reklama

Originální jemný drátkovaný náhrdelník a náušnice podle našeho návodu zvládnete i vy

Tenké postříbřené nebo i měděné, mosazné či kovové drátky všech barev (zelené, modré, červené, žluté, fialové) můžeme použít ke zhotovení moderních drátkovaných náhrdelníků, náušnic a jiných ozdob. Pro jejich výrobu si ještě opatříme korálky a můžeme hned vyrobit kompletní soupravu. Korálky si lze vybírat z mnoha barev, velikostí a tvarů. Podle svých představ použijeme korálky lesklé, matné, průzračné, žíhané, apod.

Uháčkujte si jemný drátkovaný náhrdelník a náušnice podle našeho návodu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Budete potřebovat:

  • postříbřený drátek
  • korálky
  • uzávěr řetízku
  • náušnicové háčky (afroháčky).
  • háček, kleštičky či nůžky

Postup:

Jednoduchý a hezký náhrdelník zhotovíme z obyčejného uháčkovaného řetízku. Pro krátký náhrdelník potřebujeme asi 150 cm drátku. Uchopíme konec drátku a uděláme smyčku, kterou přidržíme palcem a ukazováčkem levé ruky. Háčkem v pravé ruce pak smyčkou protáhneme drátek z druhé strany.

Z drátku uháčkujte jednoduchý řetízek
Z drátku uháčkujte jednoduchý řetízek (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Volně visící konec utáhneme (obr. 2). Další očka háčkujeme stejně – tenký drátek navineme na ukazovák levé ruky, aby se nám lépe pracovalo, a háčkem provléknutým posledním okem drátek vždy protahujeme (obr. 3).

Posledním okem protáhněte drátek
Posledním okem protáhněte drátek (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Dobře se nám bude háčkovat z tenkého, téměř vlasového postříbřeného drátku. Náhrdelník můžeme ozdobit tak, že na volný konec drátu navlékneme korálek, zasuneme ho až k poslednímu očku, oko přetáhneme přes korálek a uháčkujeme několik ok (obr. 4). Takto střídáme korálky s třeba devíti uháčkovanými oky.

Navlékněte korálek a pokračujte v háčkování
Navlékněte korálek a pokračujte v háčkování (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po dosažení potřebné délky připevníme k řetízku hotový uzávěr. Na volný konec drátku navlékneme očko závěru, drátek ohneme a obtočíme jej kolem krátké části drátku za řetízkem. Konec pak nenápadně zasuneme do výpletu a těsně u něj jej zastřihneme (obr. 5).

Připojte vhodné zavírání
Připojte vhodné zavírání (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Z drátku a háčku pro náušnice zhotovíme též krásnou ozdobu ušních lalůčků. Ustřihneme asi 30 cm drátku a v polovině jej ohneme. Drátek zasuneme poutkem do očka závěsu a oba volné konce do sebe zakroutíme asi v délce 2,5 cm (obr. 1). Spletené drátky ohneme do oblouku a jeden volný konec drátu protáhneme smyčkou ve středu (obr. 2).

Kroucením drátku vytvoříte zajímavý základ pro náušnice
Kroucením drátku vytvoříte zajímavý základ pro náušnice (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po zachycení opět oba drátky vzájemně zakroutíme ve stejné délce (2,5 cm) a ohneme, čímž vytvoříme druhou mašličku. Jeden drátek provlékneme středem, čímž mašli připevníme (obr. 3). Pak oba konce párkrát stočíme do sebe, rozložíme je na dvě strany a navlékneme na ně korálky. Zastřihneme délku, drátek vždy otočíme do smyčky a konec zasuneme pod korálek (obr. 4).

Náušnice ozdobte korálky
Náušnice ozdobte korálky (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Jiné náušnice vytvoříme z dvojitého drátku, který v polovině ohneme a protáhneme do závěsu náušnice. Oba dvojité konce, dlouhé vždy 10 cm, zatočíme několikrát do sebe a provlékneme je ze dvou stran proti sobě korálkem (obr. 1). Zatáhneme za oba konce a korálek tím zasuneme těsně pod střed.

Náušnice můžete vytvořit podle vlastní fantazie
Náušnice můžete vytvořit podle vlastní fantazie (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Dvojité drátky na obou stranách korálků zatočíme vždy do sebe a ohneme je do mašliček. Konce zpětně protáhneme středem korálku, každý na protilehlou stranu (obr. 2). Drátky pak ozdobně zakončíme tím, že na ně navlékneme korálky, konce ohneme do smyčky a schováme je v korálku.

Způsobů navlečení korálků je opravdu mnoho, záleží pouze na vás, pro který se rozhodnete
Způsobů navlečení korálků je opravdu mnoho, záleží pouze na vás, pro který se rozhodnete (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Náušnice se zavěšenými kamínky či perličkami zhotovíme snadno. Očkem závěsu náušnice protáhneme asi 10 cm dlouhý drátek, přeložíme na polovinu a několikrát jej zatočíme do sebe. Na volné konce navlékneme perličky, zafixujeme je stočeným drátkem a stejným způsobem přidáme ještě jednu perličku. Konce drátků obtočíme kolem krčku zavěšeného drátku a těsně je odstřihneme.

Jemné drátkované náušnice jsou originální vkusný šperk
Jemné drátkované náušnice jsou originální vkusný šperk (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Jemná drátkovaná souprava se skvěle hodí jako milý dárek.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 12. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce