Zkuste si vyrobit jednoduché hodiny ze dřeva

Možná jste se rozhodli změnit ladění interiéru, nebo doplňujete dekorace na chalupu, zkrátka chybí vám hodiny. Ale potřebovali byste je v přírodním designu starého dřeva a ne a ne je sehnat. Tak si je s námi jednoduše vyrobte.

Na výrobu hodin budeme potřebovat samozřejmě hodinový strojek, smrkovou spárovku, akuvrtačku a větší vrtáky do dřeva, opalovací pistoli, přímočarou pilku (nemáme-li, nevadí, nahradíme ji pilkou ruční), ostré dláto, sponkovačku, horní frézku nebo alespoň brusnou houbičku, pravítko, kružítko, řezák, tužku, provaz a šablonu na číslice.

materiál na výrobu dřevěných hodin
Před výrobou si připravte veškerý potřebný materiál (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup výroby dřevěných hodin

Naše hodiny budou dost veliké, mají průměr 40 cm, ale samozřejmě si jejich rozměr přizpůsobíte svému interiéru a místu, kde je pověsíte, podle toho vybírejte i velikost hodinového strojku. Ten můžete sehnat běžně v prodejnách kreativních potřeb, hodinářstvích a hobbyprodejnách.

hodinový strojek
Pokud máte obavu, že neseženete hodinový strojek, zkuste se poohlédnout v kreativních potřebách nebo hodinářstvích (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nejprve jsme si připravili šablonu ze sololitu. Na čtverec se stranami  o něco delšími než 40 cm si pomocí kružítka narýsujeme kružnici, vyznačíme na ní 12 dílů, abychom si vymezili pozici číslic. Číslice si vyznačíme pomocí malé šablony z dřívka od nanuku – tak budou mít všechny stejnou velikost.

rozměření ciferníku
Budoucí ciferník si rozdělte na 12 stejných dílů (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do šablony provrtáme otvory  v krajích číslic vrtákem o průměru 8 mm, což je síla našeho provázku. zkontrolujeme a pak můžeme přenést na smrkovou spárovku.  Šablona nám umožní vrtat do spárovky přímo, bez zbytečného rýsování po dřevě.

římské číslice
Zvolili jsme římské číslice, které se budou pomocí provázku lépe znázorňovat (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Přes šablonu vyvrtáme otvory, do kterých budeme navlékat provaz, tvořící číslice. Smrk je měkký, akuvrtačka si s otvory hravě poradí.

vrtání
Provrtejte otvory číslic, tak akorát na velikost provázku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Poté si spárovku přichytíme svěrkami a přímočarou pilkou vyřízneme kruhový obrys hodin. Dáváme si pozor, abychom plátek v řezu vedli kolmo k materiálu, aby pilka nepodřezávala.

řezání aku přímočarou pilkou
Dbejte na přesnost při řezání (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ostré hrany řezu strhneme brusnou houbičkou. Pokud máme k dispozici horní frézku, zaoblíme celý kraj hodin.

zabroušení hran
Hrany obruste smirkovou houbičkou, případně frézkou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ze zadní strany pak vytvoříme otvor pro zapuštění hodinového strojku. Obkreslíme si jeho tvar, v rozích část materiálu odvrtáme širším vrtákem na panty a zbytek vysekneme ostrým dlátem.

Uprostřed provrtáme otvor na nasazení ručiček na střed strojku.

dlabání do dřeva
Prostor pro hodinový strojek vyhlubte přesně uprostřed (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ještě než nasadíme hodinový strojek s ručičkami a vypleteme číslice, provedeme povrchovou úpravu těla hodin. Rozhodli jsme se vytvořit dojem staršího dřeva, použijeme opalovací pistoli. Celý povrch hodin zlehka opálíme tak, aby vynikla a byla podtržena kresba let.

opalovací pistole
Dokonalou patinu hodin zajistí opalovací pistole (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Kdybychom opalovali hořákem, museli bychom dávat velký pozor, aby se dřevo příliš nespálilo, opalovací pistole má tu výhodu, že se přiblížením a vzdálením lépe dá změnit intenzita tepla a můžeme pracovat jemněji a mít opalovací pistoli ve větší blízkosti k materiálu.

opalovací pistole
Opalovací pistole je k povrchové úpravě mnohem vhodnější než hořák (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Pak začneme provlékat provaz a vyplétat jím číslice. Na zadní straně provaz přichytíme sponkovačkou, konce můžeme ještě zatavit, aby se nerozplétal.

provlékání provázku
Pomocí provázku vyrobte jednotlivé číslice (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Ze zadní strany pak ještě vyvrtáme otvor pro zavěšení, pouze do poloviny hloubky materiálu a vsadíme hodinový strojek.

připevnění hodinového strojku
Poslední finální úpravy (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Nasadíme ručičky, vložíme baterii a hodiny můžeme zavěsit na vybrané místo.

dřevěné hodiny
A teď už jen hotovým hodinám nalézt místo, kde jim to bude nejvíce slušet (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu