Květiny jako dekorace jsou krásné snad v každém ročním období. My si ukážeme, že se nemusí jednat přímo o květiny živé. Doslova vykouzlíme krásnou dekoraci pomocí květin, které vyrobíme z papíru. Ozdobit s nimi můžeme například rámeček s fotografiemi, věnec na dveře nebo stínidlo lampy. Využít je ale můžeme i při balení dárků. I jednoduše zabalený dáreček povýší papírová květina na honosně a vkusně zabalenou pozornost.
Jak na výrobu dekorativních papírových květin
Výroba těchto květin není nijak složitá a zvládnou ji klidně i děti. Květiny můžeme vyrobit v různých barvách i velikostech. To, k jakému účelu je pak použijeme, záleží pouze na nás. Tak se pojďte inspirovat a tvořit s námi.
Co budeme potřebovat:
- barevné papíry – můžeme použít buď papíry nové nebo i ty starší, které se nám doma nashromáždily – lze využít papír notový, knižní nebo i novinový
- lepidlo na papír – ideálně v lepicí tyčince
- nůžky a tužku
Příprava šablony na okvětní lístky
Nejprve si připravíme jednoduchou šablonu na výrobu jednotlivých okvětních lístků. Na výrobu šablony je vhodné použít karton nebo tužší papír, protože ji budeme opakovaně překreslovat na námi zvolený papír, ze kterého bude květina vyrobena. Šablonu na výrobu jedné květiny si musíme zhotovit hned třikrát – ve třech různých velikostech. Každá z velikostí pak musí mít šest lístků vystřižených z barevného papíru. Na jednu květinu tedy budeme potřebovat osmnáct okvětních lístků ve třech velikostech. Navíc ještě v požadované barvě vystřihneme z papíru tři malá kolečka, která nám usnadní lepení a budou sloužit jako základna květiny.
Jak na lepení květiny?
Každý lístek uprostřed dolní základny lehce nastřihneme, abychom docílili díky slepení plasticity. K lepení je ideální použít lepidlo na papír v tyčince. Dobře se s ním pracuje a nikde není nic zbytečně upatlané. Využít můžeme i lepidlo s názvem Herkules Mizím, které je při nanesení na papír viditelné, avšak po zaschnutí zprůhlední. Díky tomu přesně vidíme, kam jsme lepidlo nanesli, a kde ještě můžeme přidat.
Obě nastřižené části každého okvětního lístku tedy lehce překryjeme přes sebe a slepíme. Když máme takto připravené všechny lístky, můžeme je postupně začít skládat do květiny. Vezmeme si připravené kolečko a postupně na něj začneme dokola lepit okvětní lístky stejné velikosti. Vždy lepíme dva okvětní lístky proti sobě, čímž nám vznikne květinový efekt. Na jedno kolečko nalepíme postupně šest větších okvětních lístků, na druhé kolečko menší lístky a na třetí ty nejmenší. Takto nám vzniknou tři časti, ze kterých sestavíme finální květinu.
Jak na plastický 3D efekt?
Abychom docílili plastického 3D efektu, tak ještě lístky všech tří, dosud neslepených, částí květiny opatrně zakroutíme pomocí obyčejné tužky. Okraj každého lístku na ní opatrně navineme. Po vytažení tužky zůstane okraj zvlněný. Lístky můžeme ohnout jak směrem ven, tak i dovnitř.
Poté slepíme všechny tři části květiny středy k sobě.
Nakonec nám zbývá vytvořit barevný střed. Můžeme k tomu využít buď papír stejné barvy nebo vybrat nějakou barvu kontrastní. Z barevného papíru ustřihneme proužek, ten do jedné třetiny po celé délce opatrně nastříháme. Když máme nastříháno, tak proužek papíru srolujeme a nalepíme ho do středu květiny.
Kde všude lze dekoraci z papírových květin využít?
Papírové květiny je ideální využít k ozdobení dárků, krásně zabalený dárek, je pro obdarovaného dvojnásobnou radostí. Lze jimi ozdobit věnec na dveře, rámečky na fotky a obrázky, stínítko lampy… nebo dokonce můžeme poskládáním jednotlivých květin vytvořit obraz samotný.
Publikováno: 30. 12. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková