reklama

Kočka a její život v zimním období

Mnoho vlastníků domů a usedlostí na venkově vlastní jednu nebo více koček. Kromě kastrace, která zabrání početí nechtěných koťat, je potřebná také řádná příprava zvířete na zimní období. Kvalitní strava, dostatek vody na pití, ale i přístup do chráněných lokací pro případ odpočinku i za mrazů je základem pro dobré přežívání kočky v tomto nelehkém období.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kočka žijící venku v zimě přizpůsobí metabolismus podmínkám, ale potřebuje kvalitní stravu (Zdroj: Depositphotos)

Kočka je od přírody tvor, milující venkovní prostředí, které poskytuje ale také mnoho nebezpečných vlivů. Pokud pečujete o kočku, která většinu času tráví venku, je zapotřebí ji na zimní období řádně připravit. Mnoho koček tak nestrádá, ale zimní období zvládne naprosto bez problémů.

Kočka ve sněhu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kočka ve sněhu

Kvalitní strava je základ

Mnozí z vás si zajisté povšimnuli, že ještě ke konci letního období, nejčastěji od poloviny září, začíná nejedna venkovní kočka žrát postupně mnohem více, než je běžné. Je to z důvodu, že zvíře se začíná pomalu a jistě připravovat na zimní období, které klade na metabolismus koček obrovské nároky. Především dochází ke znatelnému houstnutí srsti. Je to proto, že kočka je tak lépe chráněná proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Také neustálé vyhledávání potravy má za důsledek přibrání na váze, které ale v tomto případě není na závadu. Dospělý a zdravý jedinec tak využívá všech dostupných aspektů pro ochranu před zimním obdobím, kdy se musí venku ochránit před nástrahami v podobě chladu. Tím, že se venkovním kočkám zahustí k podzimu srst a přibydou na váze, se jejich tělo v podstatě ochrání před prochladnutím.

Důležité je tedy podávat především kvalitní stravu s důrazem na zvýšení energie, protože v zimě je metabolismus velmi zatěžován. Vysoce kvalitní granule v řadě prémiových krmiv a kotěcí kapsičky jsou tou správnou volbou. Také konzervy s vysokým podílem masa nebo občasné podávání syrového hovězího, nejsou na závadu. Vzhledem k tomu, že venkovní kočky mají před zimou prakticky neustávající chuť k jídlu, musíte jim krmné dávky rozdělovat na několik denně, aby nedošlo ke vzniku trávicích problémů. Spousta koček, a to i těch kastrovaných, loví myši, dokud to jen jde. Proto je zapotřebí, aby byly pravidelně odčervovány. Zanedbání těchto procedur může mít pro kočku až fatální následky.

Barevná kočka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dospělá kočka v dobré kondici zimu zvládne bez problémů

Aby měly kde spát

Venkovní kočky běžně venku spí i během mrazivých dní. Pro snazší život jim připravte na chráněné místo polystyrenové boudičky, nejlépe vystlané senem, kde jim bude příjemně a zabrání v případném prochladnutí během déletrvajícího spánku, který je běžný především ve dnech, kdy sněží nebo prší. Tím, že boudičky umístíte pro kočku do známých míst ve vašem okolí, zásadně ji tak usnadníte přežití zimy.  V hlubokých mrazech je ale vhodné i venkovní kočky vpustit například do vstupní chodbičky, kde mají připraven i záchodek s hrudkujícím stelivem a příjemné místo pro odpočinek. Kočka je vděčný tvor a díky možnosti přespání u vás doma se z ní stane neocenitelný kamarád, který bude každého člena rodin vítat hlasitým mňoukáním a otíráním se o nohy, což signalizuje přátelský vztah, založený na vzájemné důvěře. 

Kočka za oknem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I venkovní kočky mají rády pobyt v teple domova

Kotě, domácí a starší kočky

Všechny tři uvedené skupiny jsou v zimě náchylnější k prochladnutí. Koťátka, která se narodila již v květnu, mohou s řádnou péčí zimu zvládnout, ale poslední podzimní tvorečkové bývají mnohokrát příliš slabí a pobyt v chladném prostředí pro ně může znamenat problém. Domácí kočky jsou náchylné k nachlazení, protože před zimou neprochází procesem změn srsti a nabírání na váze. Staří jedinci mohou mít oslabenou imunitu, a tak pro ně pobyt venku není vždy úplně prospěšný.

Sedící kočka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Venkovní kočku nenechávejte napospas osudu v zimě

Několik rad pro pohodový život kočky v zimě

  • Předkládejte jí kvalitní krmení všech dostupných variant s vysokým podílem masa, nezapomeňte na dostatek vody. Ačkoliv se to nemusí zdát, kočky bývají v zimě náchylnější k dehydrataci.
  • Pokud bydlíte v lokalitě, kde je používána posypová sůl, pravidelně kočce otírejte tlapky, tato sůl ji nesvědčí.
  • V mrazivých dnech ji pouštějte alespoň do vstupní chodbičky domu, kde se může prospat a načerpat energii při odpočinku.

Publikováno: 11. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček