Je před námi 4. adventní neděle, které se říká zlatá. Je vyvrcholením a uzavřením celého adventu, protože hned po této neděli následuje Štědrý den. K této poslední adventní neděli se váže samozřejmě spousta povinností a téměř každá hospodyňka tou dobou podléhá infarktovým stavům, protože nemá nic hotového, všude jsou fronty a zlaté vidíte tak maximálně jmelí.
4. adventní neděle
Běžně se označuje jako zlatá neděle a je ve znamení poslední neděle adventu, kdy se všichni ještě na poslední chvíli snaží stihnout všechno, co dosud nestihli. Je znamením, že po ní už přijde tolik očekávaný Štědrý den. Kromě označení zlatá má tato neděle i další názvy.
Na adventním věnci nebo svícnu se zapaluje poslední fialová svíce, zvaná andělská, představující mír a pokoj. Této svíci se říká Láska. Stává se, že tato neděle může připadnout i na Štědrý den. Zlatá neděle je předzvěstí příchodu Ježíška, dárků a setkání s rodinou a přáteli. Naše doba spěje k tomu, že advent a zvlášť ten poslední je vyhrazen horečnému pobíhání po obchodech, sháněním dárků a nejrůznějších laskomin, které se poté ocitnou na štědrovečerní tabuli. A jak to tak vypadá, na samotný význam adventu se přitom zapomíná. Málokdo si ještě dnes uvědomí, že advent je především o duchovním obsahu.
Advent by měl pro křesťany představovat především čas naděje. Je časem vzpomínání a také očekávání. A také časem vánočních trhů, horkého svařáku a pečených kaštanů. Poslední adventní neděle však bývá pro většinu z nás poslední možností, jak dohonit to, co jsme nestihli. Místo poklidného rozjímání tak podléháme stresu a nervozitě, místo setkávání s přáteli se setkáváme s prodavači a nákupními vozíky. Očekáváme zejména hosty a podle toho se zařizujeme. Nakupujeme a nakupujeme a pak pro změnu zase gruntujeme a vaříme, pečeme a uklízíme.... Shon, spěch, zmatek.
Co na zlatou neděli dělat?
Vyhraďte si zlatou neděli ne na pobíhání od regálu k regálu, ale právě na to vzpomínání, setkávání a očekávání. A také vánoční trhy, které ani po desetiletích neztratily na půvabu, jsou dobrou volbou. Zde je možné se setkávat s přáteli, nasávat vůni dobrot a nezaměnitelnou atmosféru blížícího se Štědrého dne a pro věřící i příchod Spasitele, který se datuje na 25. prosince. V tento den byste již měli vyhradit všechnu energii dokončování příprav na slavnostní večer Štědrého dne. Připomeňme si spolu vše, co by mělo být hotovo:
- napečené a ozdobené cukroví - na zlatou neděli je možné dokončovat nepečené cukroví
- vánoční úklid
- výzdoba domácnosti
- nakoupeny dárky
- nakoupeny veškeré potraviny (nezapomeňte na menší zásoby, obchody budou během vánočních svátků zavřeny)
- koupený nebo připravený vánoční stromeček
Na poslední adventní neděli si vyhraďte čas na balení dárků, běžné poklízení bytu a kontrolu v kuchyni, ve spíži a v lednici. Není nic hloupějšího, když na Štědrý den v osm hodin večer zjistíte, že vám došla káva nebo toaletní papír. Nezapomínejte na to, že v dnech 24. až 26. prosince jsou obchody zavřené. Připravte si dostatečnou zásobu základních potravin i věcí, které potřebujete denně. Nepřehánějte to ale. Není nutné mít během Vánoc doma nasysleno 10 kg mouky nebo zakopávat o kartony mléka ve spíži. Všeho s mírou. Statistiky uvádějí, kolik potravin se před Vánocemi nakoupí a kolik se jich po svátcích zase vyhazuje. Jsou to skutečně velká čísla. Pokud máte potřebu nakupovat ve velkém, udělejte přitom dobrý skutek a přispějte do potravinové banky nebo některému z charitativních spolků. A při návštěvě adventního trhu nebo obchodu si nezapomeňte koupit jmelí, nejlépe zlaté, když máme tu zlatou adventní neděli.
Publikováno: 22. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová