reklama

Skalára, královna mezi akvarijními rybami

Skalára je velmi krásná akvarijní ryba. Jde o nefalšovanou královnu mezi obyvateli akvárií. Ačkoliv patří do čeledi dravých druhů, je velmi klidná a perfektně se snáší s mnoha dalšími druhy. Jaké akvárium skaláry vyžadují? Jaké hodnoty by měla mít akvarijní voda, aby rybky dlouhodobě prospívaly?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Duhová skalára je královnou mezi akvarijními rybkami (Zdroj: Depositphotos)

Skalára amazonská (Pterophyllum scalare) je velmi oblíbenou a snadno chovatelnou akvarijní rybou. Původní šedá forma této známé rybky pochází z klidných vod Amazonie, dnes se kromě této barevné formy nabízejí i vyšlechtěné druhy, z níž nejznámější jsou mramoroví a zlatí jedinci. Avšak co se týká náročnosti chovu v rámci jednotlivých kříženců, šlechtění jedinci mají mírně vyšší náročnost na stabilitu prostředí v akváriu, hlavně co se týká teploty vody.

Hejno skalár
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velké akvárium je pro skaláry nutnost

Skalára a prostředí pro chov

Skaláry vyžadují velká, a hlavně vysoká akvária s velmi čistou vodou. Výška chovné nádrže je nutná k tomu, aby rybky dobře prospívaly a narostly jim krásné ploutve. Skaláry ale nemají jinak žádné specifické nároky na složení vody. Stačí jim běžná voda z kohoutku, která má neutrální pH. Kyselá voda je problém, protože v ní dojde velmi rychle k rozvoji napadení rybek krupičkou, což jsou bílé tečky, které se začnou tvořit na šupinách. Případná léčba je ale účinná, je však zapotřebí zasáhnout včas a udržovat pH na neutrální reakci. Co se týká osázení rostlinami, pak nejvhodnější je husté osázení u zadní stěny akvária, aby vpředu zbylo dost místa pro plavání. Skaláry velmi vyniknou ve vodě, do které přidáte ještě rašelinový výluh. Z rostlin se obecně nejvíce pro chov osvědčily šípatkovce, při dlouhotrvající dobré kondici dospělých jedinců se tak můžete dočkat i nakladených jiker a následně vývinu plůdku.

Skalára
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Skaláry v akváriu s hustým osázením rostlinami

Při chovu skalár udržujte teplotu vody kolem 25 °C, pořiďte si výkonnou filtraci, aby byla voda stále perfektně čistá. Pokud chcete navodit atmosféru původních přírodních biotopů, pak jsou vhodnější dvě méně výkonné filtrační jednotky, nainstalované v nádrži proti sobě. Příliš velký proud vody způsobí pozvolné ochlazování vody a například v zimě pak musí topné těleso spotřebovat víc elektrické energie, aby se voda prohřála zpět na původní teplotu, která je na zařízení nastavena. Filtrační náplň čistěte vždy jednou měsíčně.

Tmavá skalára
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Původní pruhovaný druh skaláry již dnes téměř vymizel

Krmení

Skaláry patří do čeledi vrubozobcovitých, jde tedy o dravce, který má rád rozmanité krmení. Časté střídání různých druhů stravy podporuje dobrý zdravotní stav a krásné vybarvení. Klasická vločková krmiva jsou základ, k tomu však přidávejte živé krmení v podobě nitěnek nebo planktonu z rybníka, obchody s krmivy nabízí třeba i mražené patentky, které představují výborný výživový doplněk.

Zlatá skalára
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Skalára, její zlatá forma

Snášenlivost s ostatními rybami

Skaláry jsou velmi mírumilovné ryby a bezproblémově žijí spokojeně mnoho let ve společnosti dalších klidných druhů. Ideální je pro osádku akvária využít další jihoamerické druhy, jako jsou tetry, neonky nebo fantomové. Lov neonek skalárami je především zažitou konspirací než skutečnou pravdou. Avšak v době kladení jiker mohou být mírně agresivní, proto je hustý porost nutný, aby se ostatní rybky mohly ukrýt. Naprosto nevhodné je společenské akvárium, kde jsou se skalárami parmičky. 

Žíhaná skalára
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Skaláry čítají mnoho barevných variant

Publikováno: 1. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček