reklama

Víte, co je papírový filigrán? Naučte se tuto starověkou techniku skládání papíru

Co je to quilling? Papírový filigrán, který vzniká z úzkých papírových proužků stáčením, tvarováním a lepením. Vytvoříte tak velké množství základních tvarů, které se v různých kombinacích promění ve fascinující motivy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tato starověká technika filigránského papíru zvaná quilling se dnes těší velké oblibě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naplňte kelímek malým množstvím lepidla. Ve druhém smíchejte lepidlo a vodu v poměru 1:1. Oba kelímky po použití vždy uzavřete. Používejte výlučně vodou ředitelné lepidlo (bílý klíh). Své náčiní pro quilling si můžete snadno zhotovit sami. Oddělte špičku párátka. Doprostřed tupé strany udělejte horizontálně modelářským nožem zářez (asi 1 cm dlouhý). Pod zářezem pak párátko oblepte pro jistotu lepicí páskou, stejně můžete postupovat i se špejlí.

Technika quilling

Pro nácvik techniky si vystřihněte několik proužků z barevného papíru (31 cm dlouhých a 5 mm širokých). Jeden konec papírového proužku zasuňte do zářezu v párátku či ve špejli. Otáčením špejle namotejte proužek zcela nebo částečně do spirály a utáhněte, to znamená, že natočený proužek chytněte do prstů a špejlí ještě několikrát otočte. Spirálu sundejte ze špejle a nechejte ji roztáhnout.

Proužek papíru namotejte na špejli
Proužek papíru namotejte na špejli (Zdroj: Anagram)
Spirálku sundejte a nechte rozvinout
Spirálku sundejte a nechte rozvinout (Zdroj: Anagram)

Základní tvary, které budete potřebovat pro zhotovení levandule

Na jeden z papírových proužků vyznačte tužkou ve vzdálenosti sedmi cm od jednoho konce značku a celý proužek namotejte od druhého konce kolem špejle tak, aby byla značka při rozevření proužku do spirálky na vnější straně viditelná. Spirálu sundejte ze špejle a nechejte ji pomalu mezi prsty až ke značce roztáhnout.

Na značku naneste párátkem nebo špejlí trochu nezředěného lepidla a nalepte na ni volný konec. Tento vzniklý kruhový tvar má obvod 7 cm a je základem všech dalších potřebných tvarů. Lístek vám vznikne, když stlačíte k sobě vždy dvě protilehlé strany kolečka.

Tvary jsou díky zpevnění stabilnější a můžete s nimi dále lépe zpracovávat. Trochu zředěného lepidla naneste štětcem na hotové tvary. Stačí potřít ty části proužku, které leží těsně na sobě. Nechejte krátce zaschnout.

Oba konce zmáčkněte
Oba konce zmáčkněte (Zdroj: Anagram)
Zpevněte celý povrch lepidlem
Zpevněte celý povrch lepidlem (Zdroj: Anagram)

Levandule

Na levanduli si připravte:

  • papírové proužky dlouhé 31 cm, široké 5 mm (květináč) příp. 3 mm (přáníčko)
  • 16 jablkově zelených proužků
  • 8 proužků v barvě levandule
  • 3 proužky v barvě šeříku
Pořídit si můžete různé praktické pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořídit si můžete různé praktické pomůcky

Tvary pro motiv levandule:

  • 2× jablkově zelený list, vždy 1½ proužku, obvod 7 cm
  • 6× jablkově zelený list, vždy ½ proužku, obvod 3 cm
  • 3 jablkově zelené proužky, 8, 7 a 6 cm dlouhé
  • 27× list v barvě levandule, vždy ¼ proužku, obvod 2 cm

Přáníčko

Na výrobu přáníčka si připravte přání v krémové barvě, 10,5 ×14,5 cm (složené). Motiv levandule zhotovte z 3mm proužku. Obvod a uspořádání květů a listů – viz popis „květináč“. Motiv nakonec nalepte na přáníčko a nápis dopište třeba fixem.

Přáníčko ozdobené jemnými quillingovými levandulovými kvítky
i (Zdroj: Anagram)
Přáníčko ozdobené jemnými quillingovými levandulovými kvítky

Květináč

Budete potřebovat čtvercový keramický květináč 9×9 cm (vnější rozměr). K zeleným proužkům dlouhým 8, 7 a 6 cm přilepte vždy devět lístků v barvě levandule. Pod květy nalepte vždy dva zelené lístky o obvodu 3 cm. Motivy květů a oba zbylé lístky naaranžujte na jedné straně květináče a přilepte.

Zdroj informací: Anagram

Publikováno: 9. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce