reklama

Závěsná dekorace na okno a její snadné připevnění

Závěsné dekorace na okno patří k oblíbeným a vyhledávaným. Dokáží ozvláštnit nejen okno, ale i celý interiér. Problém však bývá s jejich připevněním. Běžně dostupné lepicí pásky nevypadají na okně zrovna nejlépe a mohou po sobě zanechat stopy. Také s připevněním dekorací na okno bojujete? Máme tu pro vás několik tipů a triků, které vám pomohou tento problém zvládnout.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Závěsná dekorace na okno dokáže podtrhnout interiér (Zdroj: Depositphotos)

Závěsná dekorace na okno může mít mnoho podob

Závěsná dekorace na okno je poměrně široký pojem. Může mít totiž mnoho podob. Může jít o vnitřní, ale i o venkovní dekoraci, jež může být vyrobena z rozličných materiálů. Každá takováto dekorace proto při připevňování vyžaduje individuální přístup. Pravdou však také je, že nejčastější okenní závěsnou dekorací jsou různé věnce. Pojďme se tedy podívat, jak takový věnec na okno připevnit.

Závěsné háčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vánoční věnec zavěšený na okně zvenčí

Jak na okno zavěsit věnec

Nejjednodušším způsobem zavěšení věnce na okno je ten, kdy se prostě zavěsí na kliku, která slouží k otevírání okna.
Mnohem efektivnější způsob věšení věnce pak využívá uzel na stuze. Věnec na okno zavěsíte tak, že konce stuhy nejprve pevně zauzlujete (uzel by měl být větší) a pak jej vlastně do okna přivřete. V případě, že chcete, aby věnec visel zvenčí, uzel bude uvnitř. Pokud bude věnec uvnitř, uzel by měl zůstat venku. Důležité u tohoto věšení je správné vycentrování a udržení délky. Tento způsob závěsu je vhodný jen v místech, kde neotvíráte okno.

Věnec na okně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Věnec na okně doladí vánoční atmosféru v pokoji

Další možností je připevnění věnce přímo na okno. To je možné v případě, že jeho spodní plocha není zaoblená, ale rovná. Pravdou sice je, že věnec na okno v reálu nezavěsíte, ale bude to tak na první pohled vypadat. Věnec na okno přilepíte s pomocí speciálních oboustranných lepicích pásek, které jsou určeny k lepení dekorací na okno. Tyto pásky jsou schopné udržet dekorace do dvou kilogramů. Sehnat je můžete v dobrých hobby marketech. Kouzlo těchto pásek spočívá v tom, že z jedné jejich strany odstraníte papír a přilepíte je na věnec. Pak je nutné odstranit krycí papír z druhé strany pásky a nalepit věnec na okno. Přitlačit ho k povrchu, kde je zapotřebí ho chvilku podržet. V případě, když budete chtít dekoraci odstranit, stačí zatáhnout za přečnívající část pásky. Páska se pak snadno odlepí, a to vše bez toho, aby nějak poškodila povrch nebo zanechala stopy. Před lepením vám doporučujeme okno nejprve odmastit.

Drobné dekorace
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Existuje řada možností, s nimiž můžete na okno zavěsit různé dekorace

Další možností zavěšení věnce, ale i jiné dekorace (třeba také girlandy i osvětlení) na okno, je použití speciálních lepících háčků. Pozor, musí jít skutečně o háčky, které slouží k lepení dekorací na okno. Dají se pořídit v hobby marketech. Takovéto háčky jsou obvykle průhledné, takže po nalepení nejsou takřka vidět. Na okno se přilepí tak, že z jejich spodní strany odstraníte ochrannou pásku a háček přitlačíte alespoň na 5 sekund na okno. Na ně pak můžete zavěsit věnec nebo jinou dekoraci. I zde je vhodné nejprve okno odmastit.

Závěsné očko
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomocí očka a slabého provázku se dá věnec zavěsit na okno

Jak připevnit na okno jiné dekorace

  • V případě, že máte záclony nebo závěsy, tak k zavěšení dekorací na okno můžete využít i garnýž.
  • Slyšeli jste již o kontaktním papíru? Jde o poměrně žhavou novinku, kterou můžete použít k výrobě různých ozdob. Snadno se lepí na sklo, a když ji budete chtít odstranit, půjde to snadno.
  •  A poslední méně známou možností zavěšení dekorací na okno je s pomocí speciální rozpěrné tyče, která se vyšroubováním zafixuje ke stěnám okna. Na takovou tyč pak mohou zavěsit lehčí dekorace. Tyč seženete v lepších hobby marketech za pár korun.

Publikováno: 18. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová