reklama

Dekorativní květiny z papíru

Květiny jako dekorace jsou krásné snad v každém ročním období. My si ukážeme, že se nemusí jednat přímo o květiny živé. Doslova vykouzlíme krásnou dekoraci pomocí květin, které vyrobíme z papíru. Ozdobit s nimi můžeme například rámeček s fotografiemi, věnec na dveře nebo stínidlo lampy. Využít je ale můžeme i při balení dárků. I jednoduše zabalený dáreček povýší papírová květina na honosně a vkusně zabalenou pozornost.

Dekorativní květiny z papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Jak na výrobu dekorativních papírových květin

Výroba těchto květin není nijak složitá a zvládnou ji klidně i děti. Květiny můžeme vyrobit v různých barvách i velikostech. To, k jakému účelu je pak použijeme, záleží pouze na nás. Tak se pojďte inspirovat a tvořit s námi.

Co budeme potřebovat:

vyrábíme papírové květiny
Květiny můžeme za pomocí lepidla a papíru vyrobit v různých barvách i velikostech (Zdroj: Archiv FTV Prima)
tvoříme z papíru
Výrobu papírových květin zvládnou s vaší pomocí i děti (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Příprava šablony na okvětní lístky

Nejprve si připravíme jednoduchou šablonu na výrobu jednotlivých okvětních lístků. Na výrobu šablony je vhodné použít karton nebo tužší papír, protože ji budeme opakovaně překreslovat na námi zvolený papír, ze kterého bude květina vyrobena. Šablonu na výrobu jedné květiny si musíme zhotovit hned třikrát – ve třech různých velikostech. Každá z velikostí pak musí mít šest lístků vystřižených z barevného papíru. Na jednu květinu tedy budeme potřebovat osmnáct okvětních lístků ve třech velikostech. Navíc ještě v požadované barvě vystřihneme z papíru tři malá kolečka, která nám usnadní lepení a budou sloužit jako základna květiny.

stříhání papíru
Jednotlivé okvětní lístky vystříháme z papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Jak na lepení květiny?

Každý lístek uprostřed dolní základny lehce nastřihneme, abychom docílili díky slepení plasticity. K lepení je ideální použít lepidlo na papír v tyčince. Dobře se s ním pracuje a nikde není nic zbytečně upatlané. Využít můžeme i lepidlo s názvem Herkules Mizím, které je při nanesení na papír viditelné, avšak po zaschnutí zprůhlední. Díky tomu přesně vidíme, kam jsme lepidlo nanesli, a kde ještě můžeme přidat.

lepení lepidlem
Každý lístek dole lehce nastřihneme, obě části přes sebe přeložíme a slepíme lepidlem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Obě nastřižené části každého okvětního lístku tedy lehce překryjeme přes sebe a slepíme. Když máme takto připravené všechny lístky, můžeme je postupně začít skládat do květiny. Vezmeme si připravené kolečko a postupně na něj začneme dokola lepit okvětní lístky stejné velikosti. Vždy lepíme dva okvětní lístky proti sobě, čímž nám vznikne květinový efekt. Na jedno kolečko nalepíme postupně šest větších okvětních lístků, na druhé kolečko menší lístky a na třetí ty nejmenší. Takto nám vzniknou tři časti, ze kterých sestavíme finální květinu.

Jak na plastický 3D efekt?

Abychom docílili plastického 3D efektu, tak ještě lístky všech tří, dosud neslepených, částí květiny opatrně zakroutíme pomocí obyčejné tužky. Okraj každého lístku na ní opatrně navineme. Po vytažení tužky zůstane okraj zvlněný. Lístky můžeme ohnout jak směrem ven, tak i dovnitř.

tvoříme z papíru
Okraje jednotlivých lístků opatrně ohneme přes tužku, docílíme tak krásného 3D efektu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Poté slepíme všechny tři části květiny středy k sobě.

stříhání papíru
Na střed květiny použijeme proužek papíru, který po celé délce opatrně nastříháme, svineme a nalepíme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Nakonec nám zbývá vytvořit barevný střed. Můžeme k tomu využít buď papír stejné barvy nebo vybrat nějakou barvu kontrastní. Z barevného papíru ustřihneme proužek, ten do jedné třetiny po celé délce opatrně nastříháme. Když máme nastříháno, tak proužek papíru srolujeme a nalepíme ho do středu květiny.

růžová papírová květina
Hotová papírová květina (Zdroj: Archiv FTV Prima)
papírová květina
Na výrobu květiny lze použít buď nový nebo starší papír, nebo třeba papír na kávové filtry (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Kde všude lze dekoraci z papírových květin využít?

Papírové květiny je ideální využít k ozdobení dárků, krásně zabalený dárek, je pro obdarovaného dvojnásobnou radostí. Lze jimi ozdobit věnec na dveře, rámečky na fotky a obrázky, stínítko lampy… nebo dokonce můžeme poskládáním jednotlivých květin vytvořit obraz samotný.

dekorace krabičky
Květinami z papíru je možné dekorovat dárky (Zdroj: Archiv FTV Prima)
papírová květina
Hotové květiny se dají využít jako krásná dekorace například slavnostně prostřeného stolu (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Dekorativní květiny z papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Dekorativní květiny z papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima) (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 30. 12. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková