reklama

Stylovou skříňku zvládnete zrenovovat za víkend

Starou dřevěnou skříňku, která je i poničená a celkově nevzhledná, nemusíme hned vozit na sběrný dvůr. Pokud ji vyčistíte, přebrousíte a dopřejete jí nový nátěr, může vás pohodlně sloužit další léta. Třeba jako odkládací polička v dětském pokojíčku nebo na chodbě.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Renovaci staré skříňky zvládnete doma (Zdroj: Silva Pokorná)

Nedávno jsme omylem získali jednu starou policovou skříňku. Majitel ji nakonec zpátky nechtěl a dovolil nám s ní naložit podle vlastního uvážení. A my jsme uvážili, že se bude ještě hodit. Zvolili jsme jednoduchou opravu a úpravu, a za jeden víkend byla nová skříňka na světě. Stačilo ji přebrousit, natřít jemnou šedivou patinou a děti skříňku nakonec nazdobili ještě veselými barevnými kruhy. A pokud nás za čas omrzí, jednoduše nálepky sundáme a můžeme ji opět přemalovat.

Pomůcky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pro renovaci potřebujeme brusný materiál, štětce a lak nebo barvu na dřevo

Potřeby pro renovaci:

  • elektrická bruska s brusnými kotouči
  • jemný smirkový papír
  • nátěr vhodný pro dřevo
  • štětce pro natírání
  • mycí houbička pro čištění
  • karton nebo igelit pro zakrytí podlahy

Postup renovace skříňky

1. Broušení

Nejdříve je potřeba skříňku očistit a sundat kovové části. V našem případě to byly vodící lišty pro poličky. Pod skříňku jsme položili rozloženou kartonovou krabici na ochranu podlahy. Pracovali jsme přímo v bytě. Poté jsme celý povrch pečlivě obrousili. Kotoučovou elektrickou bruskou to šlo rychle a snadno. Jediná nevýhoda je, že je hlučná a docela z ní brní ruce.

Broušení
Elektrickou bruskou jde broušení od ruky (Zdroj: Silva Pokorná)
Bruska
Po poctivém broušení je dřevo opět krásně světlé s viditelnou kresbou (Zdroj: Silva Pokorná)

2. Čištění

Po pečlivém obroušení elektrickou bruskou jsme ještě dočistili místa, kam se s kotoučem nedostaneme, a to klasickým smirkovým papírem. Třeba v rozích. Pak navlhčenou a dobře vyždímanou houbičkou celou skříňku utřeme, abychom povrch zbavili prachu z broušení a zbytečně ho nemíchali s barvou či lakem.

Použití smirkového papíru
Brusné kotouče se snadno vyměňují pomocí suchého zipu (Zdroj: Silva Pokorná)
Omytí dřeva
Po broušení vše očistěte navlhčenou houbičkou (Zdroj: Silva Pokorná)

3. Natírání

A můžeme začít natírat. Vždy si pečlivě prostudujte pokyny od výrobce a podle toho pak postupujte. My jsme vybrali vodou ředitelný nátěr Luxol, který dřevu dodá jenom patinovou barvu, tedy zůstane pořád viditelná kresba dřeva. Natírali jsme klasickým štětcem ve směru vláken dřeva. Výrobce doporučuje pro vnitřní použití 1 až 2 vrstvy. Zvolili jsme 2 vrstvy.

Nátěr
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Barvu rozmícháme a natíráme štětcem po směru vláken dřeva

4. Doladění

Podle pokynů má jedna vrstva schnout minimálně 8 hodin. Pak jsme natřeli druhou vrstvu a skříňka už dostala příjemný modro-šedý nádech. Ani druhá vrstva nepřekryla kresbu dřeva a skříňka se tak nestala umělou, ale pořád vypadá přirozeně. Pokud se vám někde povede nanést zbytečně moc barvy, jednoduše ji setřete papírovým ubrouskem.

Finální barva
Druhý nátěr už je výraznější (Zdroj: Silva Pokorná)
Přebytečná barva
Přebytečnou barvu můžeme ubrouskem stáhnout (Zdroj: Silva Pokorná)

5. Sjednocení

Po druhé vrstvě Luxolu je dobré ještě projít celou plochu hodně vyždímanou houbičkou, aby se vrstva laku sjednotila a smazaly se viditelné tahy štětcem. To by na výsledném efektu nepůsobilo hezky. Barva je ředitelná vodou, vlhká houbička jí proto nijak nevadí. Barvu je také možné místo štětcem nanášet přímo houbičkou.

Přebytečná barva
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Viditelné tahy štětcem odstraníte jemně navlhčenou houbičkou

6. Sušení

Schnout by každá vrstva měla 8 až 12 hodin, záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu. Popohnat sušení můžete třeba pomocí fénu, ale bude to zbytečně pracné. Hodí se to pro menší povrchy. Pokud máte elektrický ohřívač, je to také možnost. Přirozené sušení je však mnohem lepší i pro dřevo samotné.

Sušení barvy
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Sušení urychlíme pomocí fénu

7. Zdobení

Na závěr jsme ještě dozdobili skříňku nálepkami na zeď. Objevila jsem je nedávno při úklidu šuplíků, tak dostaly konečně využití. Výhodou je, že se snadno opět sundají a můžou se kdykoliv nahradit jinými obrázky. Skříňka tak může být každé roční období jiná. Teď je barevná stejně jako podzim.

Dekorace
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Nálepky snadno uhladíme pomocí hadříku

Extra tip na závěr

Pokud chcete vytvořit efekt spojených kruhů do řetězu, vždy jednu překrývající část na vrchním kruhu odstraňte. Nůžkami nebo olamovacím nožem opatrně nařízněte okraj těsně kolem spodního nalepeného kruhu a vrchní kousek sundejte. Kruhy pak budou vypadat jako propletené a vznikne vám efekt řetízku.

Papírové kruhy jako dekorace
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Kruhy můžeme nalepit přes sebe a vytvořit tak zajímavý efekt řetězu

Publikováno: 6. 11. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná