reklama

Buďte jako praví indiáni, ušijte si indiánské korálky

A máme tu pro vás další letní indiánskou inspiraci. Tentokrát jde o ozdobu z korálků, za kterou by se nemusel stydět ani krásný a statečný Vinnetou. Technika šitých korálků se objevuje v mnoha kulturách, které své oděvy a rituální předměty zdobily korálkovými symboly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Buďte jako praví indiáni, korálková výšivka vám pomůže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jednou z možností je našívat korálky rovnou na kůži či textil, dnes se často používá také korálkový stávek, ale klasikou v tvoření zůstává motiv ušitý z korálků bez pomoci podkladového materiálu. Ten potom můžete našít na kapsu košile, na čepici, anebo na jelenicový indiánský váček.

Budete potřebovat

  • modré, červené a bílé drobné korálky
  • jehlu na korálky, pevnou nit

Postup

Nejprve nakreslete motiv, který chcete zhotovit. Podle barevného rozkresu pak tvořte, tedy šijte motiv. Hlídejte si, abyste vždy zachovali stejný počet korálků v řadách, hlavně na koncích je třeba dávat pozor na zapomenuté krajové korálky.

Budete postupovat podle barevného schématu
Budete postupovat podle barevného schématu (Zdroj: Jana Šebestová)
Schéma vedení nitě
Schéma vedení nitě (Zdroj: Jana Šebestová)

Navlékněte 12 červených korálků. To je základ. Pak navlékněte ještě dva, které tvoří základ okraje. Vpíchněte jehlu do 11. korálku na niti, navlékněte jeden červený a vpíchněte jehlu do 10. korálku … Takto pokračujte až k prvnímu. Z prvního korálku teď vycházejí obě nitě.

Navlékněte 1 červený korálek, vpíchněte do krajního korálku předchozí řady a pokračujte tak, že vždy navléknete korálek, provlečete nit korálkem předchozí řady, navléknete korálek … tak, aby korálky vždy zapadly do mezírek řady předchozí. Korálky na niti urovnejte do tvaru oboustranného cimbuří. Máte tři řady korálků – prostřední, kterou prochází nit cestou tam i zpět, a okrajové, které mají mezery. Toto je základ pro šitý motiv. Zpočátku se vám může práce kroutit, což je způsobeno nestejně velkými korálky.

Větší velikost korálků způsobí kroucení
Větší velikost korálků způsobí kroucení (Zdroj: Jana Šebestová)

Pokračujte v práci pěkně řadu za řadou, podle celkového nákresu. Pracujte pečlivě a nespěchejte, trpělivost se v tomto případě skutečně vyplatí. Jestliže se vám motiv přece jen zkroutil, nezoufejte, jak vidíte, v průběhu práce se srovná.

Držte se barevného schématu
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Držte se barevného schématu

Pokračujte v šití až k poslední rovné řadě. Potom začněte tvarovat špici tak, že na konci řady vždy dáte o jeden korálek méně než v řadě předchozí.

Špici vytvarujte ubíráním korálků v jednotlivých řadách
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Špici vytvarujte ubíráním korálků v jednotlivých řadách

Motiv končí posledním červeným korálkem. Pokud se vám úplně nedaří zakončení, nebojte se protáhnout nit i několikrát stejnými korálky, jen ať jsou všechny korálky přišité k základu, žádný nesmí odstávat. Nakonec přišijte třásně. Navlékněte za sebou tři červené, jeden bílý, tři červené korálky … za bílým korálkem se vydejte jehlou zpět všemi korálky tak, že bílý tvoří zakončení třásně.

Zakončete čtyřmi třásněmi
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Zakončete čtyřmi třásněmi

Třásně mají být čtyři. Symbolizují čtyři světové strany, čtyři větry.

Zdroj informací: Jana Šebestová

Publikováno: 1. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce