
Do provrtané základny zapíchneme středovou kovovou tyč, na kterou postupně navlékneme větve (Zdroj: archiv FTV Prima)

Princip výroby stromečku je opravdu jednoduchý. Větve postupně od nejdelší po nejkratší provrtáme uprostřed aku vrtačkou a postupně navlékneme na tyč, kterou jsme upevnili do kulatinky, ta slouží zároveň jako stojánek.

vrtání do dřeva
Každou větev uprostřed provrtáme aku vrtačkou (Zdroj: archiv FTV Prima)
výroba stromečku z větví
Provrtané větve postupně navlékáme od nejdelší po nejkratší (Zdroj: archiv FTV Prima)

Různá délka větví zajistí, že výsledný stromek bude mít ten správný kónický tvar. To, že jsou větve zohýbané a rostlé různě nakřivo, vůbec nevadí. Právě naopak. Různorodost použitých klacíků dodá stromečku ten správný šmrnc a divoký, přírodní ráz.

přírodní stromeček z větví
Nerovnosti klacíků nám nevadí, naopak, stromeček tak získá velmi originální tvar (Zdroj: archiv FTV Prima)

Abychom zakryli vrchní část středové tyče a vyrobili stromku špičku, tak poslední klacík navrtáme podélně a nasadíme ho na vrch stromečku. Pak už stačí jen dozdobit.

vyrábíme z větví
Jako špička poslouží podélně provrtaný klacík (Zdroj: archiv FTV Prima)
vyrábíme z klacíků
Připravenou špičku navlékneme na vršek, zakryje nám tak zbytek kovové tyče (Zdroj: archiv FTV Prima)

S výrazným zdobením si rozhodně nemusíte příliš lámat hlavu, protože tenhle stromeček je opravdu už dost originální sám o sobě a blýskavé baňky a třpytivé ozdoby by mu příliš neslušely. Bude úplně stačit, když stromeček ovinete světýlky. A pokud by se vám to přeci jenom zdálo málo, pak k dozdobení použijte přírodní materiály – šišky, oříšky, mašličky z jednobarevných stužek nebo dřevěné ozdoby.

stromeček z větví
Hotový stromeček stačí jen ozdobit. Se zdobením to však nepřehánějte, v tomto případě určitě platí, že méně je více (Zdroj: archiv FTV Prima)
stromeček z klacíků
Všechny větve a klacíky opatrně uprostřed provrtáme aku vrtačkou (Zdroj: archiv FTV Prima)

Publikováno: 23. 12. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková