reklama

Adventní kalendář pro každého

Adventní kalendář patří k hlavním symbolům adventu. V současné době funguje jako metr, s nímž se odpočítávají dny zbývající do Vánoc. Milují ho nejen děti, ale i dospělí. Adventní kalendář si sice můžete koupit, ale pokud chcete svým dětem udělat skutečnou radost, tak jim nějaký sami vyrobíte. Nevíte, jak na to? Ukážeme vám, že to není nikterak těžké. Máme tu pro vás jeden návod na nadčasový adventní kalendář.

Adventní kalendář si můžete doma vyrobit sami podle vašich představ (Zdroj: Adriana Dosedělová)

 Dříve však, než se do něho pustíme, ještě odhalíme tajemství adventního kalendáře.

Adventní kalendář

Adventní kalendář v současné době tvoří 24 políček. Každé z nich je přitom naplněno nějakou sladkou drobností. Obvykle jde o čokoládu, ale v případě doma vyrobených adventních kalendářů je to jen na vás, čím je naplníte. V poslední době jsou oblíbené i adventní kalendáře pro dospělé nebo pro zvířátka. Takové kalendáře pak mohou být naplněny také různou kosmetikou, alkoholem nebo pamlsky pro mazlíčky.

Advent
Advent je dodnes brán jako jeden nejdůležitějších svátků v roce (Zdroj: Depositphotos.com)

Historie adventního kalendáře

I když je adventní kalendář dnes jedním z hlavních symbolů adventu, nemá za sebou příliš dlouhou historii. Vůbec první známý adventní kalendář totiž vznikl teprve v roce 1851. První tištěný kalendář pak světlo světa spatřil o 57 let později. Tento kalendář přitom ještě neměl otevírací okénka. Takový se začal vyrábět ještě později. Zpočátku v okýnkách nebyla ukryta čokoláda, ale obrázky, verše a citace z bible.  Jeho původním úkolem totiž bylo, připomínat dětem vánoční události z bible a adventní poselství. K útlumu adventních kalendářů u nás došlo v průběhu druhé světové války. Po jejím skončení se k nim lidé postupně začali vracet, ale spíše si je vyráběli sami a dělali si je podle vlastních představ. Právě tehdy se adventní kalendář začal šířit do dalších zemí světa. Církevní podtext se nakonec zcela vytratil.

Kalendář
Adventní kalendář je veden do 24. prosince (Zdroj: Depositphotos.com)

Co na výrobu takového adventního kalendáře budete potřebovat

 • věšák nebo svazek větví (efektní je například kroucená vrba)
 • zhruba 1 metr zeleného chvojí, cesmíny či jiné stálezelené rostliny
 • LED světýlka
 • zelenou stuhu
 • kovou hvězdu
 • andílka nebo nějakou jinou figurku
 • motouz
 • nůžky
 • 24 svačinových pytlíků
 • modrý hrubý fix
 • lepidlo
 • tavnou pistoli
 • děrovačku
 • náplň do pytlíků
Suroviny
Nejprve si shromážděte všechny potřebné suroviny a pomůcky (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pomůcky
Nezapomeňte na dobré nůžky, děrovačku a látkové kapsičky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup práce

Na větve naviňte zelené chvojí.

Větvičky
Vyberte si svazek silných prutů (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na oba konce větví přivažte zelenou stuhu. Poslouží k následnému zavěšení.

Dekorace
Svazek prutů svažte a oviňte stuhou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na větve naaranžujte světýlka. Zapínání světýlek tavnou pistolí připevněte na zadní stranu větví. Vezměte 24 svačinových pytlíků a nůžkami jim vyrobte střechy. Ustřihnout je můžete v různé výšce. Stříhat můžete i do obloučku. Jen berte v úvahu, že se vám do nich musí vejít nějaká náplň.

Domečky
Kapsičky ve tvaru domečků vybarvěte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Všechny vytvarované svačinové pytlíky pomalujte modrým fixem. Vytvořte z nich originální ulici o 24 domech. Na každý pytlík a dům nezapomeňte napsat číslo od jedné do dvaceti čtyř. Vytvořte ve středu jejich vrcholu dírku pro protažení motouzu. Naplňte domečky obsahem.

Sladkosti
Do každého domečku ukryjte sladkost (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nastříhejte motouz na 24 kousků. Každý protáhněte okem na domečku. V případě potřeby okraje zafixujte lepidlem. Jednotlivé domečky navažte na věšák. Věšák dozdobte drobnou dekorací. Já použila malého andílka a nahoru do úvazu jsem přidala kovovou hvězdu.

Závěs
Hotový adventní kalendář můžete použít i jako zajímavou dekoraci (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Náš tip

Tento adventní kalendář můžete používat i několik let. V následujícím roce pouze vyměníte baterku do světýlek a vytvoříte novou várku pytlíků. Pokud jste kreativní, můžete každý rok tvořit jiné typy vzorů.

Publikováno: 2. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová