reklama

Vyrobte si vánoční prostírání na váš stůl

Vánoční atmosféru navodí slavnostně vyzdobený a upravený stůl nebo tabule. Barevně sladěné talíře s ubrusem, příbory, adventní věnec, skleničky, chybí jen prostírání. Pokud si jej vyrobíme doma sami a zapojíme i děti, bude naše slavnostní atmosféra okořeněná o společný počin a také závěrečnou tečkou před štědrovečerní večeří.

Originální vánoční prostírání si doma vyrobíte bez dlouhé přípravy (Zdroj: Šárka Miškovská)

Vánoční prostírání si dnes většinou kupujeme v obchodech a někdy také na různých workshopech, kde můžeme natrefit na vskutku zajímavé kreace a umělecké styly. A pokud se nám z obrovské nabídky slavnostního prostírání nic nelíbí, nezbývá, než si ho vyrobit sami na váš vánoční stůl podle vlastních představ.

K výrobě slavnostního prostírání nám postačí:

  • papírové ubrousky
  • nůžky
  • led svíčky
Pomůcky
Potřebujeme papírový ubrousek, nůžky a elektrickou svíčku (Zdroj: Šárka Miškovská)

Nejprve je nutné upravit papírový ubrousek do požadovaného tvaru. Ubrousek rozbalíme na čtverec. Poté protilehlé cípy ubrousku přehneme a vytvoříme trojúhelník, který další přeložením zmenšíme na menší trojúhelník. Na hřbetě ubrousku vytvoříme postupným překládáním harmoniku.

Stříhání
Ubrousek prostříháme do vzorců (Zdroj: Šárka Miškovská)

Takto vytvarovaný ubrousek přeložíme na malý trojúhelník a v místě kde se nám cípy papírového ubrousku dělí, postupně na hřbetu vystřihneme požadované tvary, aby nám ve výsledku vznikla malá hvězdička a stromeček. Pokud máme vlastní nápad, můžeme vystřihnout jakýkoliv jiný tvar. Vystřižený ubrousek následně složíme tak, že jeden konec vložíme do druhého a ubrousek postavíme. 

Tvarování
Vytvarujte z prostříhaného ubrousku kužel (Zdroj: Šárka Miškovská)
Svíčka
Dovnitř prostírání dejte svíčky, vždy používejte bateriovou (Zdroj: Šárka Miškovská)

Postupně takto upravíme potřebný počet ubrousků podle počtu talířů. Jednotlivě poskládané a vystřižené ubrousky vložíme do talířů. Led svíčky rozsvítíme a vložíme doprostřed ubrousku.

Dekorace
Postavte prostírání na talíř a zapněte svíčku (Zdroj: Šárka Miškovská)

Ubrousky natočíme tak, aby vystřiženým obrázkem prosvítala rozsvícená led svíčka. Takto připravený slavnostní stůl nebo tabule se bude velmi krásně vyjímat, pokud budou svítit jen led svíčky na stole.   

Publikováno: 13. 12. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská