reklama

Jak udělat renovací ze staré skříňky či komody zajímavý designový kousek?

Občas se stane, že narazíme na zajímavý kousek nábytku, který je ale v dost ubohém stavu. Můžeme se pokusit vdechnout mu nový život. Renovace skříňky či komody není nijak náročná, pokud máte prostor, kde se do proměny pustíte, neváhejte. Vyrobíte si nábytek sobě na míru.

i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Renovací dostala skříňka svěží nový vzhled (Zdroj: Marcela Rybecká)

Mnoho lidí rádo navštěvuje bazary s nábytkem, kde mnohdy narazí na opravdu zajímavé a originální kousky. Bohužel většinou je takový nábytek nějakým způsobem rozbitý, má oprýskanou barvu, občas najdeme stopy po červotoči. Přesto nemusíme zoufat. Dnes se pustíme do renovace skříňky, která dostane na konci krásně žlutý odstín, který rozzáří každou šedou místnost. 

Co budeme k renovaci skříňky potřebovat?

  • pastelově žlutou barvu
  • nové úchyty
  • vosk
  • smirkový papír
  • štětec
Renovace před a po
i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Skříňka před renovací a po

Jak při renovaci skříňky postupovat?

Prvním a nejdůležitějším bodem celé renovace je důkladná očista nábytku. Nevíme, co všechno si skříňka již prožila, co na ní zanechalo svůj otisk. Použijeme tedy nejprve jarovou vodu a povrch perfektně omyjeme a necháme oschnout. 

Může se stát, že se po očištění objeví nějaké prasklinky, popř. u šuplíků zůstaly staré dírky po původních úchytech, které už nepotřebujeme, protože hodláme nasadit úchyty s jiným místem přichycení. Zde je vhodné použít tmel určený pro tmelení dřeva. Otvory zatmelíme, špachtlí uhladíme, necháme dle návodu zatvrdnout a lehce přebrousíme. 

Po odstranění prachu z broušení raději znovu skříňku otřeme vlhkým hadříkem a necháme uschnout. Nyní můžeme přistoupit k nanášení barvy. Použijeme vintage barvu, která je vhodná pro nátěr dřeva. Naneseme základní vrstvu a necháme zaschnout. Postupujeme vždy podle návodu na obalu. Chceme-li dosáhnout starého vzhledu, hrany skříňky lehce přebrousíme, aby vystoupila původní tmavá barva. Stejného efektu můžeme dosáhnout opačným postupem, tzv. patinováním. Zde naopak použijeme tmavší barvu, kterou lehce nanášíme na hrany skříňky tak, aby vznikl dojem opotřebení a odřeného nábytku.

Výroba vintage stylu
i (Zdroj: Marcela Rybecká)
Hrany lehce obrousíme na původní barvu

Po zaschnutí všech vrstev můžeme ještě povrch skříňky navoskovat a vyleštit. Díky moderním materiálům se bude na povrchu méně držet prach. Úchytky zvolíme buď v podobné barvě, nebo kontrastní, záleží na tom, jakého chceme docílit vzhledu. V tomto případě jsme použili krásné křišťálové kouličky. Zajímavého výsledku docílíme i přišroubováním kovových zdobených madel například v měděném provedení.

Šuplíky ve vintage stylu
Hrany vypadají jako odřené, základ vintage stylu (Zdroj: Marcela Rybecká)
Nanesení vosku
Navoskováním docílíme lesklého povrchu (Zdroj: Marcela Rybecká)

Inspirace pro čtenáře

Pokud se chystáte na renovaci skříňky či pěkné šuplíkové sestavy, inspirujte se v naší galerii.

Hnědá komoda na nožičkách
Původní vzhled komody (Zdroj: Marcela Rybecká)
Renovace skříňky
Renovace v modrém (Zdroj: Marcela Rybecká)
Stará komoda
Původní vzhled potřebuje renovaci (Zdroj: Marcela Rybecká)
Modrá zrenovovaná komoda
Oživení vhodně zvolenými barvami (Zdroj: Marcela Rybecká)
Původní stolek se šuplíky
Stolek již nevypadá pěkně (Zdroj: Marcela Rybecká)
Citlivě zvolené barvy jsou základem (Zdroj: Marcela Rybecká)
Masivní skříňka s šuplíky
Masivní skříňka s šuplíky původním vzhledu (Zdroj: Marcela Rybecká)
Zrenovovaná skříňka
Skříňka s použitím techniky decoupage (Zdroj: Marcela Rybecká)

Článek byl vyroben ve spolupráci s Marcelou Rybeckou, autorkou všech zdařilých proměn. Její další díla si můžete prohlédnout na webu Tvorivý svet.

Publikováno: 9. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce