reklama

Vykouzlete si originální náladovou lampu

Potřebujete-li změnit vizáž pokoje alespoň novým dekorativním doplňkem, obvykle sáhnete po textilu a ušijete nové polštáře, závěsy a ubrusy. Zkuste to tentokrát se zajímavou dekorativní lampičkou. Náladové osvětlení zpříjemní pobyt v místnosti, dobře se při něm relaxuje. Nikdy při něm ale nezkoušejte číst.

Vyrobte si náladovou lampu podle našeho návodu (Zdroj: TOPP)

Budete potřebovat

 • bílou samolepicí fólii tl. 0,3 mm, velkou 22×30 cm (zadní díl) a 36×28 cm (přední díl)
 • pergamenový papír s motivem evokujícím vodu velký 50×60 cm
 • bílý papírový drátek dlouhý 1 m
 • pletivo 16×25 cm, modrou saténovou šňůrku širokou 8 mm, dlouhou 40 cm
 • 3 hvězdice o průměru asi 8 cm
 • 2 mušle o průměru asi 5 cm
 • béžový sisal
 • světelný řetěz s 10 žárovkami
 • pravítko, tužku, gumu
 • podložku, nůžky
 • nůžky na drát
 • modelářský nůž
 • lepicí pistoli na tavné lepidlo
 • děrovací kleště
 • svorky nebo kolíčky na přidržení materiálu

Z krásných potištěných pergamenových papírů a ze samolepicí fólie lze vytvořit působivé lampy s dekory, které harmonicky doladí styl vašeho pokoje a vtisknou mu půvabnou atmosféru. Papíry se vyrábějí s mnoha dekory, takže si jistě vyberete podle svého gusta. Samolepicí fólie volte podle typu papíru v průsvitné nebo bílé formě. Nabídneme vám i tři způsoby šněrování, kterými lze oba díly spojit k sobě, a vy se můžete naší lampou jen inspirovat a pak tvořit svou podle vlastní fantazie.

Připravte si vše, co budete k výrobě potřebovat
Připravte si vše, co budete k výrobě potřebovat (Zdroj: TOPP)

Postup

Šablonu zkopírujte a zvětšete na potřebný rozměr. Pak podle ní překreslete díl s vlnkou na samolepicí fólii a pergamenový papír poté nalepte na oba díly samolepicí fólie. Nyní vyřežte modelářským nožem obrysy vlnky. Mezi oba díly lampy vložte přířez pletiva (povede středem lampy). Aby se vrstvy nerozjížděly, přidržte je na jedné straně svorkami nebo kolíčky.

Šablonu zvětšete podle potřeby a překreslete na fólii a pergamenový papír
Šablonu zvětšete podle potřeby a překreslete na fólii a pergamenový papír (Zdroj: TOPP)

Následně podle pletiva udělejte děrovacími kleštěmi v každém druhém políčku dírky na obou stranách dílů fólie. Podle nich pak svažte oba díly papírovým drátkem. Postupujte podle obrázku.

Děrovacími kleštěmi udělejte dírky a svažte oba konce lampy
Děrovacími kleštěmi udělejte dírky a svažte oba konce lampy (Zdroj: TOPP)

Pokračujte dekorováním povrchu lampy podle úvodního obrázku. Na obou koncích saténové šňůrky uvažte uzel. Šňůrku lepicí pistolí nalepte vlnkovitě na lampu. Hvězdice, sisal a mušle přilepte pistolí na šňůrku. Jednotlivé žárovky řetězu připevněte uprostřed lampy na pletivo - třeba je přivažte.

Tento obrázek slouží k další inspiraci pro svazování fólií ve stranách lampy. Vy si vyrobte podobné lampičky s použitím světelného řetězu podle vlastního nápadu. Pokud bude řetěz ležet i mimo lampu, což působí velmi efektivně, vyrobte na žárovky kornoutková stínítka ze stejného papíru a fólie. Schéma je dalším námětem na dekorativní svazování fólií ve stranách lampy. Použít můžete drátky, ale také rozmanité tenké šňůrky a stužky.

Způsobů svazování fólií je mnoho
Způsobů svazování fólií je mnoho (Zdroj: TOPP)
Stačí si vybrat ten správný
Stačí si vybrat ten správný (Zdroj: TOPP)

Samolepicí fólii zastřihněte podle požadované velikosti nebo podle předlohy. Pergamenový papír po nalepení na fólii pevně drží a nelze jím posouvat, proto jej ustříhněte vždy o kousek větší než fólii a pak je zastřihněte. Pletivo stříhejte nůžkami na drát. Je důležité zachovat vždy celé políčko. Přířez z pletiva vložte mezi oba díly lampy a po stranách je stáhněte svorkami nebo kolíčky.

Zdroj informací: Elena a Anagram

Publikováno: 30. 9. 2022, Autor: Elena a Anagram (text), TOPP (foto), Profil autora: Redakce