reklama

Vánoční cibuloviny na našem stole

Málokterá domácnost neozdobí slavnostní stůl vánoční hvězdou nebo bramboříky. Obě rostliny mají u nás ve spojení s Vánocemi již dlouhou tradici a zejména vánoční hvězda je v jiném období prakticky neprodejná. Kromě těchto dvou pokojovek ale existuje celá řada květin, které mohou vkusně zdobit váš prostřený stůl.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční cibuloviny jsou velmi oblíbenou dekorací na štědrovečerním stole (Zdroj: Depositphotos)

Vánoční cibuloviny 

Narcisy

V poslední době se však velmi rychle dostávají do popředí i rychlené cibuloviny, terminované speciálně pro toto období. Zejména o drobnokvěté narcisy je nebývalý zájem.Tato obliba vyplývá především z jednoduchosti jejich pěstování. Cibule jsou v prodeji již preparované, to znamená, že prošly určitým obdobím nízkých teplot, které potřebují pro založení květu prodělat. Navíc se jedná o speciálně vyšlechtěné druhy, které se ani nedají venku pěstovat. Jsou dělané pro místnosti a taká jejich habitus je kompaktní, nevytahují se za světlem a nepadají. Naším úkolem je pouze výsadba a to na začátku prosince, nejlépe na Mikuláše.

Cibule vánočních narcisů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Cibule narcisů začnou v teple rychle klíčit

Misku s cibulovinami rovnou umístíme do místnosti, kde potom vykvetou. Volíme raději pokoj s teplotou okolo 20 °C, nejlepší je místo na okně, kde je dostatek světla. Tyto narcisy patří k vůbec k těm nejdekorativnějším vánočním rostlinám a neměly by v žádné domácnosti chybět. Jejich tradičně bílá barva byla nedávno doplněna i o kultivar zlatožlutý. Pěkná kompozice se dá vytvořit právě kombinací těchto dvou barev. Samotné výsadby se nikdo nemusí bát. Stačí nám k tomu obyčejná miska nebo mělčí květináč, který naplníme substrátem s podílem písku. Cibulky se vysazují tak hluboko, aby ze zeminy koukala špička cibule. Sázíme je poměrně hustě, asi 3 cm od sebe. Misku ze shora zavlažíme a pravidelně zaléváme. Substrát musí zůstat vlhký, ale v podmisce se nesmí hromadit voda.

Výsadba narcisů do misky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Narcisy se sázejí z cibulí

Pokud bychom chtěli rychlit cibuloviny, které nejsou takto připravené, nebo jedná-li se o klasické zahradní odrůdy, je postup jiný. Začínat se musí poměrně brzy, a to již v srpnu. Celková doba rychlení se pohybuje okolo 14 týdnů. Nejprve je 10 týdenní doba chladných teplot. Pro tuto fázi se hodí temný sklep, s teplotou 4 - 6 °C. Zde dochází k zakořenění. Poté následuje 2 - 4 týdenní fáze nakvétání při teplotě 15 °C.

Vánoční narcisy
Na vánočním stole budou narcisy oživením (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vánoční narcis
Narcisy nemusí být jen poslem jara (Zdroj: Ludmila Dušková)

Tulipán a hyacint musí mít tmu, ostatní jsou na světle. Teprve v době, kdy se začnou objevovat poupata, se přenesou do pokoje, kde vykvetou nebo jdou do prodeje. Těsně před Štědrým dnem si tedy můžeme koupit ty, které chceme. Ovšem radost, kterou nám přinesou narcisy vlastnoručně zasazené a vypěstované je neporovnatelné s těmi koupenými. A navíc tyto narcisky velmi příjemně a dlouho voní.

Publikováno: 2. 12. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková