reklama

Vánoční pohoštění pro zvířátka

Dárky dostává rád každý. V době vánoční také myslíme nejen na naše blízké a přátele, ale neměli bychom zapomínat ani na naše domácí mazlíčky a ostatní zvířata, která chováme doma a i na ta, která žijí ve volné přírodě.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Les v zimě vybízí k vánočnímu pohoštění pro zvířátka (Zdroj: Depositphotos)

Pohoštění pro zvířátka na Vánoce

"Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátky, co ty komu dobrého neseš na památku? Hospodáři štědrovku, kravám po výslužce, kohoutkovi česneku, hrachu jeho družce..." Takto se díky K. J. Erbenovi dozvídáme, co se kdysi dávno podstrojovalo domácímu zvířectvu. Ovšem ne na přilepšení, ale kvůli pověrám. Tradovalo se, že když se dobytku nedá "od všeho trochu" od štědrovečerní večeře, že nebudou prospívat, krávy nebudou dojit a slepice neponesou. Slepice by možná tím hrachem zavděk vzaly, ovšem při představě, jak ládujeme kohouta česnekem, aby byl zdravý a dobře nás ráno budil - no řekněme, že proti gustu žádný dišputát.

Krmení kachen
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kachny mají rády i kousky salátu nebo jablek

Podívejme se ale trochu blíže na to, co vlastně zvířatům, a to jak domácím, tak těm volně žijícím, vlastně nabídnout na přilepšenou, když už jsou ty Vánoce. Mnoho lidí dodnes žije v mylné představě, že kousek domácího pečiva nebo připálené zbytky budou ideální. Veškeré pečivo, které zvířatům nosíme, má pro ně zhoubný účinek. Všechny ty kvasnice, kypřidla, emulgátory, barviva a stabilizátory jsme snad možná schopni strávit my, ale ne zvířata. Jejich trávicí organismus je nastaven úplně jinak. Ano, labutě a divoké kachny vám ochotně vezmou z dlaně kousek housky, a dokonce je i pozřou, ale víte, co se děje pak? Pečivo zvířatům překyseluje trávicí trakt, nadýmá je, zatěžuje jim žaludek a střeva a dodává jim mnoho přebytečné energetické hodnoty s minimem živin, a to vede k obezitě. Pokud už chcete pečivo zkrmovat, věnujte je prasátku, u kterého váhový přírůstek očekáváme. Ostatní zvěři jen ve velmi omezeném množství. Pečivo musí být naprosto suché a bez náplní.

Sýkorka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Drobnému ptactvu nabídněte ptačí zob do krmítek

Které potraviny zvířatům dát?

Lesní zvěř

Zvířátkům v lese přispějte senem, zbytky zeleniny - milují mrkev, zelí, salát, kedlubny, kapustu nebo brokolici. Dále kukuřici, z obilí pouze oves, ovesné vločky, semena, oříšky, ale také žaludy, bukvice nebo kaštany. Z ovoce nepohrdnou jablky a hruškami, mají rádi šípky, jeřabiny, slupky z melounů nebo červenou řepu. Vhodné jsou také menší větve z ovocných stromů. Pokud se ve vašem lese vyskytuje větší množství daňčí zvěře, omezte kaštany, které daňci sice dokážou spořádat na tuny, ale působí na ně až toxicky.

Vysoká zvěř
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dobroty doneste ke krmelci, kam si zvěř cestu najde

Zakázány jsou:

  • veškeré plněné pečivo
  • brambory
  • pšenice, žito, ječmen (způsobuje zvěři nadýmání)
  • zkažené, nahnilé nebo plesnivé potraviny
Jelen
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vysoké zvěři bude chutnat mrkev nebo košťály ze zeleniny

Vodní a hrabavá drůbež

Drůbež, která žije na vašem dvorku je stejná jako ta, kterou můžete potkat ve volné přírodě. A má i stejné stravovací návyky. Její nejčastější potravou je obilí, zejména pšenice a oves, kukuřice, nejrůznější semena, ovoce i zelenina. Pro drůbež můžete zakoupit krmné směsi, které najdete v potřebách pro chovatele. Jedná se o vyváženou potravu, určenou výhradně pro drůbež. Pamatujte na to, že i když slepice občas vypadají jako domácí popelnice, není potřeba je zakrmovat veškerými zbytky, které v kuchyni shromažďujete. A totéž platí i pro volně žijící drůbež. Když už jim chcete dávat tvrdé pečivo, dbejte na důkladné vysušení. Vyvarujte se sladkému pečivu a pečivu s náplněmi. Taktéž nedávejte drůbeži slupky z banánů nebo mrkev a rozhodně jim nenabízejte obilniny s ostrou špičkou jako třeba ječmen.

Krmení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
U vody najdete dost ptáků i menších zvířat, která budou vděčná za nějakou dobrotu

Ryby

Krmení ryb během roku patří mezi oblíbené aktivity všech, kteří mají v dosahu nějakou tu vodní plochu a malé děti. Stalo se tradicí, že po nedělním obědě vezmeme s našimi ratolestmi tašku tvrdých rohlíků a hurá k vodě nakrmit rybičky. Není to až tak závadné jako u ostatní zvěře, pouze poukazujeme na "prázdné" kalorie. Pečivo totiž ani rybám nic nepřinese - kromě pěkné zásoby podkožního tuku. Chcete-li vidět pravé rybí hody, vezměte s sebou k vodě pytlík mraženého hrášku nebo do kbelíčku spařenou kukuřici. V zimě se pak ryby nekrmí vůbec. Nejen že jsou vodní plochy většinou zamrzlé, ale ryby v tuto dobu leží u dna a zazimují. Není třeba je vytrhovat z odpočinku a nosit jim laskominy.

Krmení ryb
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rybám přineste i dobře vysušené pečivo

Jak dobroty vylepšit?

Pro venkovní zvířata můžete udělat dost už jen tím, že jejich výživu budete brát vážně a nebudete si jejich krmítka plést s popelnicemi. Nenoste do lesa a k vodě zbytky od večeře, plesnivé a nahnilé kousky jídla, nevhodné potraviny, které jsou plné "éček", barviv, emulgátorů a konzervantů, sladkosti a potraviny, obsahující cukry. To vše zvířatům i ptákům ubližuje. Dbejte naopak na přírodní složení, zeleninu, ovoce a specifickou stravu jednotlivých druhů.

Krmelec
Do krmelce můžete přispět i senem a pícninou (Zdroj: Depositphotos.com)
Lojový stromeček
Lojové krmivo ocení drobní ptáčci (Zdroj: Depositphotos.com)

A pokud chcete zvířátkům darované potraviny nějak ozvláštnit, ozdobte jim v lese strom, kde si budou moci zvířata okousat přírodní ozdoby. Uvažte jablka nebo mrkev na provázky, stejně tak různé zoby pro ptactvo, snůpky obilí nebo tvrdé kousky chleba. Jinak noste potraviny ke krmelcům, na místa, kde se zvířata soustřeďují. Určitě je nenechávejte u cest, kde se pohybují lidé, sem zvířata nepřijdou. A víte, čím jim ještě uděláte radost? Kamennou solí. Ideální je velká hrouda soli, kterou budou zvířata olizovat, a sůl jim dodá potřebné minerály v ní obsažené. Každopádně myslete na to, že chcete zvířátkům nejen na Vánoce, ale i v zimě a během roku přilepšit, ne uškodit. 

Rybí krmivo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Rybám můžete koupit speciální krmivo

Publikováno: 18. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová