reklama

Zapomenuté vánoční rostliny a barborky

Je jich celá řada. Na vánočním stole by rozhodně neměla chybět vánoční hvězda, brambořík či vánoční kaktus. Ale tím rozhodně možnosti nekončí. Obchody nabízejí těch nejznámějších rostlin celé barevné škály, ale co se letos zařídit po svém a vybrat dekoraci skoro netradiční nebo méně známou?

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Právě teď je čas na zapomenuté vánoční rostliny a barborky (Zdroj: Ludmila Dušková)

Co si můžeme přinést z přírody

Břečťan (Hedera helix) - roste téměř všude, popíná ploty, zídky domy. Málokdo ale ví, že břečťan je symbolem věčného života. Patří totiž ke starým posvátným rostlinám, věnce, které se z něj dají velmi dobře uplést, a dokonce i zlatit, symbolizují manželskou věrnost, slávu, družnost a přátelství. První křesťané jej považovali za symbol věčného života. Proč tedy právě o Vánocích neobnovit zapomenutou tradici a nevyzdobit stůl právě břečťanem?

Břečťan
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Břečťan je posvátnou rostlinou a symbolem věčného života

Barvínek (Vinca minor) - pokud půjdete na procházku do lesa a nebude ještě ležet sníh, zkuste právě tuto stálezelenou rostlinu. Barvínek menší roste ve světlých lesích od nížiny do podhůří, spíše v teplejších oblastech a po staletí se pěstuje v zahradách. Používá se jako půdopokryvná rostlina. Oblíbený byl při výzdobě hrobů. Pokud je využit ve formě věnečku či kytice na vánočním stole, zaručuje rodině spokojený život v následujícím roce.

Barvínek
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Barvínek nacházíme nejčastěji na hřbitovech, kde zdobí okolí svou něžně fialovou barvou

Mahonie (Mahonia) - mahonie je v našich zahradách poměrně oblíbená, pro své určité přednosti – má zajímavé listy po celý rok, časně zjara kvete vonnými žlutými květy, po odkvětu nese modročerné bobule. Snáší výborně stín, a proto se využívá i k pokrytí půdy pod stromy. Je nenahraditelná v dušičkových a vánočních vazbách. Poměrně dlouho vydrží nejen ve váze, ale i ve svícnech a věncích. Symbolizuje dlouhověkost a klidný podzim života.

Mahonie
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mahonie značí dlouhověkost a klidné zakončení života

Zapomněli jste na barborky?

Myslíme tím větvičky nařezané na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince. Nevadí, poradíme vám, jak i opožděné letorosty mohou na vánoční svátky vykvést. Postačí jednoduché opatření, jakmile je přinesete domů, ponořte je celé do teplé vody alespoň na půl hodiny (dokud voda nevychladne), a pak je dejte do vázy. Pravidelně měňte vodu. A ze kterých stromů můžeme barborky odebrat? Nejčastěji se využívají třešně, rozkvetlé na Štědrý den znamenají, že se svobodná dívka do roka a měsíce provdá, totéž platí pro višeň.

Bríza
Ani březové větvičky by na vánočním stole neměly chybět (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kvetoucí třešeň
Na sv. Barboru chodí svobodné dívky trhat větvičky třešní (Zdroj: Ludmila Dušková)

Větévky zlatice mají ukázat, jaký bude rok po stránce finanční, bohaté květenství znamená dostatek peněz, pokud vyraší pouze lístky, rok bude chudší. Větve odebrané z břízy nám prozradí, jaký bude náš zdravotní stav v následujícím roce. Svěží zelené lístky znamenají pevné zdraví, zaschlé pupeny pak ukazují opačný stav. Rychlit ale můžeme i broskvoň, kdouli, lípu, mandloň.

Kdoulovec
Kdoulovec je znám nápadnými jasně červenými květy (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zlatice-květy
Pokud vám na Štědrý den rozkvete zlatice, budete mít příští rok hodně peněz (Zdroj: Ludmila Dušková)

Co si můžeme vypěstovat doma

Vánoční narcis (Narcissus) – pokud jste si cibule narcisů koupili včas a máte je již vysazené, můžete si podle teploty v bytě nasměrovat jejich kvetení na vánoční svátky. Pokud jste to nestihli, nevadí. Již vysazené cibule v květináčích se dají v každém květinářství koupit. Jsou buď ve žluté, nebo bílé barvě. Jejich vůně je tak intenzívní, že spolu s vůní jehličí báječně navodí sváteční atmosféru. A ještě přidáme dobrou radu - po odkvětu cibulky nevyhazujte, nechte je zatáhnout, zalévejte jednou měsíčně a uložte v chladné místnosti. Zjara je vysaďte do zahrádky.

Narcis
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Narcis se hodí jako dekorace nejen na Velikonoce

Hvězdník (Hippeastrum) se stal atraktivní pro své velké květy. Aby nám vykvetl na vánoční svátky, je v tuto dobu již vhodnější zakoupit si rostlinu s vyvinutým květenstvím. Tu umístěte na světlé, ale raději chladnější místo, pravidelně zalévejte, květy vydrží postupně nakvétat až tři týdny. Po odkvětu rostlině i nadále dopřejte vodu a od konce února začněte vydatně přihnojovat. Příští rok se odmění novými květy.

Amarylis
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Amarylis zkrášlí vánoční výzdobu stolu

Mandevila (Mandevilla sanderi) - kdo ji jednou uvidí, chce ji mít. Je to vzrůstná stálezelená popínavá rostlina s dřevnatým stonkem, původem z Jižní Ameriky a od okamžiku, kdy pronikla i k nám je stále populární. Kvete nápadnými nálevkovitými jemně vonícími květy o průměru až 6 cm v barvě bílé, červené a růžové. V zimě ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu na světlém místě, při minimální teplotě 5 °C a při omezené zálivce, kdy květy postupně nakvétají, a tak i o vánočních svátcích může tvořit zajímavou a netradiční dekoraci.

Mandevila červená
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mandevila je v našich končinách téměř neznámá

Vánoční hvězda

Jak se postarat o vánoční hvězdu (Euphorbia pulcherrima)? Po odkvětu nechte rostlinu v chladnu asi čtyři týdny odpočinout. Dále ji pak pěstujte jako běžné pokojové rostliny. A pokud je alespoň jednou měsíčně přihnojíte tekutým hnojivem, rozroste se a vykvete znovu v průběhu roku.

Vánoční hvězda
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční hvězda je trochu náročná na pěstování

Dáváte přednost řezaným květinám?

Rozhodně nezklamou chryzantémy. Právě koncem roku je jich k dostání celá barevná řada. Liší se ale i tvarem a velikostí květů. Dají se kombinovat i s dalšími živými květy, třeba tulipány, sasankami, zlatobýlem, čemeřicí, rychlenými slunečnicemi, květy azalek, plody bavlníku a dalšími. Zkuste si s nimi přizdobit vlastní aranžmá nebo třeba vánoční svícen. Pozor, zde je ale podmínkou použít aranžérskou hmotu, která drží vodu a květy tak neuvadnou. Tu musíte ale upevnit na misku nebo hlubší talířek. Nádherný je i věnec, kde obvod je vytvořen z barevného krouceného proutí a vnitřek pak vyplňuje několik druhů chryzantém, gerbery, traviny a listy.

Chryzantémy a Anturie
Z chryzantém je ideální vytvořit nápaditou dekoraci na vánoční stůl (Zdroj: Ludmila Dušková)
Dekorace
Netradiční dekorace na vánoční stůl-gerbery chryzantémy (Zdroj: Ludmila Dušková)

Nesmí chybět jmelí

Rostlina je stálezelená a roste vysoko v korunách stromů. Již našim předkům připadalo jmelí tajemné, právě pro výšky, ve kterých roste a plody - bílé bobulky jsou podobné svým tvarem a velikostí perlám. Navíc dozrávají během prosince. A vše, co je tajemné, má i kouzelné účinky. Věřilo se tedy, že chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby současně ochraňovalo proti čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se, že přináší štěstí stejně jako zavěšená podkova nebo nalezený čtyřlístek. Podle starých Keltů zajišťuje plodnost, proto se pod ním dodnes líbáme. Navíc přináší do domu štěstí, odvahu a lásku. Ve středověku se využívalo jako významná léčivá rostlina a moderní věda léčivé účinky potvrdila. Jmelí obsahuje látky upravující dlouhodobě krevní tlak, podporuje rozšiřování cév, proto slouží k výrobě léků proti arterioskleróze. Podle tradic nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, proto si jej nikdy nekupujeme sami pro sebe, ale pouze jako opětovaný dárek pro své blízké a přátele. Je zcela jedno, zda je zlacené, stříbrné nebo jenom přírodní zelené.

Jmelí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jmelí byly od pradávna přisuzovány magické schopnosti

Publikováno: 5. 12. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková