reklama

Česká paličkovaná krajka - krása, kterou nám závidí celý svět

Paličkovaná krajka je symbolem křehké krásy, jež dokáže vyrazit dech. Paličkování má u nás hlubokou tradici, a tak si možná většina z vás myslela, že paličkovaná krajka je tradičním českým výrobkem. To sice vskutku je, ale ve skutečnosti k nám dorazila až z Kypru. Na rozdíl však od jiných řemesel toto naštěstí nezaniklo. Chcete blíže poznat příběh paličkované krajky? Máme ho tu pro vás.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Paličkovaná krajka ukazuje obrovský um krajkářek i křehkou krásu (Zdroj: Depositphotos)

Příběh paličkované krajky

Podle nálezů počátky výroby paličkované krajky je možné zasadit do starověku. Paličky a krajky byly totiž nalezeny v hrobkách starého Egypta. To však nejsou nejstarší nálezy, ty pochází z Kypru. Právě zde našli nejstarší kostěné paličky, které pocházely ze čtvrtého století. A nutno říct, že jich nebylo málo. Archeologové jich tu našli dobrých 200.

Detail krajky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nad výrobou krajky stráví krajkářky mnoho hodin

Éra paličkované krajky

Pravá éra krajky nastala až s příchodem renesance. Právě tehdy došlo k rozšíření paličkování do celé Evropy. Cesta krajky vedla z Dalmácie přes Benátky. Benátky jsou ostatně vyhlášené pro svou paličkovanou krajku dodnes. Krajka z Burana patří k těm nejdražším na světě. I proto se Itálie označuje za kolébku krajky. Jenomže na paličkovanou krajku si dělají nároky i Španělsko a Nizozemí. K nám se pak paličkovaná krajka dostala z Belgie.

Krajka Burano
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Italská oblast Burano si přivlastňuje prvovýrobu krajek

Paličkovaná krajka v Česku

V Česku se paličkovaná krajka rozvinula především s příchodem renesance, tedy v 16. století. Do té doby se paličkovalo především ve východních Čechách v okolí Vamberka a Rychnova, Orlických hor, v jižních Čechách, na Valašsku a v oblasti Krušných hor. K největšímu rozkvětu paličkování došlo teprve až po třicetileté válce. Přispělo k tomu baroko, kde krajka měla v módě dost důležitou roli. Stala se symbolem majetku a vysokého postavení.

Černá krajka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Černá krajka ukazuje svou dokonalost ve vzoru

V 18. a v 19. století se krajce u nás tak dařilo, že se výrobou paličkované krajky živilo až 50 000 lidí. V té době se stále ještě paličkovalo především doma. Ručně vyráběné krajce se dařilo a ohrožena byla až s příchodem strojové výroby. Nutno ale říct, že to bylo velmi vážné ohrožení, protože v úpadku byla až do konce druhé světové války. K renesanci paličkované krajky došlo až v druhé polovině minulého století.

Paličkovaná krajka ukazuje obrovský um krajkářek i křehkou krásu (Zdroj: Depositphotos)
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Paličkovaná krajka

Co k tvorbě paličkované krajky potřebujete

Na výrobu paličkované krajky potřebujete herduli, kvalitní špendlíky, paličky, pevné nitě, tenký háček a nůžky. Herdule je válec, který slouží jako podložka pro podvinky (předlohy k paličkování), podle nichž se paličkují různé vzory. Herduli si krajkářky vyrábí sami. Jde vlastně o vycpaný válec senem nebo pilinami potažený bavlněným plátnem. Navrchu má ještě i prací potah. Herdule se pak pokládá na stojánek. Na paličky se navíjí nitě. Používají se vždy v páru. A obvykle jich je okolo 40 kusů. Existuje poměrně dost různých typů paliček. Vhodné nitě pro paličkování jsou z lýka, konopí, lnu a umělých vláken. Špendlíky slouží k zafixování krajky na herduli. Paličkovaná krajka se vyrábí překládáním nití navinutých na dřevěných paličkách a umístěných na připevněném vzoru, který je připíchnutý k podušce. Nejtěžší při paličkování jsou začátky a konce. 

Paličky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na paličky se navine silná nit, ze které pak krajka vzniká

Paličkovaná krajka dnes

Paličkovaná krajka dnes je vyhledávaná a žádaná. Již však pro její výrobu nejsou potřebné žádné školy. Existuje spousta kurzů, v jejichž rámci se paličkování můžete naučit. Aktuálně se řemeslu věnují téměř ryze ženy. Paličkované krajky přitom většina z nich vyrábí v rámci svého volna. Jde o koníček, který by je bohužel již neuživil. Profesionálně se paličkování věnuje jen pár lidí. V zemi najdete i několik muzeí paličkované krajky. Jedno je třeba ve Vamberku a druhé v Prachaticích.

Krása krajky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krajky nemusí být pouze bílé

Publikováno: 16. 11. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová