reklama

Jednoduché triky k odstranění skvrn od vosku

Blíží se nejkrásnější část roku. Tomuto období dominují svícny a svíčky, které podtrhují nevšední sváteční atmosféru. Někteří z nás si bez nich neumí představit ani jiné dny v roce, neboť svíčky dokážou proměnit všední den v pohodovou romantickou chvíli. Co však dělat, když se vosk vylije a způsobí nepříjemnou nehodu? Máme zde několik rad a tipů, jak se zbavit skvrn od vosku.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vosk ze svíček vytváří nepěkné skvrny, kterých obtížně zbavujeme (Zdroj: Depositphotos)

Nešetrná a neopatrná manipulace se svíčkami může mít za následek ukápnutí vosku. Ten se pak dostane na nejrůznější místa. Roztavený vosk nám tak přistane například na zdi, ukápne na stůl nebo ubrus. Znečistit si taktéž můžeme oblečení nebo sedačku. Skvrny od vosku se neopatrnou manipulací mohou vyskytnout na místech, kde bychom je určitě vidět nechtěli. Nezoufejme však a nepropadejme panice. Nejdůležitější je na nic nečekat a okamžitě se pustit do šetrného odstraňování těchto fleků. Jakmile totiž skvrny od vosku zaschnou, je jejich odstranění o poznání složitější.

Skvrna na podlaze
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vosk z podlahy seškrábneme a skvrnu odstraníme lihem

Z většiny materiálů je možné skvrny od vosku odstranit pomocí ředidla, lihu či benzínového čističe. V tomto případě postupujeme vždy od okrajů směrem ke středu skvrny. Nikdo z nás si totiž nepřeje, aby se skvrna od vosku naopak rozšiřovala. Stejně tak musíme být velice opatrní, abychom si při čištění neponičili povrch materiálu.

Vosk ze svíček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vosk ze svíček ulpívá na každém povrchu a zůstávají po něm nepěkné skvrny

Vosk na zdi

Je důležité nejprve ostrým nožem opatrně odstranit přebytečný vosk ze zdi.  Dáváme si však pozor, abychom společně s voskem nesundali i část omítky.  V dalším kroku použijeme zahřátou žehličku. Tou přejíždíme přes savý papír či ubrousek přiložený na mastné skvrně na zdi. Přebytečný vosk se postupně rozpustí a ubrousek jej vsákne do sebe. Celý tento proces opakujeme, dokud ubrousek nevysaje všechen vosk ze zdi. V tuto chvíli už zůstaly na zdi pouze mastné fleky. Použijeme tedy barvu na zeď se stejným barevným odstínem, kterým je zeď natřená. Mastný flek několikrát přetřeme. Pro urychlení procesu schnutí je možné použít fén.

Skvrna na zdi
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vosk na zdi je hotová pohroma, skvrnu odstraníme žehličkou a savým papírem

Vosk na nábytku

Přebytečný vosk ze stolu nikdy neodstraňujeme nožem. Mohlo by dojít k poničení povrchu stolu. Použijeme pouze rozehřátou žehličku a savý papír či ubrousek. Jemným přejížděním žehličkou po ubrousku postupně nasajeme všechen přebytečný vosk do ubrousku.

Svíčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud dáme svíčku na nábytek, měli bychom ji podložit

Vosk na textiliích

Ať už se jedná o skvrny na oblečení, ubrusu nebo prostírání, vždy budeme postupovat naprosto shodně.

  • V prvním kroku se musíme zbavit přebytečného vosku. V žádném případě se nesnažíme tyto skvrny od vosku odstranit ihned. Mohlo by se stát, že vosk roznosíme i na jiná místa a nadělali bychom tak více škody než užitku. Počkáme tedy, až vosk úplně zaschne. Tento proces můžeme urychlit použitím kostky ledu, nebo textilii vložíme na pár minut do mrazáku. Poté obyčejným kuchyňským nožem seškrábneme co nejvíce přebytečného vosku.  Není dobré ztuhlý vosk z textilu drolit. Mnohem šetrnější je látku ohnout a tím vosk zlomit. Takto pak přebytečný ztuhlý vosk odstraníme tupým nožem.
  • V dalším kroku použijeme žehličku nastavenou na nízkou teplotu. Na textilii přiložíme savý papír či ubrousek a jemně přejíždíme po potřísněném místě.  Celý proces opakujeme několikrát, dokud ubrousek do sebe nevsákne veškerý přebytečný vosk.
  • V posledním kroku je důležité tkaninu vyprat. Než prádlo vložíme do pračky, aplikujeme na něj prostředek proti skvrnám. Pereme na nejvyšší možnou teplotu. Před vložením tkaniny do sušičky zkontrolujeme, zda předmětná skvrna úplně zmizela. Teplo vzniklé při sušení prádla by tuto skvrnu zafixovalo a nebylo by již možné se jí zbavit. Prádlo též můžeme vyprat v ruce nebo využít služeb čistírny.
Skvrna na látce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Skvrna na textilii způsobí mastnou mapu

Jestliže nevlastníme žehličku, nebo ji nechceme použít, existuje jednoduchá alternativa. Pro teplo potřebné k rozpuštění přebytečného vosku, můžeme použít obyčejný fén. Na obě strany potřísněné textilie vložíme ubrousek a postupujeme naprosto shodným způsobem jako při použití žehličky.

Svíčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Svíčka působí uklidňujícím dojmem, skvrny od vosku naopak

Pokud je skvrna od vosku na prádle velmi malá, můžeme použít k jejímu odstranění malé množství oleje. Sloupneme tak přebytečný vosk. Kartáčkem na zuby s malým množstvím jaru tuto skvrnu vykartáčujeme. Poté je opět nutné textilii vyprat.

Vosk na koberci

Také na koberci se mohou neopatrnou manipulací objevit skvrny od vosku. Jejich odstranění je velice podobné jako při zbavování se skvrn od vosku na textilu. Potřísněné místo nejprve ochladíme kouskem ledu, dokud toto místo nebude zcela zaschlé. Vzhledem k tomu, že koberec je více choulostivý na teplo, použijeme pro odstranění přebytečného vosku raději fén. Pokud se jedná o kusový koberec, vložíme po obou stranách koberce savý ubrousek. Jestliže je koberec v místnosti pevně zafixován, přiložíme ubrousek pouze z vrchní strany a za pomoci fénu odstraníme veškerý přebytečný vosk. Následně koberec vyčistíme. Použijeme samozřejmě prostředek, který je vhodný pro čištění koberců.

Skvrna na koberci
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Z koberce voskovou skvrnu odstraníme fénem a papírem

Po celou dobu odstraňování skvrn mějme na paměti bezpečnost. Pracujeme opatrně a při manipulaci s fénem či žehličkou postupujeme s nejvyšší opatrností, aby nedošlo ke zranění. Taktéž musíme být velice obezřetní, jsou-li v blízkosti malé děti nebo domácí mazlíčci.

Publikováno: 2. 1. 2020, Autor: Dagmar Linhartová, Profil autora: Dagmar Linhartová