reklama

Vánoční výzdobu můžete vytvořit i z živých květů

Vánoční výzdobou můžeme odekorovat stůl, okno, dveře či komodu. Záleží, v jakém stylu ji vytvoříme. Svícny jsou obvykle ústředním prvkem našich stolů. Zvláště pokud k jejich výrobě použijeme živé květiny. Podle našeho návodu to zvládnete i vy. Jediné, co musíte koupit, je pár oblíbených květin, aranžérskou hmotu a popustit uzdu své fantazii.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční výzdoba může být součástí naší štědrovečerní tabule (Zdroj: Depositphotos)

Materiál na výrobu vánoční výzdoby stolu

  • aranžovací hmota
  • větvičky smrku či jedle
  • živé květiny (například růže)
  • větvičky cesmíny, svatoliny cypřišové či jiné
  • další přírodniny
  • skořici
  • drátek
  • svíčka
  • nůžky
  • kleště
Materiál na výrobu svícnu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Materiál, který bude na výrobu vánoční výzdoby potřeba

Jak postupovat při výrobě dekorace

Základem celé dekorace je aranžovací hmota, použijeme tvar věnečku, ale můžeme udělat i z kostky. Hmotu nejprve necháme důkladně natáhnout vodou. Díky tomu nám živé květiny, ale i větvičky vydrží déle čerstvé. 

Namočení aranžérské hmoty
Aranžérskou hmotu namočíme do misky s vodou (Zdroj: Depositphotos.com)
Hmotu vyndáme z misky
Kruh z aranžérské hmoty vyndáme z vody a umístíme na podnos (Zdroj: Depositphotos.com)

Hmotu umístíme na podnos a začneme s vpichováním rostlin. Každá větvička i stonek musí být seříznutý do špičky. Je to proto, aby mohl z větší plochy přijímat vodu. Nejdříve připravíme základ z jehličnanu. Použít můžeme smrkové větvičky, efektní bude stříbrný smrk, ale ten má větší tendenci brzy opadat. Lepší bude větvička z kavkazské jedle. Jehličky jsou měkčí, nepopícháme si při práci tolik ruce a déle vydrží. 

Napíchání větviček
Smrkové či jedlové větvičky napícháme po obvodu aranžérské hmoty (Zdroj: Depositphotos.com)
Větvičky zapíchané ve hmotě
Větvičky zapíchneme dostatečně hustě (Zdroj: Depositphotos.com)

Směrem vzhůru zapichujeme menší a menší větvičky. Doprostřed věnečku umístíme širokou svíci. K červeným květům růže zvolíme červenou svíci. Robustní široké tělo svíčky bude působit ve věnci dobře, patřičně ho doplní. Do míst kolem svíčky zapíchneme krátké větvičky, nezapomeneme odstranit z konců jehličky, aby nám jednotlivé snítky nevypadly. 

Umístění svíčky
Do středu kruhu umístíme silnou svíci (Zdroj: Depositphotos.com)
Otrhání jehličí
Jehličí z malých větviček opatrně otrháme (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokračujeme ve vpichování dalších rostlin. Nyní umístíme růže. Opět stonek seřízneme šikmo do špičky. Dobré je vybrat jen částečně rozvité květy. Místo růží lze zvolit i jiné květiny, důležité je, aby měly pevnější stonek. A pokud přeci jen sáhneme po křehčích květinách, jako např.  karafiáty, předpíchneme si vhodné místo špejlí nebo sirkou. Teprve potom opatrně umístíme květinu. Dalším vhodným prvkem bude větvička cesmíny s plody. Ty svou barvou dobře doplňují celou dekoraci. Cesmína je navíc typickou vánoční rostlinou. 

Zapíchání květů růží
Růže umístíme do vrchní části kruhu (Zdroj: Depositphotos.com)
Zapíchání cesmíny
Doplníme snítkami cesmíny (Zdroj: Depositphotos.com)

Potřebujeme také nějaké kontrastní prvky. V květinářství nám jistě poradí s výběrem. Dobrá je světlá barva svatoliny cypřišové. Hodit se budou i další přírodniny. Ty umístíme na slabý aranžovací drátek a zapíchneme do svícnu. 

Svatolina cypřišová
Z větvičky svatoliny odstraníme ze spodní části listy (Zdroj: Depositphotos.com)
Přírodniny upevníme na drátek
Přírodniny upevníme na drátek (Zdroj: Depositphotos.com)

Dalším prvkem je skořice. Ta jde na drátek upevnit jednoduše. Prostě provlékneme vázací drátek skrz kůru a kratší konec obtočíme kolem delšího. Ustřihneme na vhodnou délku a umístíme do dekorace. Použít můžeme i například bukvice, nevyloupané arašídy či jiné ořechy. Ovšem s těmi by byl již problém při upevňování, museli bychom buď složitěji obmotávat drátkem, nebo použít tavnou pistoli.

Zastřihnutí drátku
Drátek zastřihneme v dostatečné délce (Zdroj: Depositphotos.com)
Skořici navlékneme na drát
Skořici navlékneme na drát a obmotáme (Zdroj: Depositphotos.com)

K Vánocům neodmyslitelně patří různé skleněné baňky a kouličky. V hobby obchodech seženeme i drobné kouličky s očkem na zavěšení v mnoha barvách. Vybírat můžeme z matného či lesklého provedení. Skrz očko prostrčíme  drátek a opět kratší konec obtočíme přes delší. Uštípneme kleštěmi v potřebné délce a zapíchneme do výzdoby. 

Vánoční koulička s drátkem
Kouličku připevníme na drát (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční koulička
A naaranžujeme do svícnu (Zdroj: Depositphotos.com)

Hotovou vánoční výzdobu můžeme umístit doprostřed stolu a sladit s dalšími prvky. Pokud máme takto výrazný svícen, není dobré používat například více barevný ubrus a prostírání. Vše by působilo kýčovitě a jednotlivé části tabule by zanikly. Pokud zůstaneme u bílé, neprohloupíme. I sklo a porcelán pro servírování volíme jednobarevný.  A pak už jen stačí zapálit svíčku a nosit na stůl pohoštění. Barva svícnu se odvíjí od barvy hlavního prvku, kterým jsou živé květiny. A protože nabídka květinářství je dnes opravdu pestrá, může vyhovět téměř všem požadavkům i toho nejnáročnějšího zákazníka.

Zapálená svíčka ve svícnu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nakonec zapálíme svíčku a můžeme nosit na stůl

Publikováno: 5. 12. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce