Pomalu se blíží období, kdy lesy zapadají sněhem a zvěř se začne shánět po obživě. Přestože na ně myslivci každoročně myslí a zakládají jim do krmelců vhodnou stravu, můžeme srnkám a zajícům přilepšit i my. Avšak musíme dávat velký pozor, co jim přineseme za dobroty, protože lesní zvěř potřebuje úplně jinou nadílku než my.
Vánoční nadílka pro zvířata v lese
Ačkoliv je lesní zvěř zvyklá si potravu v zimě obstarat sama, přeci jen je potřeba se o ni postarat. To je každoroční úkol myslivců, kteří na vybraná místa zakládají do krmelců seno a připravují různé potraviny pro všechny druhy zvěře, která v lese žije. Před lety se stalo trendem, že i jednotlivci a rodiny v rámci vánoční nálady nosili do lesa nejrůznější dobroty ve snaze zvířatům přilepšit. Bohužel ne vždy byla jejich snaha korunována úspěchem, a ne každý úmysl se ukázal jako dobrý. Pokud chcete svým dětem takovou dobročinnost také dopřát, měli byste především vědět, jaká zvěř okolo vás žije a co vlastně konzumuje. Pamatujte důsledně na to, že naše lidské potraviny mohou zvěři způsobit přinejmenším poruchy trávení a v některých případech mohou i uhynout. Vybírejte tedy pečlivě, co jako vánoční nadílku zvířatům v lese přichystáte.
Vysoká zvěř
Jeleni, laně, daňci a daněly a srnci se srnkami patří mezi vysokou zvěř, v myslivecké mluvě jim říkáme zvěř spárkatá a řadí se sem dále mufloni, kamzíci, divoké kozy a černá zvěř neboli divoká prasata. Jsou to výhradně přežvýkaví býložravci - kromě prasat, ta řadíme mezi všežravce. Jejich skladba potravy je tak zcela jasná. Konzumují veškerou rostlinnou stravu - seno, trávu, výhonky větví, listí, mladá kůra stromů, bukvice, kaštany a žaludy. Chutnají jí ale též padaná jablka, krmná řepa a mrkev, kukuřice nebo obilí.
Divoká prasata
Prasata jsou všežravci, což ovšem neznamená, že jim nabídneme řízek se salátem. Prase požírá trávu, hlízy, ořechy, různé bobule, kořeny, odpadky, hmyz, malé plazy a mršiny. Často navštěvuje pole, zvláště kukuřičná, jsou schopna se objevit i v blízkosti lidských obydlí a konzumovat odpadky z popelnic. Vezmou zavděk i jablky, žaludy, kaštany, mrkví nebo bramborami.
Zajíci a ostatní srstnatá zvěř
Zajíc je stejně jako náš domácí králík býložravec, miluje trávu, seno, mladé výhonky větví, kukuřici, obilí, řepu nebo jablka. Stejnou potravu vyhledává i divoký králík a velmi podobnou i veverka, která se živí převážně plody a drobným hmyzem. Mezi další srstnatou zvěř patři také jezevec a drobné šelmy - kuny, lasičky nebo liška. Šelmy nebude nutné v zimě přikrmovat, jsou schopny si dostatek potravy obstarat samy. Pouze jezevec z nich je všežravcem, pochutnává si zejména na hmyzu, dešťovkách, hraboších, vejcích, semenech, houbách, koříncích, občas i ne zdechlinách.
Pernatá zvěř
Sem zařadíme veškeré lesní a polní ptactvo - bažanty, koroptve, tetřevy, divoké kachny a husy, perličky, volavky, dravce a sovy a také všechny drobné ptáky, které můžeme pozorovat u našich krmítek za okny. Zde platí, že ptáci se živí hmyzem, semeny, zelenými částmi rostlin nebo plody. Větší ptáci bez problémů pozřou i drobné hlodavce, měkkýše nebo plazy.
Vánoční nadílka
Jakmile se rozhodnete, že lesní zvěři zpestříte Vánoce a připravíte jim odpovídající nadílku, překontrolujte před odchodem do lesa, zda některé potraviny nevykazují známky plísně a žádná z nich není chemicky ošetřená. Zvířata si potravu omýt nedokáží. V lese si vyhlédněte vhodný strom, který není blízko cest nebo lidských obydlí, ideální je hustý jehličnan. Na nejnižší větve uvažte jablíčka, mrkev, řepu, kořenovou zeleninu, košťály od zelí nebo kapusty, brokolici, kukuřičné klasy nebo snopečky obilí a postupujte po větvích nahoru, až kam dosáhnete. Okolo stromu můžete nastlat seno. Ze sněhu uplácejte mělká korýtka a do nich nasypte žaludy, kaštany nebo bukvice, obilí a vyloupanou kukuřici, šípky, jeřabiny, slunečnicová nebo dýňová semena, ovesné vločky, suchou rýži. Nakupte zob pro drobné ptactvo a lojové koule pro sýkorky. Vše můžete esteticky ztvárnit, ale obáváme se, že zvířátka nemají pro naši kreativitu moc velké pochopení a naše umělecky vyřezaná jablíčka bez milosti snědí.
Zakázané potraviny
Je bezpodmínečně nutné, aby si lidé uvědomili, že pečivo, ochucené potraviny, solená jídla, připálené a zkažené zbytky a podobné chuťovky do lesa nepatří. Od toho máme před domem popelnici. Lesní zvěř a ptáci nedokáží strávit to, co my lidé a jejich organismus je pak zatěžován, mohou trpět zdravotními komplikacemi a uhynout. Myslete tedy s rozumem na to, jakou vánoční nadílku lesní zvěři připravíte a zda vybranou skladbou potravy neděláte medvědí službu. Dbejte na to, abyste svým jednáním - i když v dobré víře - zvířatům nakonec neuškodili.
Publikováno: 11. 12. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová