reklama

Jak zatočit s hlodavci v našich domech a bytech

Hlodavci, pokud se zrovna nejedná o domácího mazlíčka, nejsou v našich domácnostech právě vítanými hosty. Přemnožení hlodavci dokáží napáchat spoustu škod a jejich výskyt představuje i zdravotní rizika. Povinnost pravidelné deratizace nám navíc ukládá zákon. Možností, jak zatočit s hlodavci v našich domech a bytech je hned několik. Jaké, se dozvíte v následujícím videu a článku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rizika při výskytu hlodavců

Hlodavci nejen, že mohou páchat značné škody na našem majetku, ale představují také poměrně velké zdravotní riziko. Přenáší celou řadu onemocnění: leptospirózu, tularémii, klíšťovou encefalitidu, žloutenku či různá horečnatá onemocnění.

Jedna myš domácí může mít najednou až 12 mláďat, a to v případě, když zabřezne až 5x do roka, představuje již pořádné množství myší! Ty se pak množí neuvěřitelnou rychlostí dále. Obdobné riziko přemnožení je i u krys, potkanů a hrabošů.

Důležitá je prevence

Vždy platí, pořekadlo, že: „Požáru je předcházet, než ho hasit“, a nejinak je tomu i u hlodavců. Nenechávejte nikde zbytky potravy, které by je mohly lákat. Při vaření, zejména venku, dbejte na pečlivý úklid.

krájení chleba
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Při boji s hlodavci je důležitá prevence - zejména při venkovní přípravě potravy je potřeba zajistit důkladný úklid a nikde nenechávat zbytky

Provádějte pravidelnou kontrolu bytu, domu, chaty nebo chalupy. Otvory v podlaze, stěnách a ve stropech je nutné utěsnit. Hlodavec se dokáže protáhnout i neuvěřitelně malou skulinou. Ideální je otvor vyplnit například betonem s kousky skla – měkčí materiál vám moc nepomůže, protože ten dokáží hlodavci hravě rozkousat.

Pokud objevíte výkaly hlodavců, pak je nutné jim vyhlásit válku. Zákon nám dokonce ukládá povinnost hlodavce likvidovat. To platí zejména pro bytová družstva, ale i majitele rodinných domů a chat. Je nutné provádět pravidelnou deratizaci, jinak se vystavujete riziku udělení nemalé pokuty.

Možnosti hubení hlodavců v našich domech a bytech

Možností, jak zatočit s hlodavci je hned několik. Někdo si vystačí s klasickou pastičkou, jiný využívá živolovné pasti, ultrazvukové nebo pachové plašičky. U domů často chováme přirozeného predátora, který si s hlodavci poradí, a sice kočku. Účinných možností je ale ještě více.

kočka na lovu
Přirozeným predátorem vůči hlodavcům jsou kočky (Zdroj: archiv FTV Prima)
pastička na myši
Tradičním pomocníkem při hubení hlodavců je pastička na myši, její účinnost však není příliš vysoká (Zdroj: archiv FTV Prima)

Naše babičky například využívaly mátový olej, listí z ořešáku, česnek, heřmánek, hřebíček nebo levanduli. V dnešní době je však praktičtější sáhnout po moderních přípravcích na hubení hlodavců.

nástrahy na hlodavce
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
V dnešní době jsou nejúčinnějšími prostředky na hubení hlodavců rodenticidy

Osvědčenými přípravky na hubení hlodavců jsou tzv. rodenticidy. Ty lze využívat celoročně – tedy i v zimním chladnějším počasí. Existují již hotové nástrahy v podobě pasty či kapslí, které stačí umístit do deratizační staničky. Využít je lze jak v interiéru, tak i v okolí domu. Vždy je však nutné sáhnout po přípravku, který je určený přímo do domácnosti, například osvědený přípravek na hubení myší Rodicum Alpha. K venkovnímu použití i na větší hlodavce a hraboše v okolí domu je pak ideálním přípravkem Rodicum extra.

rodenticidy na hlodavce
Odlišný druh nástrahy použijte do domácnosti, jiný pak do zahrady a přilehlého okolí domu (Zdroj: archiv FTV Prima)
hubení hlodavců
Rodenticidní přípravek na hubení hlodavců k venkovnímu použití působí za několik dní (Zdroj: archiv FTV Prima)

Deratizační staničky s nástrahou umístěte na místa, kde se hlodavci vyskytují. Venkovní nástrahy účinkují zpravidla až za několik málo dní. Hlodavci jsou nesmírně chytří a v případě, že by se například hraboš otrávil ihned po pozření nástrahy, další by se již staničce velkým obloukem vyhnuli.

stanička s nástrahou na hlodavce
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Staničku s nástrahou umisťujte do takových míst, kde se hlodavci vyskytují ve zvýšené míře

Přípravky na hubení hlodavců a domácí mazlíčci

Majitelé domácích mazlíčků, psů, ale i rodiny s malými dětmi se často obávají, že při využití rodenticidů sice vyhubí nechtěné hlodavce, ale že se může přiotrávit i jejich mazlíček nebo dokonce dítě.

Tyto obavy jsou však zbytečné. Rodenticidy obsahují látku, tzv bitrex, která je neuvěřitelně hořká a není možné ji pozřít. Naopak hlodavcům nevadí a nástraha navíc obsahuje atraktant, který je naláká. Pro hlodavce se tak z nástrahy stává neodolatelná pochoutka.

pastička na myši
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Mrtvého hlodavce se nikdy nedotýkejte holýma rukama

S mrtvým hlodavcem také zacházejte obezřetně. Nikdy se ho nedotýkejte holýma rukama.

Publikováno: 2. 12. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková