reklama

První adventní neděle, vánoce jsou tu

První adventní neděle tento rok nastává 1. 12. 2019, odstartuje tím měsíc příprav a těšení se na ten nejvýznamnější svátek v roce, Vánoce. Tuto neděli na adventním věnci zapálíme první svíci. Víte ale, jaký význam tato svíce má? A jaký skutečný význam má advent? Znáte jaké další symboly?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Adventní svíčky se zapalují na 1. adventní neděli (Zdroj: Depositphotos)

První adventní neděle je jednou ze čtyř

Dříve, než nastane Štědrý den, proběhnou čtyři adventní neděle:

  • První adventní neděle je označována za železnou. V tuto neděli se zapaluje na adventním věnci první fialová svíčka. Je to tzv. svíce proroků. Svíčka symbolizuje naději. První adventní týden je spjat se svátky svaté Barbory a Mikuláše.
  • Druhou adventní nedělí je bronzová. Má reprezentovat lásku a Ježíškovy jesličky. V tuto neděli by se na věnci měla zapálit druhá fialová svíce. Této svíci se říká betlémská a symbolizuje mír.
  • Třetí adventní neděle je stříbrná, nebo také pastýřská. V tuto neděli se slaví křesťanský svátek zvaný Gaudete, který je spjat s těšením se na narození Ježíše. Advent se přehoupl do druhé poloviny a získává více slavnostní nádech. V tento den se kostel zdobil květinami a vše okolo bylo růžové, růžová by měla být správně i třetí adventní svíčka, tzv. svíčka přátelství. A proč zrovna růžová? Protože jde o symbol radosti.
  •  Poslední adventní nedělí je tzv. zlatá neděle nebo také andělská neděle. V tento den se zapaluje na věnci čtvrtá fialová svíčka, která je symbolem míru, pokoje a lásky.
Věnec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Advent se neobejde bez adventního věnce

Co možná nevíte, je to, že pokud byste chtěli být skutečně tradiční, tak by na adventním věnci neměly být pouze 4 svíčky, ale 5 svíček. Ta poslední, pátá, by měla být bílá. Tato svíce je zasvěcená Kristu a zapaluje se na Štědrý den. Faktem je, že adventní svícen s pěti svícemi dnes už jen stěží někde uvidíte. Lidé se již nedrží ani tradičních barev svící.

Betlém
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Advent je sváteční období plné klidu a pohody

Advent

Čtyřtýdennímu období před Štědrým dnem se říká advent. Samotné slovo advent pochází z latinského adventus, což znamená příchod nebo očekávání příchodu Spasitele. V Evropě se oslava adventu ve spojitosti s křesťanstvím objevila někdy v 5. století. Počet adventních nedělí se však prosadil až v 10. a 11. století. Od té doby je advent spojen se čtyřmi nedělemi, původně jich bylo ale šest. Pravdou také je, že toto období bylo pro lidi významné nejen v době, kdy se šířilo křesťanství. Oslavy, které v tomto období probíhaly, jsou známé již více než 2500 let. Šlo o tzv. Saturnálie, čili slavnosti Saturna, boha úrody, kdy lidé oslavovali návrat slunce, které po zimním slunovratu prodlužovalo svůj pobyt na obloze a dávalo lidem naději na nové probuzení přírody. S těmito svátky byly spojeny různé zvyky a tradice, které přetrvaly dodnes, jen splynuly s těmi křesťanskými.

Pečení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V době adventu se uklízí, peče a zdobí a vše se chystá na Vánoce

Advent letos začíná 1. 12., ale vzhledem k pohyblivosti kalendáře, může v souvislosti s úplňkem začínat v době mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Čtvrtá neděle pak může vyjít i na Štědrý den.

Adventní čas
Jedním ze známých adventních symbolů je adventní kalendář (Zdroj: Depositphotos.com)
Netradiční svícen
Moderní umění nabízí i jiné pojetí adventních dekorací (Zdroj: Depositphotos.com)

Význam adventu

I když to tak nevypadá, ve skutečnosti by měl být advent časem duchovního zklidnění, zpomalení, postění se, pokání a rozjímání. A proto lidé v tomto období nejedli maso. Nepořádaly se žádné taneční zábavy, hostiny, ani svatby. Soustředili se na přizpůsobení se prodlužujícím se temným nocím. Jedním z největších úkolů adventu byla příprava na příchod Spasitele. Takže v té době docházelo k velkému uklízení, kdy se skutečně gruntoval celý dům, a i když se lidé postili, pekly se dobroty, které pak přišly štědrovečerní tabuli. Dále se také dralo peří, šilo, pletlo se, předlo a tkalo. Každé ráno pak věřící chodívali do kostela a zpívali roráty. Dodnes se dochovalo například zpívání koled. Na rozdíl od dnešních dnů, kdy řada domácností je vánočně vyzdobena již v listopadu, se kdysi netradovala tak časná výzdoba. Vyzdobené nebyly ani kostely. Ty byly zdobeny pouze v rámci oslav Gaudete, k níž dochází o stříbrné adventní neděli. Teprve až po této neděli se začalo zdobit i obydlí.

1.svíčka
Advent si připomínáme i zapalováním svíček na adventním věnci (Zdroj: Depositphotos.com)
Betlémská hvězda
Betlémská hvězda značí příchod Spasitele (Zdroj: Depositphotos.com)

Symboly adventu

Sváteční doba adventu je protkána celou řadou tradic, zvyků i symbolů. K těm nejznámějším patří adventní věnec, adventní kalendář, barborky, zpívání koled a rozsvícené svíce. K tradičním barvám adventu patří fialová, purpurová a později také černá. Modrou barvu v době Vánoc preferovala protestantská církev. Někdy se ve spojitosti s Vánocemi také objevila i bílá, růžová a zlatá. Zlatá je spojena se zlatem, jež do Betléma přinesl jako dar jeden ze tří králů. Jde rovněž i o symbol věčného života. Zapomenout bychom neměli ani na zelenou, která je symbolem života a narození Ježíše Krista. Červená pak přestavuje jeho krev a smrt. Kombinace červené a zelené je symbol pro Kristovo zmrtvýchvstání.

Vánoce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při první adventní neděli jsou už vánoce za dveřmi

Publikováno: 1. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová