reklama

Vyrobte si jídelní stůl ze starého šicího stroje

Možná se vám ještě někde válí starý šlapací šicí stroj, třeba přemýšlíte, že jej vyhodíte. Ale to by byla veliká škoda. Takové kousky jsou v současnosti velmi žádané, ze starého šicího stroje můžete vyrobit nádherné kousky nábytku do vašeho interiéru. Takový jídelní stůl ze starého šicího stroje, který si sami vyrobíte, bude vaší chloubou. A pokud nevíte, jak takový stůl vyrobit, Pepa Libický má pro vás návod.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Spousta lidí potřebuje obnovit vybavení své domácnosti. Mnoho párů zařizuje své hnízdečko lásky. Někdo sáhne po novém nábytku, jiní se pouští do renovace starého. Ne všechno staré si zaslouží vyhodit, mnohdy je takový kousek mnohem kvalitnější, než dnešní moderní výrobky. Proto se pokusíme si takový jeden kousek zrenovovat. Jak postupovat při výrobě jídelního stolku ze starého šlapacího šicího stroje?

Základem je litinový či železný podstavec ze 2 starých šlapacích šicích strojů. Je jedno, že deska je již v dezolátním stavu či chybí vůbec. My využijeme právě onu kovovou část. Tu nejprve důkladně očistíme a odmastíme, vhodný je aceton. Pro obnovu nátěru zvolíme barvu, která je přímo určená pro nátěr kovu. Ideální je taková, která zároveň ochrání proti korozi (například kladívková či kovářská barva určená pro natírání přímo na rez). Nátěr necháme důkladně zaschnout.

Ošetření kovové části
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Kovový podstavec zbavíme nánosu špíny a odmastíme

Mezi tím, než barva uschne, si připravíme dřevěnou desku. Stůl bude velký 180 x 90 cm. Vybereme dvě vhodné fošny. Jejich povrch musíme pečlivě srovnat, pokud nemáme protahovačku, můžeme to samé udělat s horní frézkou, na kterou si vyrobíme speciální vodící lištu. Jen tak frézku udržíme ve stále stejné výšce i tlak na dřevo bude stejný. Případnou kůru, která zůstala na některých částech, odstraníme dlátem a dobrousíme flexou.

Broušení hran fošny
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Kůru odstraníme dlátem a vybrousíme flexou

Vnitřek stolu bude vyplňovat pryskyřice. Je tedy dobré si připravit formu pro celý stůl. Základem je voděodolná překližka ve stejné velikosti, jako bude velikost stolu. Tedy 180 x 90 cm. Po obvodu našroubujeme boky. Obě fošny položíme do formy, uprostřed necháme prostor na pryskyřici. Obě prkna zafixujeme truhlářskými svěrkami. Nyní nastal čas na naši vodící lištu. Tu položíme na fošny, vložíme frézu a dřevo srovnáme do stejné výšky. Odstraníme veškerý prach. 

Vodící lišta pro upevnění frézy
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Lištu položíme na fošny a založíme frézku

Pro lití pryskyřice musíme budoucí stůl včetně formy přemístit do místnosti, kde se nepráší a teplota neklesne pod 20 °C. Formu si vyvážíme vodováhou do přesné roviny. Vyznačíme si ve formě tužkou prostor, kam se bude lít pryskyřice. Toto místo natřeme separátorem, aby se pryskyřice nepřilepila na formu. Vrátíme fošny a opět přitáhneme svorkami. Vnitřní hrany fošen musíme ošetřit penetrací, aby bublinky vzduchu, které budou vycházet z porézního dřeva, nenadělaly v pryskyřici neplechu. Necháme opět zaschnout.

Silikonem se utěsní spáry
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Spáry se musí utěsnit silikonem

Než se nalije pryskyřice, zalepíme všechny spáry mezi dřevem a formou silikonem, aby nám tudy pryskyřice nevytékala. Pryskyřici si namícháme dle návodu v potřebném množství. Kdo netuší, jak vypočítat potřebné množství, vzpomene si na základní matematický vzoreček pro objem. Tedy a x b x c, tedy změřená výška krát délka krát hloubka prostoru pro vylití pryskyřicí. A výsledné číslo je objem, který na toto budeme potřebovat. Pokud nechceme mít čirou pryskyřici, použijeme trochu barviva pro probarvení hmoty a důkladně promícháme.

Namíchání pryskyřice
Pryskyřici namícháme dle návodu (Zdroj: archiv FTV Prima)
Probarvení pryskyřice
Kdo nechce čirou, může ji probarvit (Zdroj: archiv FTV Prima)

Takto připravenou pryskyřici můžeme pomalu nalít na naši desku až do výše fošen. Udělala se na povrchu na některých místech pěna? Vezměte horkovzdušnou pistoli a povrch lehce ofoukejte - zaktivuje se proces tvrdnutí a bublinky zmizí. Doba tvrdnutí je cca 5 - 7 dní.

Nalévání pryskyřice
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Namíchanou pryskyřici nalijeme do prostoru mezi fošnami

Po týdnu odšroubujeme boky formy, pokud separát zafungoval, půjde to s použití trocha síla poměrně snadno. Pomocí klínů pak odloupneme desku ze spodního dílu formy. Poté excentrickou bruskou s brusnými kotouči od hrubosti 400 až po cca 4000 povrch stolu důkladně vyleštíme. Zbavíme prachu a natřeme.

Povrch stolu je třeba přebrousit
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Povrch stolu je třeba přebrousit a ošetřit voskem

Závěrečnou péči provedeme tvrdým voskovým olejem. První nátěr necháme zaschnout, přebrousíme, odstraníme prach a zakončíme druhým nátěrem. A pak už nezbývá, než stůl prostřít, pozvat hosty  a naservírovat nějakou báječnou hostinu.

Vyrobte si stylový jídelní stůl ze starého šicího stroje (Zdroj: archiv FTV Prima)
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
stylový jídelní stůl ze starého šicího stroje

Publikováno: 4. 11. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce