reklama

Ozdobte si šál světelnou technikou

Chcete mít krásný hedvábný šál zdobený prosvětlenými negativními stíny různých rostlin, krajek či lístečků? Zkuste to s námi - snadnou technikou osvícení slunečními paprsky. Podstata této techniky je jednoduchá - každý předmět položený na čerstvě natřenou látku vystavený slunečnímu záření vrhá stín. Barva pak v místech osvětlených sluncem zůstane sytá, pouze ve stínech je světlejší, takže vznikají zajímavě prokreslené siluety rostlin.

Šál zdobený světelnou technikou

Budete potřebovat:

  • hedvábný šál či šátek
  • suché listy
  • krajku, jutu, provázek
  • barvy na hedvábí, kontury na hedvábí
  • rám na napínání s gumičkami a háčky
  • rozprašovač na vodu, štětec, žehličku

Postup:

Hedvábný šál či šátek napneme na posuvný rám a háčky navlečenými na gumičky (viz obr.) látku připevníme. Chceme-li si udělat pouze obrázek menšího rozměru, dobře nám poslouží i bubínek na vyšívání nebo starý rámeček, k němuž látku připevníme napínáčky.

Nejdříve vypneme šál do rámu
Nejdříve vypneme šál do rámu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nestačí-li nám pracovní rám pro šál dlouhý 140 cm, napneme nejdřív jednu jeho polovinu, konec zavážeme za rám, a pak dokončíme druhou půlku. Nejdřív si na látku zkušebně naskládáme různé rostliny a jejich doplňky, jako krajku, síťku, kousek juty, stočený provázek apod.

Předměty, kterými chceme šál ozdobit, cvičně poskládáme
Předměty, kterými chceme šál ozdobit, cvičně poskládáme (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Při práci s barvami musíme postupovat rychle, aby nám barvy předem neuschly. Ještě před nanesením barev můžeme látku předem lehce pokropit vodou z rozprašovače, aby barvy tak rychle nevysychaly a též se lépe rozpíjely.

Můžeme navlhčit vodou, bude se nám lépe pracovat
Můžeme navlhčit vodou, bude se nám lépe pracovat (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Šál pak rychle natřeme barvou na hedvábí. Můžeme použít jen jednu barvu, ale i třeba tři barvy, které necháme vzájemně se prolínat. Pro každou barvu použijeme jiný štětec. Okraje barevných ploch, ale i barvy malované přes sebe, se budou jemně do sebe vpíjet a vytvářet měkké přechody.

Naneseme barvy, které necháme rozpít do sebe
Naneseme barvy, které necháme rozpít do sebe (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Tuto techniku můžeme použít jen za pěkného, slunečného počasí. Na mokrý povrch látky potom naskládáme rostliny, ale i kousky krajek, různé síťky apod. S prací příliš neváháme, pracujeme rychle, aby barva ještě před osvitem zůstala mokrá.

Rostliny nemusí být přitištěny k povrchu, místa ve stínech se pěkně prokreslí již tím, že nejsou přímo ozářena sluncem. Potom hedvábí vystavíme na slunce a necháme je osvěcovat po dobu asi 15–30 minut. Podle množství slunečních paprsků, dopadajících na povrch, se nám stíny dříve či později hezky prokreslí.

Poodkrytím části některé rostliny se přesvědčíme, zda osvícení postačí. Ve stínech by se měla objevit světlejší kontura, lemující okraje rostlin – v místech vzdálenějších od rostlin bude zase více rozpitá a naopak na bližších zase silnější a přesnější. Po dokončení má být látka ve všech místech suchá.

Předměty rozmístíme na podklad a vystavíme slunci
Předměty rozmístíme na podklad a vystavíme slunci (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na velké ploše pracujeme po částech, přičemž spoje lze maskovat nasypáním soli na okraje barev či záměrným obtažením spojovaných barev konturovou barvou na hedvábí. Po dokončení osvitu sundáme hedvábí z rámu, nenecháváme je déle na slunci, a hned vše z rubové strany zafixujeme žehličkou nastavenou na bavlnu po dobu 3–10 minut (podle návodu k barvám).

Po uschnutí šál přežehlíme
Po uschnutí šál přežehlíme (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Šál se hodí do společnosti i na procházku po parku a jako dárek udělá radost každému obdarovanému.

Zdroj informací: Miroslava Kubišová

Publikováno: 5. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce