reklama

Veselé a praktické háčky do koupelny

Háčky mohou být funkčním a designovým doplňkem každé koupelny. Při jejich výběru jsou důležitá kritéria. Především jde o účel použití. Měli bychom mít na paměti, že koupelna je místem s vyšší vlhkostí a tudíž musíme zvažovat i vhodné připevnění háčků - obyčejné samolepící z tržnice udělají sice parádu, ale svému účelu asi nedostojí.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Háčky v koupelně je potřeba velmi pečlivě připevnit (Zdroj: Depositphotos)

Kritéria na použití háčků v koupelně

Zda bude háček použit na pověšení malého či velkého ručníku, osušky či županu nebo jestli na háček zavěsíme kulmu, fén nebo ionizační kartáč. Důležitým kritériem bude voděodolnost. V neposlední řadě bude podstatné, na jaký podklad budeme háček dávat, případně za co háček zavěsíme a jakou zátěž je schopen unést. Zaměříme se i na materiál, rozměr háčku, design a barevné provedení.

Jednoduchý háček
Jednoduchý háček (Zdroj: Šárka Miškovská)
Plastový háček lepící
Plastový háček lepící (Zdroj: Šárka Miškovská)

Samolepící háčky

Tyto druhy háčku je vhodné nalepovat na hladký povrch, jakým jsou keramické dlaždičky, obklady nebo skleněné výplně, plastové desky nebo nerez. Nevhodným povrchem bude kámen, který je velmi často nepravidelný. Jejich připevnění je velmi jednoduché. Háček je vybaven oboustrannou samolepící páskou, která se po sloupnutí vrchní vrstvy velmi snadno přilepí na zvolené místo.

Gumový háček
Gumový háček (Zdroj: Šárka Miškovská)
Barevné háčky
Barevné háčky (Zdroj: Šárka Miškovská)

Materiál je často zvolen z plastu nebo hliníku. Některé háčky mohou být opatřeny speciálním lepidlem. Pozor musíme dávat na jemné povrchy, jakým je malba nebo tapeta, protože odlepením můžeme tento povrch poškodit.  Maximální nosnost není příliš velká, pohybuje se okolo cca 0,5 kg.

Koupelnové háčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pověsit ručníky můžeme na samostatné háčky

Samodržící háčky

Připevnění těchto háčků, které jsou většinou plastové, je velmi jednoduché. Jsou opatřeny úchytkou, která se jednoduchou manipulací přisaje ke stěně.  Mohou být i z pozinkované oceli. Opět volíme rovné povrchy, jako jsou dlaždičky, sklo nebo plastové desky. Na nerovném povrchu háček držet nebude. Maximální nosnost se pohybuje okolo cca 2 kg.

Samolepící háčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Malé háčky se dají přilepit pomocí oboustranné pásky

Navrtávací háčky

K jejich připevnění budeme potřebovat vědět, na jaký materiál je budeme připevňovat. Podle toho zvolíme příslušné nářadí a upevňovací kování.

Háčky do koupelny
Háčky do koupelny (Zdroj: Šárka Miškovská)
Připevnění háčků
Háčky a věšáčky se dají přivrtat (Zdroj: Depositphotos.com)

Háčky jsou nejčastěji vyrobeny ze zinku, hliníku, oceli, mohou být poniklované nebo chromované.

Chromový háček
Chromový háček (Zdroj: Šárka Miškovská)
Kovový dvojháček navrtaný
Kovový dvojháček navrtaný (Zdroj: Šárka Miškovská)

Některé typy mohou mít skryté kování nebo mohou být sklopné. Zatížení těchto háčků je několik kilogramů.

Závěsné háčky

Nejčastěji se umisťují tyto háčky vedle umyvadla, na radiátor nebo na dveře koupelny. Jsou velmi praktické, neboť k jejich připevnění nepotřebujeme žádné nástroje ani lepidla. Jsou vhodné do velmi malých koupelen, kde nemáme dostatek prostoru. Nejčastěji jsou vyrobeny z nerezavějící oceli nebo hliníku. Zatížení těchto háčků je několik kilogramů.

Závěsné háčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Závěsný háček použijeme tam, kde není jiná možnost ukotvení

Publikováno: 19. 11. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská