reklama

Jak důkladně vyčistit pračku a sušičku

Nevábně vonící prádlo nebo plíseň nám může zkomplikovat praní prádla v pračce a v tom nejhorším případě ji úplně vyřadit z provozu. Mnohdy jde o skrytá a těžko přístupná místa, ve kterých se usazuje vlivem vody vodní kámen, ale i zbytky po pracím prášku nebo aviváže a nepříjemná mastnota z prádla. Přivolaný opravář nás bude stát nemalé finanční prostředky, a mnohdy nám doporučí, abychom se o pračku nebo sušičku více starali. Důležitá je pravidelná údržba. Pokud jsme ji zanedbali, co s tím a jak to napravit?

Víte, jak máte důkladně vyčistit pračku a sušičku, aby bylo prádlo čisté? (Zdroj: Depositphotos)

Čištění pračky

Prostory kolem bubnu pračky a hadice, kterou odtéká voda, můžeme vyčistit bez jejich rozmontování. Postačí nám k tomu obyčejný ocet, který má každá domácnost ve spíži. Dalším pomocníkem bude jedlá soda, kterou nasypeme do přihrádky na prací prášek a prostor pro aviváž naplníme octem. Nezaškodí, když dva šálky octa vlijeme i přímo do bubnu. Na pračce nastavíme nejvyšší teplotu, zvolíme nejdelší cyklus a pračku spustíme na prázdno. Vhodné je pračku přerušit v bodě před začátkem máchání a nechat ji v pohotovostním režimu bez vypuštění vody několik hodin. Poté necháme cyklus doběhnout. Tento postup můžeme opakovat v případě, že jsme ještě pračku nikdy nečistili. Nepoužijeme už jedlou sodu, a s octem to nebudeme také přehánět, postačí nám poloviční dávka a celý cyklus nebudeme přerušovat.

Čistění pračky
Umyjte také sklo pračky, zůstává na ní film z vody a pracích prostředků (Zdroj: Depositphotos.com)

Kdo má obavy, že by mu ocet poškodil pračku, může využit speciální čisticí prostředky volně dostupné v maloobchodní síti. Bude se jednat o čistící tablety, které zbaví pračku nečistot a nepříjemného zápachu. Postačí jednou za měsíc vložit tabletu do prázdného bubnu a zapnout cyklus při teplotě 60 °C. Práškový odstraňovač vodního kamene odstraňuje z vápenaté usazeniny a zaručuje tak obnovu plného výkonu pračky. Postačí 1x za půl rou nasypat požadované množství do nádržky na prací prášek i do bubnu pračky a zvolit dlouhý program. K čištění vodného kamene nebo mastnoty a k odstranění zápachu můžeme použít i sáčkový odstraňovač mastnoty a vodního kamene 3 v 1, který vsypeme jednou za měsíce do nádržky na prací prášek nebo přímo do bubnu pračky.

Zápach
Pokud pračka zapáchá, je nutné jí důkladně vyčistit (Zdroj: Depositphotos.com)

Dávkovač na prací prášek a aviváž je nutné také udržovat v čistotě. Dávkovač je zdrojem nepříjemné plísně, která se vytvoří ze šlemu po usazení zbytku pracích prostředků. Nejlépe se vyčistí, když ho celý vysuneme. Musíme dát ale pozor na zobáček a pojistku, kterou musíme zmáčknout, jinak by nám při nasypání nebo nalévání pracího prášku zůstal dávkovač v ruce. Po vyjmutí ho umyjeme v horké vodě za použití houbičky, otřeme usazeniny a vodní kámen. Na špatně přístupná místa použijeme starý zubní kartáček. Po každém praní ho necháme pootevřený, bude větrat a vyschne, předejdeme tak vzniku plísní.

Prací prášek
Prací prášek zanechává povlak v přihrádce (Zdroj: Depositphotos.com)

Při čištění nezapomínáme ani na těsnění pračky. Těsnící guma okolo dvířek pračky mnohdy zachytí starý kapesník, silonovou ponožku, staré mince a další drobné předměty.  Z tohoto důvodu je dobré ji pravidelně kontrolovat a zapomenuté předměty případně odstraňovat.  Všechny záhyby čistíme vlhkým hadříkem namočeným v octě. Vhodné je čistit těsnění po každém praní a následně vysušit suchým hadříkem, nebude se nám v těchto místech tvořit nežádoucí plíseň. Nakonec vlhkým hadříkem otřeme dvířka a stěny pračky. Dvířka pračky necháme po každém praní pootevřená na 10 cm. Z pračky se tak dostane ven vlhkost a předejdeme vzniku plísní.

Mytí pračky
Pračku musíme mýt zvenčí i zevnitř (Zdroj: Depositphotos.com)

V přední části pračky se nacházejí malá dvířka, pod kterými je schován o otvor s filtrem.  Než jej vyšroubujeme, připravíme si malý lavor, do kterého nám bude po odšroubování filtru vytékat přebytečná voda. Do filtru se zachycují vlasy, zbytky nití a žmolků prádla, proto vše důkladně vyčistíme. Poté jej opláchneme v horké vodě a zpátky našroubujeme. Pokud si nejsme jisti s jeho umístěním nebo manipulací, podíváme se do manuálu k pračce, ve kterém potřebné informace zjistíme. Filtr je dobré čistit jednou za čtvrt roku.  Dvířka pračky a všechny venkovní stěny otřeme od prachu a nečistot vlhkým hadříkem namočeným v saponátu, nezapomeneme ani na zadní část pračky kde se nachází hadice na přívod a odtok vody.

Čištění sušičky

Pokud vlastnímu sušičku prádla, musíme ji vyčistit. Čistí se obdobně jako pračka. I zde platí, že je vhodná pravidelná údržba z důvodu usazování vodního kamene a různých nečistot, které nám mohou životnost sušičky výrazně zkrátit. Rovněž je nutné vyčistit filtr, protože se v něm shromažďují vlákna a žmolky z prádla. Stačí jen filtr vyjmout, očistit od mechanických nečistot, opláchnout v horké vodě, vytřít do sucha a namontovat zpátky do sušičky.

Filtr sušičky
Filtr sušičky je potřeba pravidelně čistit (Zdroj: Depositphotos.com)

Nesmíme zapomenout na nádržku na kondenzát, kterou opatrně vyjmeme a vylijeme přebytečnou vodu do výlevky, opláchneme v horké vodě, vysušíme a vložíme opatrně zpět. Buben sušičky nejlépe vyčistíme hadříkem namočeným v octové vodě, prádlo nebude poté cítit zatuchlinou. Čištění kondenzátoru bude poněkud složitější. Pokud máme sušičku s topným tělesem, bude to snadné, postačí jej vyjmout a propláchnout pod proudem tekoucí vody. Problém nastane, pokud vlastníme sušičku s tepelným čerpadlem, které z ní nelze vyjmout. Můžeme použít vysavač nebo čerpadlo vyčistit kartáčem. Může se stát, že tuto činnost budeme muset nechat jednou za čas na profesionálech.

Buben sušičky
Buben sušičky pravidelně kontrolujte a větrejte (Zdroj: Depositphotos.com)

Moderní sušičky obsahují čidlo vlhkosti, které je umístěno na dvířkách sušičky, případně jeho umístění zjistíme z návodu. Na čidle se vytváří vodní kámen, který narušuje jeho funkčnost. Nečistoty se zbavíme houbičkou namočenou v teplé vodě, vyvarujeme se použití čisticích prostředků s brusným účinkem, drátěnek a jiných pomůcek, které by mohli čidlo poškodit. Po každém sušení je vhodné nechat sušičku pootevřenou, aby mohla vyschnout, předejdeme tak vzniku plísní.

Poklad v pračce
Překvapení v pračce vám může potkat velmi nenadále (Zdroj: Depositphotos.com)
Opravář
Jakmile se pračka porouchá, nezbývá než zavolat opraváře (Zdroj: Depositphotos.com)
Buben pračky
Buben pračky je potřeba nechat po každém praní vysušit (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 17. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská