reklama

Upevnění předmětů na stěnu bez vrtání

Upevnění věcí na zeď bez vrtání bylo ještě před několika lety nesplnitelným přáním. Dnes je tomu jinak. Dokonce existuje hned několik možností, jak různé předměty v bytě připevnit bez toho, abychom museli do ruky vzít vrtačku. Nevěříte? My vás o tom přesvědčíme. Pojďte se na to podívat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Upevnění bez vrtání dnes už není nemožné, přesvědčte se o tom v případě zrcadel (Zdroj: Depositphotos)

Upevnění bez vrtání je skutečně reálné. Už se nemusíte bát poškozených kachliček, děr ve stěnách nebo spadlé omítky. Mohou za to moderní technologie, s nimiž dokážete na stěnu připevnit různé předměty. A zvládne to i naprostý amatér, jemuž stavební práce absolutně nic neříkají.

Vrtání
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mnoho předmětů je potřeba do zdi přivrtat

Věšáky, mýdlenky, obrázky a jiné drobnosti

V domácnosti se na zeď nejvíce připevňují různé drobnosti jako věšáky, mýdlenky, držáky na toaletní papír, háčky na ručníky a utěrky a obrázky. Pokud se při jejich připevňování chcete vyhnout hřebíkům a šroubkům, doporučujeme vám, abyste sáhli po speciálních lepicích páskách. Tyto oboustranné lepicí pásky si můžete nastříhat na různě velké čtverečky nebo pruhy, což vám usnadní lepení. Lepení s nimi probíhá tak, že se z nich odstraní nejprve jedna ochranná vrstva, která se nalepí na daný předmět, jež chcete pověsit a následně pak druhá ochranná vrstva. V následujícím kroku se předmět vezme a přitiskne se na vytyčené místo. Po chvíli držení by mělo být hotovo. Pokud chcete lepit tam, kde je vlhko (třeba v koupelně), použijte k tomu pěnové montážní pásky.

Doplňky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Drobnosti nemusíte na stěnu připevňovat vrtačkou, zkuste to s pomocí lepících pásek

Čím připevňovat těžší předměty?

Také lepicími páskami. Na českém trhu jsou dnes k dostání i pořádně bytelné lepicí pásky, které jsou schopné udržet i několik kilogramů. Ano, zvládnou udržet dokonce i zrcadlo nebo poličku. Jde o profesionální pěnové pásky, které jsou schopné unést i zátěž o sto kilogramech. Jejich velkou výhodou je i snadná manipulace. Zrcadlo s nimi nalepí i naprostý laik. Pozitivní u nich rovněž je, že jak snadno se nalepí, tak snadno se i odstraní, pokud je to potřeba, a to bez poškození podkladu. Při nákupu těchto lepicích pásek je však důležité, abyste si četli, co má napsáno na obalu. Těchto lepicích pásek je totiž mnoho a mohou se od sebe lišit svým určením i nosností.

Lepení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lepící pěna umožní přichytit na zeď izolační desky

Správné lepení pásky

  • Aby vše dobře drželo, je nutné při lepení postupovat přesně, jak je uvedeno na obalu.
  • Základem úspěchu při lepení je důkladné očištění povrchu před jeho lepením. Pozor, nevystačí však povrch pouze otřít hadříkem, ani omýt běžným saponátem, nutné je pořádně předmět odmastit s pomocí čistidla založeného na bázi alkoholu.
  • Pásky je nutné lepit kolmo k podlaze, nikdy ne podélně.
  • Nastříhejte je na kratší a delší pásky, které nalepte po celém obvodu předmětu.
  • Aby se páska k předmětu dobře přilepila, přitlačte ji v každém bodě po dobu pěti sekund.
Lepící páska
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomocí oboustranné lepící pásky udržíme předměty na zdi bez problémů

Jak na stěnu připevnit obrázek bez vrtání a přitloukání hřebíku?

Vedle použití speciální oboustranné lepicí pásky můžete použít i speciální lepidlo Liquid Nails. Lepidlo se na menší lehký obrázek nanáší v podobě malých teček a u těžkých obrazů pak v podobě pásků. Po nanesení lepidla obrázek pořádně přitiskněte na stěnu. Obrázky můžete lepit i s pomocí použití speciálních lepicích háčků, které fungují podobně jako výše zmíněné lepicí pásky. A stejně tak můžete lepicí pásku přilepit na proužek suchého zipu. Tím pak připevníte obrázek.

Obrázky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zkusili jste obrázky na zeď přichytit suchým zipem?

Jak pověsit záclony bez vrtání?

Ano, i záclony je možné pověsit bez vrtání, tedy v případě, že k tomu použijete rozpěrné tyče. Ty se rozpínají ode zdi ke zdi. Jsou snadno dostupné. Prodávají je takřka v každém hobby marketu nebo obchodě s bytovým vybavením. V nabídce jsou tyče s rozpěrou od 80 centimetrů až do 220 centimetrů. Tyto rozpěrné tyče se hodí především do výklenků. Tyto tyče jsou schopné udržet záclony a lehčí závěsy. V obchodech je prodávají i s příslušenstvím.

upevnění záclon
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Záclony můžeme navléknout na rozpínací tyč

Vakuový systém

Celá řada předmětů (především těch do koupelny) můžete pořídit se speciálními zámečky. Jejich instalace je pak jednoduchá. Přiloží se na dané místo a aktivuje se jejich zámeček, který odsaje vzduch. Když pak danou věc budete chtít odstranit, zámeček odjistíte.

Koupelnové doplňky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bez vrtání je možné na stěnu pověsit i různé drobnosti

Upevnit předměty bez vrtání je možné i díky moderním lepidlům

Poslední možností, jež vám umožňuje připevnit různé předměty v bytě bez nutnosti použití vrtačky nebo kladívka jsou speciální lepidla. Přesněji jde o polymerová lepidla, která se prodávají v klasických tubách, ale i v tubách s pistolí, jak tomu bývá u silikonů. Tato lepidla jsou odolná i vůči vlhkosti. Lepidla se na povrch nanáší v bodech nebo ve vlnovce. Zapotřebí je počítat i s nějakou dobou k vytvrzení, takže je nutné lepené předměty na určitou dobu zafixovat podložkou nebo lepicí páskou. Je to i otázka budoucí odstraňování lepidla. Tam, kde je lepidlo aplikováno na nesavý materiál, to půjde snadno, ale ze savých povrchů se toto lepidlo odstraňuje o dost hůře. Dávejte si proto na to pozor. 

Lepící pistole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Montážní lepidla mají sílu bizona, udrží i polici

Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová