Vánoční výzdobou můžeme odekorovat stůl, okno, dveře či komodu. Záleží, v jakém stylu ji vytvoříme. Svícny jsou obvykle ústředním prvkem našich stolů. Zvláště pokud k jejich výrobě použijeme živé květiny. Podle našeho návodu to zvládnete i vy. Jediné, co musíte koupit, je pár oblíbených květin, aranžérskou hmotu a popustit uzdu své fantazii.
Materiál na výrobu vánoční výzdoby stolu
- aranžovací hmota
- větvičky smrku či jedle
- živé květiny (například růže)
- větvičky cesmíny, svatoliny cypřišové či jiné
- další přírodniny
- skořici
- drátek
- svíčka
- nůžky
- kleště
Jak postupovat při výrobě dekorace
Základem celé dekorace je aranžovací hmota, použijeme tvar věnečku, ale můžeme udělat i z kostky. Hmotu nejprve necháme důkladně natáhnout vodou. Díky tomu nám živé květiny, ale i větvičky vydrží déle čerstvé.
Hmotu umístíme na podnos a začneme s vpichováním rostlin. Každá větvička i stonek musí být seříznutý do špičky. Je to proto, aby mohl z větší plochy přijímat vodu. Nejdříve připravíme základ z jehličnanu. Použít můžeme smrkové větvičky, efektní bude stříbrný smrk, ale ten má větší tendenci brzy opadat. Lepší bude větvička z kavkazské jedle. Jehličky jsou měkčí, nepopícháme si při práci tolik ruce a déle vydrží.
Směrem vzhůru zapichujeme menší a menší větvičky. Doprostřed věnečku umístíme širokou svíci. K červeným květům růže zvolíme červenou svíci. Robustní široké tělo svíčky bude působit ve věnci dobře, patřičně ho doplní. Do míst kolem svíčky zapíchneme krátké větvičky, nezapomeneme odstranit z konců jehličky, aby nám jednotlivé snítky nevypadly.
Pokračujeme ve vpichování dalších rostlin. Nyní umístíme růže. Opět stonek seřízneme šikmo do špičky. Dobré je vybrat jen částečně rozvité květy. Místo růží lze zvolit i jiné květiny, důležité je, aby měly pevnější stonek. A pokud přeci jen sáhneme po křehčích květinách, jako např. karafiáty, předpíchneme si vhodné místo špejlí nebo sirkou. Teprve potom opatrně umístíme květinu. Dalším vhodným prvkem bude větvička cesmíny s plody. Ty svou barvou dobře doplňují celou dekoraci. Cesmína je navíc typickou vánoční rostlinou.
Potřebujeme také nějaké kontrastní prvky. V květinářství nám jistě poradí s výběrem. Dobrá je světlá barva svatoliny cypřišové. Hodit se budou i další přírodniny. Ty umístíme na slabý aranžovací drátek a zapíchneme do svícnu.
Dalším prvkem je skořice. Ta jde na drátek upevnit jednoduše. Prostě provlékneme vázací drátek skrz kůru a kratší konec obtočíme kolem delšího. Ustřihneme na vhodnou délku a umístíme do dekorace. Použít můžeme i například bukvice, nevyloupané arašídy či jiné ořechy. Ovšem s těmi by byl již problém při upevňování, museli bychom buď složitěji obmotávat drátkem, nebo použít tavnou pistoli.
K Vánocům neodmyslitelně patří různé skleněné baňky a kouličky. V hobby obchodech seženeme i drobné kouličky s očkem na zavěšení v mnoha barvách. Vybírat můžeme z matného či lesklého provedení. Skrz očko prostrčíme drátek a opět kratší konec obtočíme přes delší. Uštípneme kleštěmi v potřebné délce a zapíchneme do výzdoby.
Hotovou vánoční výzdobu můžeme umístit doprostřed stolu a sladit s dalšími prvky. Pokud máme takto výrazný svícen, není dobré používat například více barevný ubrus a prostírání. Vše by působilo kýčovitě a jednotlivé části tabule by zanikly. Pokud zůstaneme u bílé, neprohloupíme. I sklo a porcelán pro servírování volíme jednobarevný. A pak už jen stačí zapálit svíčku a nosit na stůl pohoštění. Barva svícnu se odvíjí od barvy hlavního prvku, kterým jsou živé květiny. A protože nabídka květinářství je dnes opravdu pestrá, může vyhovět téměř všem požadavkům i toho nejnáročnějšího zákazníka.
Publikováno: 5. 12. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce